29 березня в Укрінформі відбувся круглий стіл «Крим − 2 роки окупації: підсумки і перспективи», який організували Центр суспільних досліджень «Український меридіан» та Рада зовнішньої політики «Українська призма» під патронатом Державної служби України з питань Автономної Республіки Крим та міста Севастополь.
Під час дискусії обговорювалася демографічна ситуація в тимчасово окупованому Криму. Заступник директора «Українського меридіану» Олексій Турган нагадав, що в 2014 році Росія провела в Криму перепис населення, за результатами якого були оприлюднені несподівані факти:
− Згідно з російським переписом, частка українців як населення впала на 30% в порівнянні з українським переписом 2001 року, білорусів стало на 40% менше.
За його словами, ці цифри є наслідком політики «русского мира». Він також зазначив, що Росстат визнав той факт, що 17% населення Криму відмовилося надавати свої дані під час перепису.
Але не тільки маніпуляції з цифрами змінюють демографічну картину на півострові. Експерт благодійного фонду «Майдан закордонних справ» Юрій Смілянський у своєму виступі торкнувся практики «заміни населення».
− Коли ми говоримо про демографію, варто згадати про заміну населення як ознаку колонізації. Звіт окупаційного псевдоуряду міста Севастополь говорить про збільшення кількості учнів середніх класів у школах за підсумками 2015 року. Про що це свідчить? За даними офіційної статистики РФ, на середину осені 2015 року додаткове населення, яке прибуло в місто Севастополь без військовослужбовців рядового та сержантського складу, становило близько 25 тис. осіб. Для Севастополя 25 тисяч − це 7% населення доокупаційного періоду. Це багато. Що це за люди? Військовослужбовці, офіцери спецслужб, судді, прокурори і члени їх сімей. Це чиновники, які сьогодні присутні в кожній міській мерії. Все це люди, які були направлені Російською Федерацією на проживання в Криму, − розповів Юрій Смілянський.
За його словами, населення Криму сьогодні поповнюють також «представники російських кримінальних структур», насамперед з Північно-Кавказького регіону. Крім Севастополя, зазначив експерт, приблизно на 0,5%, тобто приблизно на 10 тис. осіб, додатково збільшилося населення на решті території республіки Крим.
− Але треба відразу робити поправку на те, що Росстат бреше − занижує показники. Насправді заміна населення проводиться більш масштабно, на наш погляд, як мінімум на 50% ці показники треба збільшувати. Населення, як мінімум, в половину збільшилося від офіційно озвученого, − вважає Юрій Смілянський.
Експерт також нагадав, що в планах російської влади розгорнути в Криму військове угрупування в «сорок нових бойових знамен», тобто полків і бригад, чисельність яких може скласти близько 100−120 тисяч військовослужбовців. Наше видання раніше публікувало думки Юрія Смілянського про те, що мілітаризація в Криму призводить до витіснення місцевих жителів, передусім кримськотатарського населення як найбільш згуртованої частини кримчан.