Як країни Затоки проявляють себе під час російсько-української війни?

Як країни Затоки проявляють себе під час російсько-української війни?
Лідери держав Затоки. Зліва направо емір Катару Тамім бін Хамад Аль Тані, президент ОАЕ Мухаммад бін Заїд Аль Нагаян, спадковий принц Саудівської Аравії Мохаммад бін Салман, емір Кувейту Наваф ас-Сабах, король Бахрейну Хамад бін Іса Аль Халіфа
27.03.2023
Оцініть статтю: 
(174 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

Позиція держав Перської (Арабської) затоки має дедалі більше значення для України в умовах війни. Український уряд активно шукає підтримки в багатих нафтою та газом країнах регіону. 

BBC News Україна поспілкувалися з дипломатами та експертами, дізнавшись, яку саме підтримку надають країни Затоки Україні, та яка їхня мотивація, а також чи допоможуть вони протидіяти Ірану, що підтримує країну-агресора, Росію. Пропонуємо скорочену версію матеріалу.

Саудівська Аравія, Об’єднані Арабські Емірати, Катар, Кувейт, Оман та Бахрейн — усі підтримали цілісність України, але не приєдналися до санкцій проти Росії та не надають зброю Україні. Хоча є ознаки того, що зростає готовність деяких аравійських монархій підтримувати Україну як під час війни, так і в післявоєнній відбудові.

26 лютого несподівано та вперше в історії Київ відвідав міністр закордонних справ Саудівської Аравії, принц Фейсал бін Фархана ас-Сауд, що оголосив про надання допомоги Україні на 400 млн доларів. Згодом відбулося кілька знакових візитів українських представників до країн Затоки. Дружина українського президента Олена Зеленська та перша віцепрем'єрка Юлія Свириденко зустрілися з керівництвом ОАЕ, а спецпредставник України на Близькому Сході та в Африці Максим Субх відвідав Оман і Катар.

Після візиту саудівського принца Україна прийняла три літаки з гуманітарною допомогою, в тому числі 135 потужних генераторів від 20 до 400 кВт. У рамках пакета допомоги королівство надасть Україні нафтопродукти на суму 300 млн доларів. 

Саудівська Аравія не вперше допомагає нашій країні. У квітні 2022 року король Салман бін Абдул-Азіз доручив надати допомогу українським переселенцям у розмірі 10 млн доларів.

У вересні 2022 року Саудівська Аравія вперше натякнула на готовність стати посередником у переговорах з РФ. Саме тоді за її проханням Росія погодилася визволити 10 іноземних добровольців, що воювали на боці України.

9 березня міністр закордонних справ Саудівської Аравії побував також у Москві, де також запропонував посередництво у припиненні війни.

Експерти, оцінивши ситуацію кажуть, що пропозиція посередництва і була метою візиту до Києва. Зокрема, директор з досліджень Gulf Research Center (Саудівська Аравія) Хрістіан Кох каже: 

«Принц Фейсал хотів підкреслити прихильність королівства територіальній цілісності України, висловити стурбованість руйнівними гуманітарними наслідками війни. Саудівська Аравія також бачить себе у становищі, коли може допомогти у розв’язанні конфлікту, має канали зв’язку з Росією. Але ці відкриті канали з Москвою жодним чином не слід розглядати як такі, що мають проросійську позицію чи будь-яким чином підтримують російську позицію щодо конфлікту». 

На його думку, Саудівська Аравія та інші країни Затоки хочуть припинення війни якнайшвидше і бачать у ній загрозу стабільності на Близькому Сході.

Роль Ірану у війні проти України 

Серед чинників, що сприятимуть співпраці України з Саудівською Аравією, може бути роль Ірану у війні як постачальника зброї для Росії. 

10 березня після перемовин у Пекіні Іран і Саудівська Аравія несподівано домовилися про нормалізацію відносин і відновлення роботи посольств. Раніше спеціальний представник Путіна з Близького Сходу та Африки Михайло Богданов пропонував російське посередництво у врегулюванні суперечки «саудівських та іранських друзів» — обидві сторони проігнорували пропозицію. 

Wall Street Journal повідомляє, що цього року Пекін спробує організувати саміт 6 країн Затоки з Іраном для примирення, і тим самим кидає виклик ролі США в регіоні. 

Немає гарантій, що будь-які домовленості будуть довго діяти, та й міністр закордонних справ Саудівської Аравії заявив, що відновлення дипвідносин з Іраном не означає "розв’язання всіх розбіжностей між двома державами". Ер-Ріяд як і раніше занепокоєний іранською ядерною програмою. 

Втім, посол України в Саудівській Аравії Анатолій Петренко сподівається, що ця країна знайде можливість переконати Іран припинити постачати зброю Росії.

Об'єднані Арабські Емірати 

До позиції ОАЕ під час російсько-української війни прикута особлива увага.

Під час голосування за резолюцію про засудження вторгнення Росії в Україну в Раді Безпеки ООН 25 лютого 2022 року, що не мала шансів на ухвалення через вето Росії, Емірати як непостійний член утрималися разом з Індією та Китаєм. Утім, далі країна підтримувала всі резолюції щодо територіальної цілісности України в Генасамблеї ООН, що ухвалювали у 2022–2023 роках.

Від початку широкомасштабної війни ОАЕ надіслали 360 тонн їжі та медикаментів для українських біженців, а у грудні-січні передали Україні генератори в рамках надання допомоги на 100 млн доларів цивільному населенню. 

Щоправда, існує інший бік медалі. Так, 2 березня помічниця міністра фінансів США Елізабет Розенберг пояснила, чому Емірати опинилися у фокусі уваги: у липні-листопаді 2022 року еміратські компанії продали підсанкційним російським компаніям товарів на 18 млн доларів, у тому числі на 5 млн продукції, що підлягає експортному контролю, зокрема мікрочипи, які може використовувати воєнно-промисловий комплекс РФ.

У таких умовах наша країна намагається отримати більшу підтримку ОАЕ та відновити торгівлю. Так, 8 березня країну відвідала українська делегація. Після переговорів Емірати оголосили про надання 4 млн доларів на будівництво сиротинців сімейного типу, постачання 5 млн енергоощадних LED-ламп, 100 броньованих санітарних машин та гуманітарної допомоги ще на 100 млн доларів. 

Для України боротьба за підтримку ОАЕ має важливе значення для залучення інвестицій для повоєнного відновлення. Успіху може сприяти наявність великої української діаспори (20 тис.). В Еміратах працює низка українських компаній та підприємців, а нещодавно відкрився перший український ресторан YOY, що важливо для зростання української «м'якої сили» в цій країні.

Катар — за підтримку цілісности України

Катар — країна з третіми у світі резервами природного газу. Разом з США торік вона посідала перше місце за експортом скрапленого природного газу у світі. Катар має амбіції бути лідером в арабському та ісламському світі.

Напередодні повномасштабної війни українсько-катарські відносини також увійшли в стадію великих інвестпроєктів, зокрема Катар вирішив інвестувати в українську інфраструктуру та готельну галузь. Тож не дивно, що ця маленька, але впливова країна з її тісними відносинами з Туреччиною та США, інвестиціями в українські підприємства, була одним зі співавторів резолюції на підтримку цілісности України в березні 2022 року.

У 2022–2023 році Катар надав Україні 5 млн доларів для закупівлі 10 машин швидкої допомоги та наркозно-дихальних апаратів. Також він виділив 20 млн доларів на ініціативу Grain from Ukraine (Зерно з України) для забезпечення країн Африки та Азії українським зерном. Катарський фонд розвитку хоче взяти участь у відбудові Центральної міської лікарні Ізюма та інших проєктах відбудови в Україні.

Кувейт підтримує Україну в ООН, але згортати співпрацю з Росією не планує

Між Кувейтом та Україною можна проводити історичні паралелі. У "чорний четвер" 2 серпня 1990 до країни вдерлася армія іракського диктатора Саддама Хусейна, що вважав сусідню державу штучним утворенням і звинувачував у крадіжках іракської нафти.

— Багато кувейтців казали мені, що новини з України викликають у них болісне дежавю після нападу саддамівського режиму, — розповідає третій секретар посольства України в Кувейті Ольга Сегеда

Не дивно, що Кувейт одразу засудив напад Росії та був одним зі співавторів резолюції Генасамблеї ООН 2 березня 2022 року на підтримку цілісности України. Представник Кувейту в ООН заявив, що з огляду на [власний] болісний досвід окупації, його країна обстоюватиме міжнародне право та Статут ООН, що забезпечують суверенітет маленьких держав.

Торік Кувейт виділив 4 млн доларів на підтримку українських біженців і надіслав понад 70 тонн продуктів і речей найпершої потреби, а посол Кувейту в США, що недавно став керівником МЗС, навіть організував вечір, на якому зібрали 1 млн доларів українським біженцям.

Посол України в Кувейті Олександр Балануца відзначає, що візит керівника МЗС Саудівської Аравії до Києва можна трактувати як знак для активізації політики Кувейту щодо України, бо обидві держави є членами Ради співпраці арабських держав Затоки.

Утім, чекати якихось серйозних заходів з боку Кувейту щодо Росії та Ірану українцям не варто.

— Перманентна криза, яка багато років паралізує політичне життя Кувейту, не дає мені підстав очікувати подібних жестів допомоги, принаймні зараз, — розповів український дипломат.

До всього Кувейт підкреслює нейтральний характер зовнішньої політики та намагається зберегти дружні відносини з Росією.

Оман — єдина арабська держава Затоки, що ніякої гуманітарної допомоги Україні під час війни не надала

Після російського нападу в лютому 2022 року султан Хайсам бін Тарік заявив, що султанат із великим занепокоєнням і жалем стежить за результатами української кризи, та закликав розв’язати конфлікт за столом переговорів на базі статуту ООН. 

Оман голосує на підтримку цілісности України в ООН, але зберігає стосунки з Росією. Торік у травні голова зовнішньополітичного відомства РФ Лавров відвідав країну. Міністр закордонних справ Оману Саїд Бадр Альбусаїді в інтерв’ю Le Figaro заявив, що підхід «з нами або проти нас» не розв’яже конфлікт.

«Були помилки з обох сторін. Без сумніву, до цієї війни призвело неправильне оцінювання ситуації, відрив від реальности та відсутність розуміння», — наголосив він.

Оманська сторона зазначила, що не долучиться до санкцій проти Росії, бо її позиція щодо війни пояснюється традиційним для султанату нейтралітетом. Щоправда, як припускають експерти, російсько-українська війна та посилений геополітичний тиск можуть похитнути нейтралітет Оману.

Яким чином Україна може домогтися більшої підтримки країн Затоки?

На думку експертів, першочергова мета, підтримка державами Затоки цілісности України в ООН, досягнута.

— Для нас достатньо голосування на міжнародних форумах. Якщо можна отримати ще щось, будь-яку допомогу — це чудово, — вважає директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.

Ілія Куса, експерт з міжнародної політики аналітичного центру «Український інститут майбутнього», вважає, що для України досить, щоб держави Затоки стояли на позиції справжнього нейтралітету:

— Є лише дві принципові теми: щоб вони не постачали до Росії товари подвійного призначення, які можна використовувати у військовій сфері, і щоб вони не ставали хабом для обходу санкцій. Це — програма-мінімум, яка має влаштовувати.

На його думку, зміна позиції арабських країн Затоки на користь України потребує багатьох років праці: персональних зв’язків із правителями, створення там більшої медійної, дипломатичної присутности, лобістських груп, роботи з журналістами та експертами, створення спільного аналітичного центру, що працюватиме одночасно в Україні та країнах Затоки, надаючи бачення ситуації у Східній Європі місцевій авдиторії.

— Не треба себе обманювати. Один візит не призведе до того, що вони перейдуть на наш бік. Нарешті є розуміння, що нам глобальний Південь потрібний. Але всі хочуть швидких результатів, а це так не працює. Ми втратили багато часу, — зазначає Ілія Куса.

Боротьба з проросійською пропагандою — ще один важливий аспект, що дуже впливає на громадську думку країн Затоки. Яскравим прикладом стало опитування Arab Opinion Index-2022, яке показало, що в Катарі та Кувейті 64 % опитаних вважали російське вторгнення незаконним. У Саудівській Аравії так думали лише 26 % респондентів, 54 % не змогли визначитися, а 20 % підтримали дії російського уряду.

— Чим буде більше текстів арабською мовою про Україну з українською точкою зору, тим краще. Але потрібно багато часу, ставлення не змінюється за тиждень. Безумовно, коли Україна переможе, це підвищить її імідж у регіоні, — підсумовує Ігор Семиволос.

За матеріалами BBC NEWS Україна. 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.