Саудівському інвестору заважає прийти в Україну те, що між нашими країнами немає прямого авіасполучення, запиту від українців на взаємодію із середнім бізнесом СА та складна процедура отримання українських віз. Саме до вирішення цих проблем найближчим часом долучиться Торгово-промислова палата України (ТППУ).
Як повідомляє ТППУ, саме на проблемах економічного співробітництва між Україною та Саудівською Аравією наголосив посол цієї країни Джудія Альхатал під час зустрічі в ТПП України із президентом Палати Геннадієм Чижиковим.
Проте, незважаючи на бар’єри у роботі, бізнес-взаємодія наших країн суттєво пожвавлюється.
− Товарообіг між Україною та Саудівською Аравією за минулий рік зріс на 22%. Це дуже гарний показник. Приблизно таку ж динаміку зростання показують результати першого півріччя нинішнього року, − зазначив Геннадій Чижиков.
Зокрема, за даними Держстату України, у 2014 р. обсяг торгівлі товарами між Україною та Королівством становив $1 млрд 237 млн. При цьому український експорт склав $1 млрд 31 млн (зростання на 32% від показників 2013 р.), імпорт − $206 млн (зростання на 11,5%).
Тож, експерти Торгово-промислової палати України впевнені, що найближчим часом особливу увагу потрібно приділити саме співпраці з цією країною, до чого закликають і бізнес-спільноту України, про що заявив посол Королівства Саудівська Аравія Джудія Альхатал:
− До нас у посольство звертається багато українців, які бажають налагодити контакт із потенційними партнерами в Саудівській Аравії. Проте такі запити надходять в основному від великого бізнесу. А в нашій країні активно розвиваються середні підприємства, і вони також бажають співпрацювати з українськими партнерами. Саме тому ми закликаємо середній український бізнес активно долучатися до роботи із Саудівською Аравією.
Нагальною проблемою і перешкодою для взаємодії бізнес-структур є складна процедура отримання віз для саудів, встановлена Україною. Враховуючи важливу роль Саудівської Аравії у світі, багато країн, у тому числі США та європейські держави, значно спростили умови в’їзду на свою територію для підданих Королівства. На жаль, Україна поки що цього не зробила:
− У 2014 році Україну відвідали 1072 громадянина нашої держави. Це дуже незначна кількість. Враховуючи той факт, що наші співвітчизники, витрачають свої кошти, інвестуючи в економіку України, керівництво вашої держави має піти на спрощення процедури видачі віз, − зазначає пан посол.
Президент ТППУ Геннадій Чижиков та директор департаменту міжнародних економічних зв’язків Палати Геннадій Болдир також поділилися своїми думками після зустрічі з амбасадором Саудівської Аравії:
− Зустріч з послом Королівства Джудія Альхаталом продемонструвала дуже цікавий тренд в наших зовнішньоекономічних взаєминах. По-перше, 2014 і 2015 роки демонструють солідні темпи приросту в нашій взаємній торгівлі як в експорті, так і імпорті. А отже, ми цікаві одне для одного, і у нас великий потенціал для зростання товарообігу в майбутньому, − пише президент Палати. − По-друге, зростає роль середнього бізнесу. І за ним майбутнє. По-третє, подальшої інтенсифікації наших ділових контактів заважає ускладнена, забюрократизована система видач віз українською стороною. Ми зацікавлені в інвестиціях з боку Королівства Саудівська Аравія, розширенні торгівлі, але з таким порядком видачі ми «далеко не заїдемо», − стверджує Чижиков. − Для довідки: американці видають візи громадянам КСА на 5 років, Європа − на 3.
Геннадій Болдир також говорить про реальні перепони для саудівських інвестицій і наголошує на нагальній потребі змін у візовій політиці України:
− Що ми знаємо про Саудівську Аравію? Королівство. Одна з провідних нафтових держав світу, економіка якої зростає стрімкими темпами. Високий рівень життя громадян. На тлі падіння зовнішньоторговельного обороту з іншими країнами ЗТО України та Саудівської Аравії стабільно зростає. Як Ви думаєте, що саудівською стороною було названо проблемою № 1 у двосторонніх взаєминах? Виявляється, це наша візова політика щодо громадян цієї країни. Очевидно, нам не потрібні гроші у вигляді консульського збору за відкриття віз. Може, час змінювати зашкарублі ущербні «совдепівські» підходи у нашій візовій політиці? — завершує цим запитанням свою публікацію директор департаменту міжнародних економічних зв’язків Палати Геннадій Болдир.