25 років Незалежності України відзначатимуть і в Турецькій Республіці, повідомив інформаційному агентству QHA Генеральний Консул України в Туреччині Василь Боднар. Він розповів про те, які ще культурні заходи провадять для української діаспори.
— Судячи з Вашого Твіттеру, Ви обговорювали план заходів на День Незалежності України в Стамбулі з мером району Bakırköy. Давніше святкували в Стамбулі це день? І яка програма буде цього року?
— Ми намагаємося працювати дуже активно з усіма органами влади Стамбула: як із центральної мерією, так і з губернаторством. Консульство розташоване саме в районі Bakırköy, тож ми дуже добре співпрацюємо з мером району. Ми вже не раз робили заходи за участю української діаспори та за підтримки мерії Bakırköy. Цього разу мер дозволив нам використовувати приміщення Центру імені Юнуса Емре для урочистого концерту з нагоди Дня Незалежності України.
Торік у більш неофіційній атмосфері, у кафе одного зі стамбульських парків, ми робили парокордові браслети для вояків української армії. Плюс був проведений ще невеличкий концерт. Цього року, сподіваємося, що все буде організованіше, на більш професійному рівні, бо в заходах беруть участь професійні колективи та представники громади, що тут займаються й самодіяльною, і професійною організацією таких заходів.
— Які плани й проекти має Генеральне Консульство?
— Тепер ми зосереджені на захисті прав українських громадян, зокрема й громадян кримськотатарського походження, що живуть у Туреччині. Маємо досить багато звернень, наприклад, про допомогу з отриманням дозволу на проживання, оформленням нових паспортів, бо територія Криму окупована. Це щоденна робота. Якщо казати про великі проекти, то ми плануємо створити Дернек української громади в Стамбулі — це така формалізація. Ми провадимо в цьому напрямі роботу як із нашою діаспорою, так і з турецькою владою. Кримськотатарські Дернеки існують уже досить давно, вони надзвичайно активні й продуктивно працюють. Ми з ними, до речі, співпрацюємо. А української оформленої громади немає. Тож ми й хочемо тепер створити структуру, що координуватиме діяльність цілої діаспори. Адже консульство — це формальна структура, представництво іншої держави. А місцеві українці, живучи тут довгий час, повинні мати власну структуру, незалежну, наприклад, від різних політичних обставин.
Місцева українська діаспора дуже мобільна, і, в принципі, ми вже розробили певний механізм організації заходів, де збираємося всі разом. Найближчим часом це буде День Незалежності. Це також Покрова 14 жовтня, це День пам’яті жертв Голодомору, день Святого Миколая — дитяче свято, що провадимо у співпраці з місцевою церквою. Звичайно ж, інші релігійні свята. Крім цього, ми маємо певний церковний простір, адже тут перебуває Вселенський патріархат. Ми домовилися з ними, вони виділили нам окрему церкву й раз на місяць для нас правлять службу Божу.
Ми намагаємося робити й культурні заходи. Наприклад, презентації фільмів або зустрічі з українськими акторами. Тобто, різні цікаві події, що збирають, може, й не цілу українську громаду, але дають можливість активним українцям у Стамбулі брати в них участь, показати себе, познайомитися ближче одне з одним, тобто бути певним магнітом, щоб діаспора відчувала присутність України в Туреччині.