Людина між створенням та еволюцією

1
Людина, згідно Корану, була створена з землистої речовини
06.05.2010
Оцініть статтю: 
(436 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

Коран замовчує про природу процесу, в ході якого людське тіло набуло своєї остаточної форми. Чи було воно створено миттєво, чи формувалося в процесі еволюції?

Останніми роками дебати про викладання релігійної концепції появи людини в школах посилилися. Деякі християни стверджують, що в навчальних закладах креаціонізм повинен викладатися пліч-о-пліч з теорією еволюції. Нещодавно й мусульманські мислителі підхопили цю ідею, в тому числі, турецький вчений Харун Яхья.

Але, на мій погляд, заклик до прийняття теорій сучасного креаціонізму потрібно сприймати з обережністю. Не тільки тому, що він ставить під сумнів наукові дослідження, націлені на перевірку метафізичних гіпотез за допомогою наукової методології (а це завжди підтримувалося й заохочувалося Ісламом), але й тому, що він може виявитися таким, що суперечить фактам, на які посилається сам же Коран. Як дивно би це для когось не звучало.

Безсумнівно, жодному з людей не довелося побачити своїми очима початок людського життя. Ми - представники виду, чиє походження вимірюється десятками, якщо не сотнями тисяч років.

Безліч теорій про походження людства можна поділити на дві великі групи - умовно кажучи, створення та еволюція. Еволюційна теорія широко підтримується вченими сфери природознавства, що намагаються відтворити початковий момент людства шляхом відстеження доісторичного життя тварин, вишукуючи загальні біологічні риси у всіх живих істот для доказу спільного походження і спільної для всіх еволюції. Вони стверджують, що людина виникла із загального життя тваринного світу в процесі «природного відбору».

Проте послідовники монотеїстичних релігій використовують концепцію створення людства - життя з'явилося зі створенням першого чоловіка Адама і його супутниці. Коран описує появу людини у формі діалогу між Богом і ангелами: «Розкажи їм (о Мухаммад!), як твій Господь сповістив ангелам: «Я створю людину - Адама - хай буде мир йому! - із глини. Коли Я його створю і вдихну в нього секрет життя - дух - вклоніться йому на знак поваги і привітання!» (Коран, 38:71-2).

Інший аят Корану дає схожий, але більш детальний опис того, як глина, з якої було сформовано людське тіло, пройшла через органічну трансформацію і перетворилася на запашну і потемнілу субстанцію: «І згадай, о Пророк, початок творення, коли твій Творець - Господь світів - оголосив ангелам: «Воістину, Я створю людину з пахучої густої глини, відлитої у форму і яка змінює свій колір. Коли надам їй досконалої форми, завершу її створення, і вдихну в неї душу, яка належить Мені, вклоніться їй, шануючи і вітаючи її» (Коран, 15:28-29).

Людина між створенням та еволюцією  Людина, згідно Корану, була створена з землистої речовини, змішаної з водою, і залишеної так на деякий час, поки вона проходила процес трансформації і перетворювалася на пахучу і темну субстанцію, тобто передбачається якийсь органічний процес. Ця глина, що перетворилися потім була виліплена в людську форму, в яку Всевишній і вдихнув душу.

Коран замовчує про природу процесу, в ході якого людське тіло набувало своєї остаточної форми. Чи було воно створене миттєво, чи формувалося в процесі еволюції?

Зрозуміло одне, що таким чином Коран відносить питання про походження життя в сферу природних спостережень, а не фіксованої теоретичної істини. Тому дослідження історії створення людини відноситься до галузі наукових спостережень, а не до теології.

«Скажи (о Пророк!) цим, хто спростовує твій заклик: «Ідіть по землі і подивіться на те, що Аллах створив на землі, з різних істот, і подивіться на сліди тих, хто був до вас, після того як вони загинули та їхні будинки спорожніли. Вам слід знати, що Аллах Своєю міццю знову відтворить все це у далекім житті» (Коран, 29:20).

Коран описує процес творення людини як складний і багатофазовий процес, в ході якого людська істота проходить різні етапи розвитку, перш ніж з'явитися на світ в людській формі. Вищенаведені аяти з 15-ї сури характеризують процес «виліплювання у форму» або «тасвійя» як завершальний етап створення людини. У 7-й сурі Корану ж характеризуються дві фази створення людини - акт створення та процес надання форми: «Ми створили вашого праотця Адама і дали йому певний образ, потім наказали ангелам: «Вклоніться Адаму!» Всі вклонилися йому, підкоряючись своєму Господу, крім Ібліса, який не підкорився і був із тих, хто не поклонився» (Коран, 7:11).

Насправді Коран описує людське життя як таке, що постійно міняється на різних стадіях, приймає різні форми, починаючи з примітивної земляної структури, пилу, через численні етапи розвитку в матці жінки, через стадії розвитку, починаючи з дитинства до дорослості, до старості і смерті.

Людина між створенням та еволюцією  «О люди! Якщо ви сумніваєтеся в воскресінні після смерті, то поміркуйте про те, як Ми створили вас - це є доказом Нашої міці у воскресінні. Адже Ми створили вас із пороху, потім з краплі сім’я. Через певний час Ми перетворили її на згусток крові, потім Ми його перетворили на шматок плоті, що частково має сформований вигляд людини або ще частково несформований вигляд людини.

Це є знаменням Нашої могутності в творінні і його процесі - перехід з одного стану в інший. Ми виводимо з утроби, що ми бажаємо, і поміщаємо в утробах, що ми бажаємо, до призначеного терміну - до завершення вагітності, - і тоді Ми виводимо вас з утроби матері немовлятами. Потім ростимо вас, щоб ви досягли зрілості розуму
й сили.

Одні з вас, за велінням Аллаха, будуть упокоєні в молодості, інші досягнуть глибокої старості, коли знання й розум покинуть їх. Воістину, Той, хто створив вас таким чином, може воскресити вас після смерті. Інші ознаки також підтверджують могутність Аллаха і Його силу, здатну воскресити вас. Ви бачите суху безплідну землю, а коли Ми пошлемо на неї воду, вона пожвавлюється, починає рухатися і набухає завдяки воді і повітрю, які проходять через неї, і тоді вона вирощує всякі прекрасні рослини, яким людина радіє»
(Коран, 22:5).

Тут, на мій погляд, можна побачити чіткий натяк на еволюційний характер створення - спочатку життя починається з пилу, потім перетворюється в клітину (сперматозоїд), який в матці формує згусток ('аляка), що обростає кістками і потім плоттю. У той час як процес, описаний тут стосується головним чином розвитку плоду в утробі матері, Коран починає свій опис росту плода з земляного пилу, тим самим припускаючи якийсь еволюційний процес, який мав місце у створенні першої людини.

Це припущення в ході наведеного аята підкріплюється додатковими доказами - Коран далі описує процес відродження рослинного життя в пустелі в сезон дощів. А повернення життя в мертву пустелю після злив - поступовий і відносно повільний процес, пов'язаний із зростанням рослинності.

Хоча Коран описує цілеспрямований акт створення людини, він, в принципі, не виключає можливості еволюційного біологічного процесу, що веде до завершення і фізичного дозрівання людини. Відповідно до Писання, людей відрізняє від тварин головним чином не біологічний розвиток людського тіла, а моральний, інтелектуальний і духовний потенціал людської душі. Людське життя має гідність, унікальну у своєму роді, гідність, що закладена в людській духовності, а не біології.

Суперечки про створення та еволюцію ведуться дуже енергійно. Так, мусульмани мають повне право поставити під питання ту концепцію еволюції, яка пропагує безцільність процесу зародження життя, в той же час нам не варто відвертатися від наукових методів, які досліджують природні докази походження людини.

Д-р Луай САФІ (Louay Safi), виконавчий директор Ісламського товариства Північної Америки (ISNA)

За матеріалами «Іслам.ру»

Посилання на тему:

Новини

Батьки школярів через суд вимагають викладати у школах теорію креаціонізму

В Україні зі шкільних підручників заберуть теорію Дарвіна

Вчені вимагають покінчити з дарвінізмом

Позов російської школярки проти викладання вчення Дарвіна не був задоволений

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.