«І повірте мені — якщо люди принципово стануть на захист свого права не йти на вибори, не голосувати, то десятками і сотнями людей не звільнятимуть», — перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял розповів в інтерв’ю виданню QHA про те, що тільки колективним рішенням можна домогтися результату. Він упевнений, що кримська «влада» лякатиме звільненнями і тиснутиме на людей. Однак усім тим, хто вирішив піти та опустити бюлетень в урну для голосування, варто задуматися про завтрашній день.
Як у Криму поставилися до невдалого військового перевороту в Туреччині? Яка Ваша думка про події, що відбулися?
— Я вважаю, що ситуація, що склалася в Туреччині, — це насамперед рішення громадян Турецької республіки. Ми можемо говорити все, що завгодно, але вирішувати їм — повставати, якщо це необхідно, або підкорятися. Те, що переворот в Туреччині був інспірований, я не виключаю.
Мене єдине турбувало — зустріч Ердогана і Путіна. В принципі, ті прогнози, якими цього разу я вважав за краще не ділитися, а тримав при собі — вони виправдалися. Ердоган зробив так, як я особисто від нього й очікував. Йому потрібні були нормальні взаємини з Росією, але, разом з тим, він захищав інтереси своєї влади і своєї держави. Він викликав певну реакцію з боку західних партнерів, нейтралізував негатив у відносинах з Росією і домігся сухопутної операції, а також підтримки з боку США в цій операції в Сирії. Мені здається, він вчинив у цій ситуації правильно.
Те, що Туреччину сьогодні продовжує трясти, — це так. Я не думаю, що Ердоган йтиме шляхом якогось там диктаторства, хоча це жорсткий правитель. Але ось ці звинувачення в ісламізації — я не думаю, що це станеться. Навіть критики політики Ердогана з цим погоджуються.
Туреччина досить демократична країна, але як не крути, які б не були причини — там була спроба збройного перевороту і президент зобов’язаний був навести порядок. Так, при цьому страждають люди, і президент своєї країни несе відповідальність за свої дії перед суспільством. Я думаю, турки, які неодноразово демонстрували демократичність цієї держави, здатні протистояти спробам узурпувати владу через вибори, через протести. Вони розберуться, якщо не сьогодні, то завтра. Якщо треба буде, то притягнуть кого потрібно до відповідальності.
Тому я вважаю, що втручатися в ці справи абсолютно не потрібно. Так — спостерігати можна, висловлювати думки можемо, але турецьке суспільство дуже зріле. У нього є давні традиції самозбереження, стримування і противаг.
Зараз у Росії проходить виборча кампанія. Відповідно, РФ проводить вибори і в Криму. Я так розумію, кримчани, які не йшли на референдум, не підуть голосувати на вибори, а ті, хто підтримував Росію, підуть. Через два роки багато людей в Криму готові підтримати незаконне приєднання півострова до РФ?
— Тут потрібно розділити те, що я бачу навколо, і те, що я робитиму сам.
У 2014 році Меджліс кримськотатарського народу закликав усіх жителів Криму не брати участь в муніципальних місцевих виборах і пояснив це тим, що в Криму порушуються права корінного народу і права людей в цілому. І в такій ситуації йти голосувати за владу, яка не є твоя, — неправильно.
З тих пір нічого не змінилося на краще, не залишилося, як було, а тільки стало гірше. У нас збільшилася кількість викрадених і ув’язнених людей. Як і раніше діють обмеження, ми як і раніше говоримо про репресії з боку російської влади щодо і кримських татар, й українців.
Саме тому я особисто вважаю, що в ситуації, коли нас переслідують, коли люди зникають, коли їх безпідставно і незаконно утримують в місцях позбавлення волі, йти голосувати і говорити про те, що це щось змінить, абсолютно неправильно. Тим більше, це вибори в парламент РФ. Це один момент.
Другий момент. Весь світ визнає Крим територією України. Відповідно, він не може визнавати вибори в Державну Думу в Криму законними і легітимними. А оскільки частина депутатів Держдуми незаконно обрані, значить, і весь парламент незаконно обраний. Ці люди не можуть брати участь в якихось міжнародних переговорах, делегаціях і так далі. Про це вже сказано і МЗС України, і парламентаріями, зокрема Верховною Радою України. Це породжує низку негативних наслідків для самої Російської Федерації.
Більш того, ми спостерігаємо, що в Криму люди не дуже й хочуть йти на вибори. Сьогодні за досить достовірною інформацію, яку ми отримуємо з різних джерел, найстрашніше для російської влади не те, за кого підуть голосувати, а те, що люди взагалі не хочуть йти на виборчі дільниці. Люди розчаровані владою. Так — нехай вони голосували на референдумі, вони обожнюють президента Путіна, але вони розчаровані діями влади в Криму, і це позначається на прогнозах щодо їх явки на виборчі дільниці.
І Росія як завжди буде вдаватися до адмінресурсу, змушуючи людей йти на вибори під загрозою звільнень?
— Сьогодні в адміністраціях створюються списки всіх бюджетних працівників і працівників великих підприємств, яких під підпис просто змушуватимуть під страхом звільнення з’явитися на виборчі дільниці. Ось яка буде технологія.
Як така виборча кампанія в Криму непомітна: тиша. Крім білбордів та окремих виступів, одиноких агітаторів, Ви нічого не побачите — ніби нічого не відбувається. Телевізійні ефіри я не дивлюся, може, там щось є чергове. Єдині публічні заходи — це концерти, на які приїжджають депутати і,
Зараз у нас пройшов
Але я хочу пояснити людям: ви ж не раби, ви вільні люди, які мають права, і ніхто у вас цих прав не відбирав. І, повірте мені, якщо люди принципово стануть на захист свого права не йти на вибори, не голосувати, то десятками, сотнями людей звільняти не будуть. Це колапс настане. А якщо ви всі прогнеться і як стадо баранів підете на вибори, то поодинці когось покарають. Тільки колективна позиція, колективне принципова незгода з чимось, причому публічна, врятує від свавілля. А людей лякатимуть.
Крім того, у людей, які підуть працювати у виборчі комісії і так далі, виникнуть проблеми з Українською державою. Тому що це участь в певних політичних процесах на окупованій, з точки зору України, території.
А про кримських татар я взагалі не кажу. Більшість із них, я впевнений, не йтите на вибори. Звичайно, по телевізору покажуть картинку, але ми повинні розуміти, що є реалії. І я хочу чесно заявити — ми з боку громадськості, з боку Меджлісу здійснюватимемо спостереження. Нехай не думає хтось, що він там нишком піде. Знатимуть люди, знатиме громадськість, знатимуть сусіди, друзі. І нехай вони потім чесно дивляться їм в очі. Як вони могли підтримувати і йти голосувати за владу, яка сьогодні твоїх співвітчизників знищує або садить у тюрми. Для мене це незбагненно.