На адміністративному кордоні з Кримом з боку материкової частини України триває безстрокова акція — Громадянська блокада Криму, ініційована активістами кримськотатарського народу. Її метою є боротьба за швидке відновлення державного суверенітету над Кримом. Ініціатори блокади вважають, що українські компанії повинні припинити всі торговельні взаємини з півостровом, оскільки його територія була окупована Російською Федерацією.
Організатори та учасники акції вважають, що Громадянська блокада захопленої місцевості потребує підтримки з боку всього українського суспільства. У тексті звернення Штабу акції «Громадянська блокада Криму» від 21 вересня 2015 року, опублікованого народним депутатом України, головою Меджлісу кримськотатарського народу Рефатом Чубаровим у Фейсбук, йдеться:
— Ми звертаємося до українського суспільства, зокрема до волонтерського руху, із закликом приєднатися до акції Громадянська блокада Криму і надати всебічну допомогу її учасникам. З усіма пропозиціями стосовно власної участі просимо звертатися безпосередньо в штаб, розташований на
Також наводяться банківські реквізити для фінансової підтримки акції: рахунок одержувача 29244825509100 в ПриватБанку: МФО 305299, код ОКПО Банку 14360570, для поповнення карти 5168757298457922 Люманов Ленур Ісмаїлович.
З початку акції (20 вересня о 12:00) до блокування комерційних вантажів, що прямують в окупований Крим, приєдналися активісти з багатьох міст України, зокрема автомобілі з активістами з Маріуполя (24 вересня), — про це в Facebook написала волонтер Галина Одноріг. Пізніше (26 вересня) вона ж додала:
— Київ, Харків, Маріуполь, Херсон — Автомайдани прибули на кордон з НАШИМ тимчасово окупованим Кримом!!! Кримський меджліс,
Одноріг також підкреслює у своїх публікаціях, що все тримається на плечах волонтерів:
— … Найголовніше зараз, це час, він працює на нас. Потрібно підтримувати цю акцію спільними зусиллями всієї країни! У нас все тримається на плечах волонтерів, — нагадала вона в публікації від 29 вересня.
Державні структури і силові відомства в акції безпосередньої участі не беруть. Так, у Львівській області Президент України Петро Порошенко заявив, що блокада є «акцією громадських активістів кримськотатарського народу». За його словами, присутні на місці прикордонники та співробітники МВС займаються винятково забезпеченням правопорядку та припиненням провокацій:
— Блокада є акцією громадських активістів кримськотатарського народу, а державні служби — українські прикордонники і МВС — отримали наказ забезпечувати правопорядок і відсутність провокацій під час проведення акції, — сказав він на спільному з генеральним секретарем НАТО Йенсом Столтенбергом брифінгу на Яворівському полігоні у Львівській області 21 вересня.
За словами Президента, Україна робитиме все для якнайшвидшого поновлення державного суверенітету над Кримом.
У той же час, незважаючи на озвучене керівництвом країни розуміння причин і цілей акції Громадянська блокада Криму, здивування активістів викликає нібито прийняте Мінінфраструктури України рішення про допуск вантажів на один із заводів в захопленому Криму вже після початку акції. Зокрема, про це в соцмережах (Twitter і Facebook) доповідає
— Нещодавно в Міністерство інфраструктури України прийняли рішення дозволити поставки вантажів на завод «Кримський Титан», який знаходиться на території окупованого Криму. Щоб Ви розуміли, це сталося через кілька днів після початку операції з блокади. Що сказати? Вся ця ситуація чудово ілюструє принципи і механізми роботи режиму внутрішньої окупації, — йдеться в повідомленні «Блокада Криму/Правий сектор».
У зв’язку з цим, як повідомив один з активістів, заступник генерального директора кримськотатарський телеканалу ATR Айдер Муждабаєв, залізничні шляхи, що ведуть до «Кримського титану», також були заблоковані:
— … У понеділок, 28 вересня, опівдні, в районі села Червоний Чабан Херсонської області активістами Кримського Майдану була заблокована залізниця, що веде до заводу «Кримський титан», який належить олігарху Фірташу. На шляху покладено два великих бетонних блоки і протитанковий їжак, — пише Муждабаєв.
У компанії Group DF, до якої входить завод «Кримський титан», не коментують ситуацію, що склалася на кримському підприємстві у зв’язку з блокадою півострова і припиненням туди поставок сировини з материкової України.
— Все, що стосується «Кримського титану», ми не коментуємо зараз. Тому що ця тема перетворилася на політичну, — повідомили Крим. Реалії в
Нагадаємо, Group DF — диверсифікована міжнародна група компаній, що здійснює свою діяльність у ряді країн Європи та Азії. Основними напрямами діяльності групи є азотний, титановий і газовий бізнеси. Інші сфери діяльності включають агробізнес, медійний, содовий бізнес і нерухомість. Засновником Group DF є український бізнесмен Дмитро Фірташ.
Як доповідає Крим. Реалії, до блокади Криму, ініційованої лідерами кримських татар, на завод йшли поставки сировини з континентальної частини України.
У березні поточного року ПАТ «Кримський титан» змінив назву на «Юкрейніан Кемікал Продактс» (Ukrainian Chemical Products). «На сьогодні підприємство є українською юридичною особою, зареєстрованою у Києві», — повідомляється на сайті компанії.
Там також вказана адреса кримського підприємства: Автономна Республіка Крим, м. Армянськ (Україна).
Станом на 29 вересня блокада півострова триває.
Як заявив лідер кримськотатарського народу Рефат Чубаров, стійкість учасників акції викликає почуття гордості:
— … Більше всіх хочу відзначити стійкість сотень учасників Громадянської блокади Криму на Чонгарі, Чаплинці, Каланчаку. Пішов другий тиждень… Пишаюся вами і вашими командирами — Ленуром, Хорватом, Тодором, Татарином, Чингізом, Іззетом, — написав Чубаров в Фейсбук.
Нагадаємо, раніше в ефірі
— Ми добилися того, що Крим перестав бути велетенським насосом, через який перекидалися товари з материкової України на материкову Росію.
Чубаров також заявив, що безстрокова акція з блокади Криму була приурочена до початку Генасамблеї ООН:
— Наше завдання — не дати світу і думки, що можна домовитися щодо Криму, і ми, здається, це завдання вирішили, для українського суспільства щонайменше, — відзначив він.
У вівторок, 29 вересня, глава Меджлісу написав на своїй сторінці в соцмережі Фейсбук, що він і його колеги спільно з представниками світової спільноти не припиняють пошук шляхів деокупації Криму:
— Іншалла, сьогодні пізно ввечері буду у Вашингтоні. Два дні роботи і назад, до Києва… Інші мої колеги попрямували до Страсбурга на заходи ПАРЄ, присвячені питанням деокупації Криму, — повідомляє він.
Крім того, Чубаров пише і про підтримку боротьби кримчан співвітчизниками за кордоном:
— Кримськотатарська діаспора в
Нагадаємо, після оповіщення про початок акції «влада» окупованого Криму направила силовиків до адмінкордону, щоб не допустити блокади. Так, озброєні «ополченці» і «зелені чоловічки» за наказом так званого глави Криму Сергія Аксьонова виїхали у напрямку до Чонгару, щоб перешкодити проведенню блокади півострова.