Ми втратили волю і живемо у репресивному режимі, − координатор Кримської контактної групи

Жертви анексії
Абдурешид Джеппаров
Анна Богачова, дружина Вадима Сірука
Родина Вадима Сірука, арештованого у лютому 2016 року

У 2014 році Абдурешид Джеппаров став жертвою анексії Криму. Його сина Ісляма та сина його сестри Джевдета викрали у селищі Білогірськ, що під Сімферополем. Їх досі не знайшли, а самому активісту якось пояснили, що доля викрадених залежатиме від «його поведінки». Проте минуло два роки, а чи живі вони, невідомо й досі.

Журналіст «Громадське. Крим» зустрівся з Абдурешидом Джеппаровим у Білогірську та разом з ним побував у родині Вадима Сірука, арештованого у лютому 2016 року.

У минулому Джеппаров член, а згодом і голова Кримськотатарського національного руху. Після викрадення сина та племінника він став учасником контактної групи з прав людини. Сьогодні Абдурешид як правозахисник знає про всі зникнення, обшуки та арешти в кримських домівках.

− На сьогодні в Криму під арештом 12 людей. Справи закриті і невідомо, чим закінчаться взагалі. Тим більше стаття підпадає під юрисдикцію військового суду, тому їх можуть вивезти у гарнізонний суд округу північно-кавказького, як Савченко. Обшуків у нас було близько 15, хоча це не просто обшуки, а напад на житло. Вони вибивають скло, двері і вриваються в домівки. Одягають наручники, скручують господарів, а далі розмови, посмішки — начебто все коректно. В Криму також зафіксовано 15 випадків зникнень та викрадень, з них 4 — не кримських татар, — розповідає Джеппаров.

12 лютого 2016 після масових обшуків Київський районний суд Сімферополя арештував Енвера Бекірова, Вадима Сірука, Мусліма Алієва та Емір-Усеіна Куку. За два місяці утримання під вартою суд подовжив їхній арешт до 8 червня. Згодом, 1 квітня, у кримському селі Піонерське, в кафе, озброєні люди в масках затримали 35 кримських татар. Їх посадили у мікроавтобус «Богдан» і відвезли в Центр протидії екстремізму. Наступного дня затриманих відпустили з центру «Е», знявши відбитки пальців і взявши слину на ДНК.

Місія Ради Європи в Криму

Абдурешид Джеппаров зустрічався з місією Ради Європи, яка вперше за два роки після анексії змогла потрапити на півострів. Щоправда, перед зустріччю з представниками Кримської контактної групи провели «профілактичну бесіду»:

— Одного з представників нашої групи запросив до себе Бальбек Руслан, він один із заступників Аксьонова. Його довго умовляли, щоб на зустрічі зі Штудманом ми не говорили про речі, про які не варто було б говорити з точки зору ось цього Руслана Бальбека. Просили нашого представника і про те, щоб він мене умовив (адже я головний координатор) бути акуратнішим з висловлюваннями, мовляв «ми розуміємо, що тут у нас в Криму, розуміємо, що ви правозахисники, але на війні, як на війні — всяке трапляється.

За словами Джеппарова, Кримська контактна група мала достатньо матеріалів для бесіди з місією. Зустріч відбувалась у присутності перекладачів, представників Меджлісу та нової влади.

— Представник, з яким ми спілкувалися, уникав політичних питань. Він говорив, що якщо робитиме, як ми хочемо, іншого візиту вже не буде, — відмітив активіст.

Звіт щодо дотримання прав людей в анексованому Криму місія Ради Європи мала опублікувати наприкінці лютого, але він так і не вийшов.

Мусульманин? Тепер ти — екстреміст!

У Нижньогірську, одягнена у хіджаб, нас зустрічає Анна Богачова, дружина арештованого 12 лютого Вадима Сірука. Вона чекає другу дитину. У будинку — батько, матір та сестра ув’язненого. Сірука, як і ще трьох, звинувачують у тероризмі та причетності до ісламської організації «Хізб ут-Тахрір».

Здивуванням для родини був не лише арешт, але і репортажі російського телебачення, де показали їхній будинок, про інтер’єр якого вмонтували відео з іншого приміщення:

— Вийшов сусід і каже, мовляв, що це на російському телебаченні показують, ніби у Сіруків обшуки, знайшли заборонену літературу і все розкидано, якісь папери. Але це якесь нежиле приміщення, і сусіди побачили, що це не наш будинок зсередини.

За словами Сіруків, про існування організації «Хізб ут-Тахрір» вони дізнались вже після арешту. Сам Вадим народився в степовому Криму. У двадцять років прийняв Іслам та ходив у ялтинську мечеть. Сім’я займається дрібним бізнесом, пов’язаним з вирощуванням і продажем овочів у Ялті.

— Що він зробив? Він нікого не вбив, не образив, він нічого не вкрав. Арештували і все. Вони мотивують це тим, що у Росії це заборонено… Але ж що заборонено? Бути мусульманином? — нарікають рідні заарештованого.
За словами кримських правозахисників та адвокатів, сьогодні відбуваються залякування та репресії кримських мусульман.

Адвокат Вадима Сірука, Еміль Курбедінов, зазначає:

— Жодному з 8 затриманих не приходила повістка з’явитися в органи ФСБ. На обшуки вдиралися так, ніби відбувалося затримання. Тобто заходи, які застосовують ФСБ, — ніщо інше, як залякування. За першою частиною інкримінується від 15 до 20 років позбавлення волі або довічне увязнення, за другою — від 5 до 10 років і штрафи у мільйон та два мільйони рублів. Настільки страшні санкції, а доказів провини — нуль. Я вважаю, що відбуваються певні репресії і залякування кримських мусульман.

Абдурешид Джеппаров, констатуючи факти порушення прав людини в Криму, підкреслює:

— Ми втратили волю, Україна теж нас не чула, просто ігнорувала кожне з усіх наших питань, претензій. Але ми були вільні, ми могли виходити на площі, могли висловлюватися, говорити, протестувати — що завгодно. Наша поведінка не була обмежена. Ми могли писати, читати, могли критикувати кого завгодно. Зараз ми це все втратили. Зараз не можна говорити вголос, не можна виходити на площі, на вулиці, писати, постити в соціальних мережах щось. За це потім притягують до відповідальності. Ми живемо у репресивному режимі.

Источник: hromadske.tv 
 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.