У ці лютневі дні у приміщенні Національного музею літератури України в межах меморіальних заходів, присвячених вшануванню пам´яті видатного сина кримськотатарського народу Номана Челебіджихана, експонується виставка народного декоративно-прикладного мистецтва кримських татар. Основою експозиції є старовинний примірник священного Корану, а також предмети, які є невід’ємними атрибутами мусульманських обрядів (килимки, намазлик, ритуальний посуд).
До 26 лютого 2016 року включно відвідувачі зможуть ознайомитися з артефактами з приватних колекцій, що мають історичне і художнє значення, з етнокультурними цінностями, що є свідченням невтраченої самобутності і духовного багатства кримських татар. Серед експонатів — зразки давнього мистецтва каліграфії, предмети ткацтва, кераміка, золоте шиття, гаптування та вишивка, мідний посуд, фотодокументальні матеріали із зображенням культових споруд минулого. Крім того, багато про що гостям розкажуть й інші предмети матеріальної культури кримських татар, реконструйовані зразки прикладного й ужиткового мистецтва.
Також на виставці представлено вироби сучасних майстрів, при цьому, як наголосив відомий кримськотатарський митець, художник-кераміст Рустем Скібін, автори прагнуть в своїх творчих доробках якомога ближче наблизитися до традиційного декору, орнаменту та стилістики, притаманним кримськотатарській культурі, а також відновити технологію, за якою кримськотатарські майстри спрадавна виробляли предмети вжитку та оздоблення осель та інших споруд.
Наш кореспондент поспілкувався з громадським активістом, одним з кримськотатарських митців, що стояв у витоків створення ГО «Ель-Чебер», відомим художником-керамістом Рустемом Скібіним, який акцентував увагу на тому, що виставку присвячено пам´яті кримськотатарського патріота Номана Челебіджихана і пояснив, який зв´язок з постаттю цього політичного і державного діяча має виставка культурної спадщини кримськотатарського народу:
— Номан Челебіджихан мріяв про державність кримських татар, про розвиток народу, його культуру, науку, мистецтва… А за всі роки з дня його загибелі наш народ піддавався системним переслідуванням, утискам, і перше, що намагалися знищити, — це культуру й мистецтво. А без традицій, культури, мистецтва, духовності неможливо самоідентифікувати себе, свою приналежність до того чи іншого народу. Тому ми й намагаємося відновити, зберегти цю спадщину, душу народу.
На виставці репрезентовано нематеріальну культуру: як сучасні вироби, так і старовинні, автентичні. Як розповів Рустем Скібін, багато експонатів надано і ним самим, і його знайомими:
— Артефакти представлено з моєї особистої колекції, із зібрань моїх знайомих, друзів, родини. Ми прагнули показати той зв´язок поколінь, який попри всі випробовування, що випали на долю народу, не втрачено. В своїх роботах і я, і мої колеги прагнемо не просто зробити якусь стилізацію «під Крим», а створити дійсно автентичну річ, притаманну саме кримськотатарській культурі та мистецтву, що повністю відповідає традиціям народу. Але це й складно —у часи суцільної глобалізації важко не запозичити щось… Кримськотатарська культура також сильно постраждала від першої анексії, депортації… Тому сьогодні багато хто з майстрів, не ознайомившись з артефактами, не маючи можливості поспілкуватись з людьми, що є передавачами тієї традиції, носіями культури, самими майстрами, відчувають складнощі й звертаються до більш потужних культур, що краще збереглися — тому в нашу кримськотатарську культуру проникають елементи, які їй не притаманні. Відбувається така собі «підміна», внесення чужорідних елементів, зміна стилю. Тому наше завдання, завдання нашого центру (Центр культури та ремесел «Тамга», ГО «Ель-Чебер» — ред.) та союзу майстрів «Чатир-даг» під керівництвом Мамута Чурлу — дивитися, відстежувати, намагатися збирати, показувати ці артефакти й доносити — ось саме це є нашою традицією, нашою культурою. Тобто демонструвати те, що відповідає і традиціям, і звичаям, а не просто якоюсь стилізацією.
Нагадаємо, як вже повідомляв Іслам в Україні, організаторами меморіальних заходів на вшанування пам´яті Номана Челебіджихана є ВАГО «Альраід», Ісламський культурний центр м. Києва, Центр культури та ремесел «Тамга», ГО «Эль-Чебер» і Національний музей літератури України, що запропонував свої площі для виставки та проведення вечора пам´яті.
Як вже повідомлялося, у Національному музеї літератури України 23 лютого о 16:00 розпочнеться тематичний захід — вечір пам’яті Номана Челебіджіхана, видатного кримськотатарського політичного та державного діяча. Дата заходу обрана не випадково. Саме в цей день в 1918 році більшовики після нелюдських катувань та знущань розстріляли Номана Челебіджихана, який за короткий час існування Кримської Демократичної Республіки як Президент зробив значний внесок в розвиток кримськотатарської державності.