У середу, 7 вересня, заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу
Окупаційна влада обвинувачує Умерова у «публічних закликах до скоєння дій, спрямованих на порушення територіальної цілісності Російської Федерації, вчинених із використанням телекомунікаційних мереж (зокрема інтернету)». Та нині заступник голови Меджлісу не змінив своєї позиції. В першому ж інтерв’ю після звільнення, яке вдалося взяти Главкому, Умеров знову висловився про необхідність того, аби Росія пішла як з Криму, так і з Донбасу. В розмові, записаній дорогою з Сімферополя, Ільмі Умеров розповів, як медики лікарні № 7 не віддавали його фсбшникам, про те, що його справу веде заїжджий слідчий з Росії, та про те, де Україні знайти додаткові аргументи для повернення Криму.
— Терпимо. Можна сказати, що добре.
Коли вас помістили до психлікарні три тижні тому, вам стало різко зле. Яку допомогу вам надавали, як вдалося стабілізувати стан?
— Мені стало зле під час засідання суду 11 серпня, на якому призначалася психіатрична експертиза. Із залу швидка забрала мене у кардіологічне відділення з гіпертонічним кризом і ймовірністю інфаркту або інсульту. Тиск тоді у мене був — 270. Починаючи з другого дня мого утримання, представники ФСБ наполягали, аби мене перевели для проведення експертизи, але головний лікар лікарні № 7 міста Сімферополя не віддавала мене впродовж кількох днів. На п’ятий день мене
На ваш захист виступили правозахисники, політики, лідери провідних країн. Цей факт якось вплинув на те, щоби вас відпустили?
— Я думаю, що зовнішній фактор, заяви на мою підтримку грають дуже велику роль. Такий величезний резонанс, який трапився у випадку зі мною, повинен зіграти на користь у вирішенні кримськотатарської проблеми у цілому. Українська влада, зокрема парламент, має ухвалити зміни до Конституції, у якій статус республіки Крим з територіальної автономії буде змінено на національну. Це повинна бути Кримськотатарська автономна республіка у складі України. Тоді у нашій державі з’являться додаткові аргументи у деокупації Криму і поверненні його у склад України.
Перед тим, як вас помістили до психлікарні, ви на своїй сторінці у Facebook писали про те, що ФСБ вимагає від вас утриматися від заяв про територіальну належність Криму і підтримку України. Чи мали ви розмови з представниками російської спецслужби перед звільненням, які рекомендації вам давали?
— Такі «побажання» з їх боку були завжди. Поки що з ними після звільнення я не зустрічався, не спілкувався, тому що навіть до дому не доїхав.
Яка нині доля кримінальної справи, порушеної проти вас?
— Проведення
Яким буде подальший алгоритм дій вашого захисту?
— Ми продовжуватимемо захищатися. У нас немає завдання «відмазатися»
Джерело: Главком