На офіційному сайті Державного архіву Миколаївської області 28 березня 2016 року розміщено документальну on-line виставку, матеріали якої присвячені історії зведення та діяльності мечеті у Миколаєві, статусу та стану мусульманської святині у радянські часи. Про це повідомляє кореспондент Релігійно-інформаційної служби України Тетяна Длінна.
Як відомо, перша мечеть — святиня турецької колонії у селі Тернівка, що нині знаходиться у межах міста Миколаєва, — була побудована наприкінці XVIII століття. Згодом, у зв’язку з перетворенням населеного пункту у місце компактного проживання болгар, її перебудували у християнський храм. Збільшення кількості мусульман на службі у Чорноморському флоті, що були переважно татарами за походженням, викликало необхідність будівництва нової мечеті. Товариство військових магометан Миколаївського порту у 1862 році отримало дозвіл від російського імператора Олександра II на безоплатне одержання земельної ділянки під будівництво культової споруди.
Особливу цінність становлять: копія доповіді титулярного радника Каллістова при головному командирові Чорноморського флоту про історію спорудження мечеті; рапорт воєнного магометанського ахуна Мухамета Закіра Замалетдінова воєнному губернатору про переведення з Миколаєва та доручення Абдрахіму Ахметову наглядати за святинею; клопотання мусульман до миколаївського голови про затвердження обраного громадою мулли Арафа Ібрагімова Махмутова за 1906 рік.
Відомості за 1907 та 1909 роки про віросповідну приналежність містян та мешканців прилеглих хуторів показують тенденцію до зростання чисельності мусульман у період до Першої світової війни. Останні у переліку електронної виставки документи датуються 1946 роком. На той час від мусульманської святині залишився тільки напівзруйнований мінарет, який був визнаний пам’яткою архітектури місцевого значення.
Нагадаємо, нині на теренах Миколаївщини орієнтовно проживає близько 15 тисяч вірян, що сповідують Іслам. Протягом останніх років мусульманська громада Миколаєва гостро ставить питання про будівництво мечеті. Як раніше повідомляла РІСУ, 1 березня мер Олександр Сєнкевич під час зустрічі з муфтієм України шейхом Ахмедом Тамімом та представниками міської мусульманської громади підтримав ідею будівництва мечеті в обласному центрі.
Також вас можуть зацікавити наші статті зі схожою тематикою: