«ТАКИЙ СТРАШНИЙ УДАР ПО ФРАНЦІЇ МАЄ ДЕКІЛЬКА ЦІЛЕЙ»

Завідувач відділу Історії країн Азії та Африки Інституту Всесвітньої історії НАН України В’ячеслав ШВЕД
14.11.2015
Оцініть статтю: 
(506 оцінки)
admin
Зображення користувача admin.

Газета «День» звернулася за коментарем щодо нічних терактів у Парижі до завідувача відділу Історії країн Азії та Африки Інституту Всесвітньої історії НАН України В’ячеслава ШВЕДА.

- Хочеться, перш за все, висловити щире співчуття французам, їм доводиться переживати такі страшні випробування.

Цей жахливий теракт є ознакою того, що Франція є одним з головних об’єктів міжнародної страшної терористичної мережі, центром якої, безумовно, це «Ісламська держава» та її філії у Європі, Північні Африці та інших країнах світу.

І я думаю, що це не випадково.

По-перше, Франція є країною з найбільш великою питомою вагою (більше 10%) мусульманського населення в країні. У деяких містах Франції, зокрема у Марселі або в передмістях Парижу існують суцільні районі, де проживає більшість мусульманського населення. При цьому більшість мусульман є вихідцями з Північної Африки, а також з Сирії, бо тривалий час ця країна була французькою колонією. У цих країнах Франція завжди мала свої інтереси. При цьому треба звернути увагу на географічне становище, яка дуже близько підходить до півночі Африки і вона завжди мала дуже жваві дуже взаємовідносини з країнами Північної Африки. Тим більше фактично за виключенням Єгипту вся Північна Африка у переважній більшості це – колишні французькі колонії, перед усім така перлина як Алжир, Туніс. Все це французька зона впливу. І така близькість Франції до берегів, велика кількість портів, жвавий обмін, її знаходження буквально на перетині міграційних маршрутів фактично забезпечує умови для створення на території країни мережі терористичних організацій і проникнення на територію Франції груп, які готують і здійснюють терористичні атаки. с.           

По-друге, мені здається найголовніша причина такої страшної атаки на полягає в тому, що Францію останнім часом здійснює дуже активну політику на Близькому і Середньому Сході. Франція бере активну роль в антитерористичній коаліції проти «Ісламської держави», впевнено і послідовно надає допомогу поміркованій опозиції Сирії. Останнім часом вона зміцнює відносини, у тому числі військово-технічну співпрацю, з Аравійською монархією, перед усім, Саудівською Аравією, Об’єднаними Арабськими Еміратами та іншими країнами, що входять у Раду співробітництва затоки. Фактично тим самим Франція твердо підтримує ті арабські країни, які є на передньому фронті боротьби з ІДІЛом.

Мені здається, що такий страшний удар по Франції має декілька цілей. Головна мета, це фактично вибити Францію з становища однієї з найбільш активної держави Євросоюзу, яка здійснює серйозні кроки у боротьбі з тероризмом як на території ширшого Близького Сходу, так і в принципі на території Європи.

Знову і знову настирливо здійснюються спроби на те, щоб пересварити мусульманське населення Франції з корінним населенням, щоб посіяти по відношенню до мусульман відчуття ненависті, недовіри, ворожнечі. Тому що ватажки ІДІЛу та інших терористичних міжнародних структур прекрасно розуміють, що без цього не можна реалізувати свою головну мету – вибити Францію. Зате вони все одно намагаються посіяти хаос, викликати недовіру до нинішнього президента Франсуа Олланда, який фактично є архітектором нової політики Франції по відношенню Близького Сходу, у тому числі до боротьби з ІДІЛом, допомоги сирійським повстанцям, боротьби проти режиму Башара Асада. Мені здається, що головний напрям цього страшного удару по Франції – полягає саме у цій площині.

Підсумовуючи, цим терактом, по-перше, наноситься серйозний удар по Євросоюзу, який фактично знаходиться на передньому фронті боротьби з тероризмом, з ІДІЛом. А по-друге, щоб там не казали, при всіх труднощах, при всіх проблемах останніми місяцями Західна Європа відчинила широко двері для сотень і сотень біженців з цих багатостраждальних районів. І ось наноситься удар по всій цій політиці Євросоюзу, і передусім Франції, як однієї з країн, яка є хребтом ЄС.

ПРО ТРИ СПОСОБИ ПРОТИДІЇ ІСЛАМСЬКОМУ ЕКСТРЕМІЗМУ

- А якою має бути реакція Заходу на «атаку на все людство», як зазначив президент США Барак Обама?

-По-перше, країни ЄС мають негайно зробити декілька серйозних кроків щодо якісного зміцнення системи своєї контртерористичної протидії. Згадаймо досвід Сполучених Штатів після 11 вересні 2001 року. У рамках боротьби з тероризмом американці так надійно забезпечили свою безпеку, починаючи від аеропортів, закінчуючи стеженням, відпрацюванням комплексів здійснення аналізів.   

Цього недостатньо у країнах Євросоюзу. І до того ж на території ЄС перебувають десятки мільйонів іммігрантів з мусульманських країн. Тому, звичайно, дуже важко працювати спецслужбам, звертати увагу на те, де формуються терористичні структури, як їх нейтралізовувати. Це дуже серйозна проблема. Але все-таки, мені здається, потрібно за допомогою американців і за допомогою інших держав, у тому числі Ізраїлю, підвищити на якісно новий рівень системи безпеки протитерористичних загроз.

По-друге, думаю, вистачить розуму, терпіння, мудрості, перед усім, в очільників Євросоюзу, щоб не допустити сплеску ісламофобії, щоб не дати змоги терористам реалізувати свою головну мету, а саме пересварити корінне населення з мусульмани, вбити такий клин, який вириє глибокий рів між двома частинами населення Європи.

По-третє, потрібно корінним чином якісно змінити внутрішню політику стосовно мусульманського населення своїх країн. Тут, мені здається, найбільш ефективно у цьому плані сьогодні працює Німеччина. Там влада якось спромоглася реально і ефективно працювати з мусульманськими громадами. Велика Британія також є прикладом у цьому плані. Тут, мабуть, і французам самим потрібно якісно проробити свої підходи до внутрішньої політики стосовно мусульманського населення і шукати такі адекватні форми роботи, які б нейтралізовували вплив пропаганди тероризму екстремістів, радикалів, і водночас формували нормальні відносини між новоприбулими іммігрантами з мусульманських країн і корінним населенням Франції. Тим більше, що Франція має багатий досвід співпраці, контактів з мусульманським світом. Я думаю, потрібно розвивати кращі французькі традиції у цьому напрямку.

«СЛІД ПРАЦЮВАТИ НАД ЯКІСНИМ ПОКРАЩЕННЯМ ІНФОРМАЦІЙНОГО ПРОСТОРУ…»

- А як боротися з пропагандою тероризму, обмежувати свободу слова, забороняти мережі, у яких це пропагується ненависть, нетерпимість?

- Звичайно, немає потреби обмежувати свободу слова, а треба розуміти, що в демократії свобода слова це – велика відповідальність щодо кожного слова, що випускається чи транслюється. Я при всій повазі до французької демократії не можу зрозуміти роль журналу «Шарлі Ебдо». Мені здається, він дуже часто виходить не просто за межі пристойності, але й християнських етичних засад, коли він просто розпалює і створює конфліктні ситуації.

У Франції та інших країнах ЄС слід працювати і над якісним покращенням інформаційного простору, формуванням громадської думки, і пошуком співпраці з релігійними громадами, з релігійними діячами, з муфтіями з метою формування громадянської відповідальності в емігрантів, аби ті розуміли, якщо вони приїжджають у Францію, то мають враховувати і виконувати французькі закони. І при цьому їм має бути надана широка можливість збереження своїх традицій. Це дуже серйозна, клопітка робота, але інакшого виходу просто не має.

«ДУЖЕ ВАЖЛИВО ФОРМУВАТИ ВІДПОВІДНЕ ВІДНОШЕННЯ ДО ТЕРОРИЗМУ САМЕ СЕРЕД МУСУЛЬМАНСЬКОГО НАСЕЛЕННЯ»

- Якими, на вашу думку, мають бути заходи протидії проти ісламського радикалізму?

- Для цього потрібно дуже активно працювати з мусульманським активом, особливо у мечетях, знаходити форми співпраці з ним, створювати канали, теле і радіопередачі, працювати в соціальних мережах. Все це має сьогодні бути активно задіяно у боротьбі проти екстремістських ідей і впливу екстремізму на мусульманське населення Західної Європи. Але може бути й така ситуація: пропустили невелику кількість бойовиків, які були підготовлені і скоїли страшний акт, а тінь падає на абсолютну більшість мусульманського населення.

Дуже важливо формувати відповідне відношення до тероризму саме серед мусульманського населення, доводити і переконувати, що ці терористи, перед усім, дуже шкодять мусульманам, які приїхали, кидають тінь на абсолютну більшість людей, які більше думають про те, як прожити, де знайти роботу, як накормити своїх дітей, які переймаються чисто життєвими своїми проблемами. У цьому контексті, як раз важливо шукати ефективні методи роботи з цією основною масою мусульманського населення.   

МУСУЛЬМАНИ В УКРАЇНІ НА ПЕРЕДНЬОМУ КРАЇ БОРОТЬБИ З ТЕРОРИЗМОМ

- А чи може виникнути подібна проблема – прояви ісламського екстремізму в Україні?

- У нас ситуація інша. Але як кажуть, береженого Бог береже. Я знаю достатньо добре наші релігійні провідні структури та їхніх очільників. Вони (мусульмани України) навпаки на передньому краї боротьби з тероризмом і зацікавлені в тому, щоб залучити мусульман України на плідну співпрацю з владою. Хочу нагади духовне управління мусульман України «Умма», де муфтієм є Саід Ісмагілов. Це шановна і відповідальна людина, яка у перші місяці російської агресії мужньо боролась на території Донеччини, ризикуючи життям, створювала спротив. Зараз він у Києві і завдяки його позиції мусульмани, які входять до цієї структур стоять на твердих патріотичних проукраїнських позиціях, незважаючи не те, що там люди абсолютно різних національностей.

Я вже не кажу про кримських татар, Меджліс кримськотатарського народу, очільників кримських татар, як Рефат Чубаров і Мустафа Джемільов, які так мужньо борються за повернення Криму. До речі, як би вони не смикали наших можновладців, то, мені здається, у нас уже б забували, на превеликий жаль, про те, що потрібно постійно думати над тим, як Крим повернувся до складу України. Я знаю представників арабської громади, які чітко заявляють, що наша організація твердо дотримується українських законів, української конституції і не зважаючи на те, що в наших лавах і араби, і українці, і молдавани, і татари, і азербайджанці: «ми є українською організацією діємо для користі України та українського народу».

Тут дуже важливо, щоб сама мусульманська громада висувала таких відповідальних політиків, релігійних діячів. Мені здається, у ключових центрах Євросоюзу, ключових країнах ЄС потрібно особливу увагу приділяти тому, щоб шукати і підтримувати таких керівників, допомагати ставати їм на чолі релігійних і громадських організацій мусульман.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.