Рамадан у карантині: уперше за багато років

03.05.2020
Оцініть статтю: 
(322 оцінки)
Власкор
Зображення користувача Власкор.

Багато років священний місяць Рамадан традиційно був часом найбільшої активности мусульманської громади не тільки в Україні, а й у світі. Мусульмани цього місяця намагаються чинити якнайбільше добрих справ, працювати над собою та вихованням свого характеру. До того ж місяць Рамадан практично завжди є часом найбільшої консолідації вірних — цьому сприяли колективні молитви-таравіх у мечеті, а ще поширена практика організації громадських іфтарів. Але цього року все змінилося. Сотні мільйонів мусульман планети зустріли Рамадан в умовах карантинних обмежень: мечеті зачинено, колективні молитви та іфтари скасовано, багато вірних, як і співгромадяни іншої віри, перебувають у самоізоляції.

Ісламська громада нашої країни вперше за роки незалежности зустрічає священний місяць у таких нестандартних умовах. Про реакцію духовних управлінь на запровадження карантину ми вже писали. Але тоді ще не йшлося про те, що карантин затягнеться на два місяці й велика частина Рамадану, а може, й свято Ід аль-Фітр пройдуть в умовах обмежень. Та коли це стало ясно, мусульмани мусили реагувати.

Так, Духовне управління мусульман України «Умма» заявило, що в його мечетях колективні молитви-таравіх, а також іфтари проводити не будуть. У своєму відеопривітанні з початком Рамадану імами управління закликали вірних здійснювати обряди поклоніння вдома, зокрема й таравіх, а ще зміцнювати сімейні зв’язки. До того ж через скасування колективних іфтарів ДУМУ «Умма» рекомендувало добродійникам жертвувати кошти на закуп продуктів для нужденних і тих, хто постить. Духовно-просвітницьку діяльність управління частково перенесло в інтернет, викладаючи уроки та лекції своїх імамів у YouTube і на сторінці Facebook. Там же транслюються q щотижневі п’ятничні проповіді муфтія Саіда Ісмагилова.

Всеукраїнська асоціація «Альраід» через карантин ініціювала безпрецедентну акцію надання допомоги малозабезпеченим і нужденним. Активісти ісламських культурних центрів, що діють у різних містах країни, збирають, формують і розвозять продуктові набори в сім’ї сотень мусульман. Акція почалася ще перед Рамаданом, але на початку священного місяця набула ще більшого обсягу. Варто відзначити, що й ДУМУ «Умма» не лишилось осторонь. Там так само склали списки малозабезпечених і самотніх стареньких — їм привозять продукти, щоб люди після денного утримання від їжі мали повноцінні іфтари ввечері. Ініціатива охопила мало не всю Україну — від Львова до Сєвєродонецька, від Києва до Новоолексіївки Херсонської области. Надавати допомогу одновірцям на окупованій території українські мусульмани, на жаль, змоги не мають. Окремо варто згадати, що активісти не обмежилися наданням допомоги тільки мусульманам: продуктові набори, а ще маски передано в кілька київських лікарень.

Отже, українські мусульмани змогли певною мірою зберегти консолідацію, що завжди була характерна для священного Рамадану. Тепер — завдяки допомозі та підтримці одне одного. І хоча весь благословенний місяць найімовірніше мине в карантині, свято послідовники Ісламу сподіваються зустріти разом. Принаймні заяви уряду дають надію на це.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.