Відкрився новий кримськотатарський сайт «Алем-і Меденіє»

1
Сайт «Алем-і Меденіє» присв'ячений кримськотатарській мові і культурі
21.07.2009
Оцініть статтю: 
(255 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

У Сімферополі на базі Республіканської кримськотатарської бібліотеки ім. Гаспринського сьогодні, 21 липня, відбулася презентація нового кримськотатарського сайту під назвою «Алем-і Меденіє», що в перекладі зі старокримськотатарської мови означає «світ культури».

Сайт «Алем-і Меденіє» (medeniye.org) функціонує трьома мовами - кримськотатарською, англійською і російською, і покликаний висвітлювати культурне життя кримських татар. Крім того, тут можна знайти, наприклад, першу в Інтернеті кримськотатарську бібліотеку, російсько-кримськотатарський і кримськотатарсько-російський словники, програму для транслітерації текстів з латиниці на кирилицю і навпаки, матеріали для вивчення кримськотатарської мови, галерею фотографій старого Криму.

Унікальність сайту полягає в тому, що тут серед іншого можна ще й знайти останні новини із кримськотатарських газет і журналів латиницею для зручності читання кримськотатарськими діаспорами, повідомляє інформагентство QHA.

Засновник сайту – двадцатитрьохлітній росіянин, житель Москви Олександр Горяінов, який вивчає кримськотатарську мову цілеспрямовано вже третій рік поспіль і володіє нею майже досконало.

Горяінов відзначив, що останніми роками в Інтернеті з'явилося чимало кримськотатарських сайтів, однак багато з них присвячені політичному та економічному життю кримських татар. «Якщо ми пройдемося ними, то відразу помітимо дві особливості. По-перше, майже всі ці сайти або російською, або турецькою мовою. На більшості з них ми у кращому випадку знайдемо лише окремі матеріали кримськотатарською. По-друге, переважна більшість матеріалів присвячена останнім новинам, подіям, політиці й економіці, а кримськотатарській мові і культурі приділяється незаслужено мало уваги. Для того, щоб заповнити ці прогалини, ми й створили наш сайт», - відзначив А. Горяінов.

У бібліотеці сайту викладено багато книг, присвячених історії, фольклору, мові, культурі кримськотатарського народу. Тут можна знайти каталог всіх кримськотатарських сайтів, які тільки існують.

«На нашому сайті ви можете скористатися кримськотатарсько-російським і російсько-кримськотатарським словником, найповнішим із наявних в інтернеті. Для зручності користувачів кримськотатарська частина словника містить дві версії: на латиниці і на кирилиці. Словник укладений з урахуванням тенденції, яка намітилася останніми роками, до очищення кримськотатарської мови від надмірної кількості запозичених у радянський період слів», - додав А. Горяінов.

На сайті також існує форум, який за словами засновника, незабаром стане місцем спілкування, спільним для кримських татар колишнього СРСР і кримськотатарських діаспор Туреччини, Румунії, Болгарії, США та інших країн.

Любов до кримськотатарської мови, за словами Олександра, йому прищепив його дідусь, який приїжджав у Крим у середині 50-х рр. ХХ ст. і якийсь час тут працював. Повернувшись у Росію, він привіз із собою книги про Крим, які пізніше дісталися внуку Олександру. «Із цих книг я довідався про вражаючу природу Криму, зацікавився топонімією і почав шукати їхній переклад, так у мене виникло величезне бажання вивчити цю прекрасну мову», - поділився він.

За матеріалами QHA

Посилання на тему:

Новини

Кримськотатарські модельєри: необхідно створити культурний центр

У Сімферополі обговорили питання національного вбрання кримських татар

Побачила світ книга «Основи ісламських знань» кримськотатарською мовою

Побачив світ «Словник релігійних термінів, пов'язаних з мусульманським віровченням»

Відбулася презентація підручників із кримськотатарської мови

Кримські татари вирішили пропагувати своє мистецтво

Статті

Кримський стиль

Кримські татари. Некримський погляд

Кримські татари: розвінчання міфів

Хіджаб у Криму – давні традиції чи данина моді?

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.