Парламентська асамблея Чорноморського економічного співробітництва (ПАЧЕС) підтримує Україну в спробах запобігти знищенню культурної спадщини в районах збройних конфліктів і на окупованих територіях.
− Комітет з питань культури, освіти та соціальних питань ПАЧЕС підтримав запропоновану українською делегацією поправку до Рекомендацій Комітету, у якій наголошується на необхідності вжиття заходів, ґрунтуючись на нормах міжнародного права і, зокрема, на положеннях Гаазької Конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту, спрямованих на запобігання знищення культурної спадщини в районах збройних конфліктів або на окупованих територіях, − таку заяву зробила керівник постійної делегації Верховної Ради України у ПАЧЕС, член фракції «Народний фронт» Людмила Денісова після участі в засіданні Асамблеї у м. Тірана (Албанія).
Як повідомляє інформаційне управління Верховної Ради України, участь в засіданні в якості членів української делегації брали також народні депутати Олена Масоріна та Олексій Кириченко.
Під час обговорення була підтримана поправка до Рекомендацій «Боротьба з незаконним використанням культурного надбання в регіоні ЧЕС» іншими країнами-членами та прийнята з редакційними правками від турецької делегації.
У своєму виступі Людмила Денісова зазначила, що тема засідання стосовно боротьби з незаконним використанням культурного надбання в регіоні ЧЕС дуже актуальна в наші дні не тільки для України (Автономна Республіка Крим, яка тимчасово окупована Росією), але і для частини Республіки Молдова (невизнане Придністров’я), Азербайджанської Республіки (Нагірний Карабах) та Грузії (Абхазія та Південна Осетія).
Вона також підкреслила, що Україна обурена рішенням Уряду Російської Федерації про прийняття у федеральну власність Національного заповідника «Херсонес Таврійський», розташованого на кримському півострові:
− Ми наголошуємо, що статус розташованих на території АРК та міста Севастополь об’єктів культурної спадщини України жодним чином не змінюється, оскільки так званий «Договір між Російською Федерацією та Республікою Крим про прийняття в Російську Федерацію Республіки Крим та утворення у складі Російської Федерації нових суб’єктів», вчинений 18 березня 2014 року у Москві, є нікчемним та не створює жодних міжнародно-правових наслідків. Хочу підкреслити, що вчинення РФ будь-яких дій на тимчасово окупованій території України, спрямованих, зокрема, на зміну юрисдикції щодо об’єктів культурної, індустріальної і технічної спадщини України, є прямим порушенням суверенних прав України, а також загальновизнаних норм і принципів міжнародного гуманітарного права.
Керівник парламентської делегації звернула увагу й на те, що резолюція Генеральної Асамблеї ООН «Територіальна цілісність України» закликає спеціалізовані установи ООН, зокрема ЮНЕСКО, не визнавати ніяких змін статусу АРК та міста Севастополь.
− Ми вимагаємо негайного припинення міжнародних правопорушень на тимчасово окупованій території України і заявляємо про покладання відповідальності за них, у тому числі матеріальної, на російську сторону і незаконну владу Криму, − наголосила вона.
Л. Денісова також нагадала про незаконне використання і знищення культурної спадщини в інших країнах-членах ОЧЕС, на території яких існують невизнані псевдореспубліки. Зокрема, за її словами, придністровська ділянка українсько-молдовського кордону має низку таких історичних пам’яток, як містечко Рашкова, Бендерська середньовічна фортеця, Ново-Нямецький Свято-Вознесенський монастир в Кіцканах, природно-ландшафтні пам’ятники Рибницького і Каменського районів.
− Офіційний Азербайджан неодноразово заявляв про дії, спрямовані на знищення і фальсифікацію культурної спадщини Нагірного Карабаху, які в міжнародних конвенціях оцінюються, як злочин проти людства, а влада Грузії вважає, що грузинські пам’ятники історії на території самопроголошених республік Абхазія і Південна Осетія знаходяться в небезпеці. Під час реставраційних робіт можуть бути знищені ознаки, що дозволяють ідентифікувати пам’ятники як грузинські, − зазначила Л. Денісова.
Завершуючи свій виступ, керівник постійної парламентської делегації в ПАЧЄС підкреслила, що масове знищення і класифікація історико-культурних пам’яток суперечить прийнятій в 1954 році Гаазькій конвенції «Про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту». Окрім цього, знищення та фальсифікація історико-культурних пам’яток на окупованих територіях є порушенням конвенції ЮНЕСКО «Про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини».
Тим часом, як повідомляв Іслам в Україні, Росія продовжує мародерствувати в Криму: з окупованого півострова до Ермітажу вивозяться кримські колекції, в тому числі унікальні зібрання з «Херсонеса Таврійського», Судака та центрального музею Тавриди в Сімферополі.