За часів правління Сталіна насильницькому переселенню в СРСР піддалися багато народів: німці Поволжя, фіни, калмики, карачаївці, балкарці, кримські татари, понтійські греки, болгари і вірмени, корейці і
31 січня 1944 року Державний комітет оборони Союзу видав постанову про депортацію чеченців та інгушів в Казахську і Киргизьку РСР «за пособництво фашистським окупантам». А 23 лютого вночі почалася операція «Сочевиця» (російською — «чечевица»), яка завершився 9 березня 1944 року. У її проведенні брали участь 19 тис. офіцерів і бійців НКВС, а також більше 100 тис. солдатів регулярної армії, знятих з фронту.
23 лютого радянська армія, день народження якої хтось продовжує відзначати, вбивала, спалювала живцем, топила своїх співгромадян… Комусь із жертв «пощастило» — вони залишилися живі, але були позбавлені рідної землі, відправлені у заслання.
За офіційною статистикою, було відправлено 180 ешелонів із загальною кількістю переселенців 493 269 осіб. В дорозі народилося 56 немовлят, померли 1272 людини. Живцем було спалено більше 700 осіб. 6 тис. горців, яких не вдалося виселити через сильний снігопад і бездоріжжя, були розстріляні, спалені або втоплені в озері Галанчож.
За ходом виселення стежив особисто Йосип Сталін. «Отець народів» пояснював депортацію тим, що чеченці «добровільно приєдналися до організованих німцями формувань і виступили зі зброєю в руках проти Червоної армії»…
Проте видатний
На нових місцях переселенці опинилися без засобів для існування і житла. Лише в перші місяці депортації чеченців загинуло понад 200 тис. людей.
7 березня 1944 року указом Президії Верховної Ради СРСР
У секретній постанові Ради міністрів СРСР №
Станом на 1956 рік на землях чеченців та інгушів проживало більше 200 тис. осіб, завербованих з центральної Росії, Дагестану та інших регіонів.
9 січня 1957 року Указом Президії Верховної ради СРСР
У сучасній Росії правда про депортацію є небажаною. Один з прикладів цього — заборона до показу відзнятого в 2014 році режисером Русланом Коканаєвим кінофільму «Наказано забути» — в офіційному листі Мінкульту йдеться, що «демонстрація цього фільму сприятиме розпалюванню міжнаціональної ворожнечі» і що нібито факт спалення заживо 700 осіб в аулі Хайбах є «історичною фальшивкою», в той час, як є свідчення, зокрема й лист генерала НКВС Михайла Грішіані про те, що він був змушений знищити там людей. (Більше про історію заборони кінострічки, що викриває злочин радянської влади проти чеченців та інгушів, в матеріалі Тетяни Євлоєвої на сайті Іслам для всіх).