Чи з’явиться нова мечеть у центрі Європи?

1
На Віденьській вулиці у Брно 11 років тому була побудована перша мечеть, проти будівництва якої виступало місцеве населення і мерія. Мусульманам вдалося тоді вмовити мерію, але мечеть була побудована без мінарету
06.08.2009
Оцініть статтю: 
(138 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

Мусульмани у Чеській Республіці мають намір збудувати нову мечеть, бажано з мінаретом. Про це заявили представники мусульманських громадських об’єднань у Чехії, чим відразу привернули до себе увагу. Зокрема у місті Брно, де мала б з’явитися нова мечеть, розгорілись громадські суперечки. Плани мусульман звести нову мечеть викликали хвилю протестів і серед чеських політичних лідерів.

Після демократичної «оксамитної» революції 89-го року у Чехії, мусульмани-іноземці, які легально проживали у цій країні, а це були здебільшого студенти, офіційно зареєстрували свої громадські об’єднання, нині їх по всій країні налічується близько 20. Найбільше громад зареєстровано у Празі і двох інших великих містах Чехії – Брно та Остраві. У 1991 році почав виходити «Голос» – часопис мусульман у Чеській Республіці.

Станом на сьогодні у Чехії проживає від 15 до 20 тисяч мусульман, із них 400 – чеські громадяни. Серед послідовників ісламу є також громадяни Росії, Боснії, Туреччини, Пакистану, країн Африки, арабського світу.

Перша мечеть на чеських землях, після тривалого протистояння, була відкрита у місті Брно 11 років тому, 2 липня 1998 року. Чехи тоді все ж пішли назустріч меншині, визнавши головне – потребу мусульман мати власне місце для молитви і зустрічей.

Чим викликані плани мусульман Чехії поставити у Брно ще одну мечеть, бажано з мінаретом? Цю потребу «Радіо Свобода» пояснив член комітету «Ісламського фонду у Брно» Лукаш Лготян: «Приміщення мечеті «Ісламського фонду у Брно» призначалось приблизно для 50-60 осіб, причому тоді не було враховано, що воно буде використовуватись не лише у п’ятницю для молитви, а й щоденно. Зараз нам уже не вистачає приміщень для інших акцій, для дітей, жінок, для невеликої кухні, для спілкування, для бібліотеки. Тому виникла думка знайти ділянку або будівлю, де можна було б мати більший центр, нова мечеть вирішила б цю проблему».

Мусульманська проблема вплине на вибори парламенту Чехії?

За словами мусульманського активіста, мусульмани хотіли б мати нову мечеть, однак підтримки своїм планам у середовищі чеської більшості не знаходять. Чехи аргументують тим, що послідовники ісламу мали б поважати традиції країни, яка їм дала дах над головою. А голова партії християнських демократів Чехії Ціріл Свобода наголосив, що і в Туреччині, котра прагне стати членом Європейського Союзу, християни мають великі проблеми відкрити костел чи церкву.

Поки що важко відповісти, чи прикрасить панораму костельних веж у Брно мусульманський мінарет. Зате вже нині очевидно, що мусульманська карта може загострити протистояння між чеською більшістю і національними меншинами у Чехії, зокрема, чеськими ромами, які скаржаться на нетолерантність і прояви расизму з боку окремих чехів. У цьому контексті мусульманська проблема може вплинути на результати парламентських виборів у Чехії, що мають відбутися у жовтні цього року.

За матеріалами «Радіо Свобода»

Посилання на тему:

Іслам у Чехії

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.