Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров в інтерв’ю виданню Апостроф заявив, що окупований Крим повернеться до складу України раніше, ніж думає Кремль.
— Це буде за нашого життя. Ми повернемося до Криму — інакше і бути не може, — підкреслив народний депутат.
На припущення кореспондента — чи не є розпад Росії умовою повернення окупованого півострова, Рефат-ага зауважив:
— Століття існування Російської імперії, а потім і радянської у величезних за обсягами територіях вже остаточно продемонструвало: вони не здатні керувати такими масштабами. Нехай беруть свої історично пов’язані землі, які відповідають, можливо, певному етапу розвитку Російської імперії, і налагоджують там життя. Я думаю, що багато народів, які проти своєї волі утримуються в Російській Федерації, теж будуть дуже щасливі від такого розвитку подій. Там є Татарстан потужний, є Башкирія, є буряти, є удмурти, є Кавказ. Але я розумію, що все це має відбуватися під тотальним зовнішнім контролем.
Говорячи про право України на непорушність своїх кордонів, Рефат Чубаров, зокрема, вказав на «міцність» позицій, однак нагадав, що в історії були випадки, коли заради пошуків компромісів ігнорувалося міжнародне право, і вказав на те, що може нейтралізувати подібний варіант розвитку подій, а саме — право корінних народів на самовизначення:
— До тих мотивів, які використовуватиме Україна щодо непорушності кордонів, територіальної цілісності, можна додати надпотужний аргумент: право корінного народу на самовизначення. У жодної з інших країн, які в тій чи іншій формі на щось претендуватимуть, немає можливості висунути подібний за значимістю довід.
Рефат Чубаров акцентував увагу на тому, що Україні необхідно «озброїтися» схваленим власним українським правом і внесеними змінами до Конституції щодо статусу АР Крим. Гарантією того, що подібне рішення буде ухвалене в умовах непідконтрольності окупованого Росією півострова нашій країні, глава Меджлісу назвав кримських татар:
— Ви можете не повірити, але гарантією є якраз кримські татари. 300-тисячна громада. Право цієї громади може бути сприйняте міжнародною спільнотою як важіль, який перетягує ваги на бік України. Бо, як би там не було, наскільки б ірраціональним не був світ і наскільки іноді не були б цинічними вчинки деяких держав, але в цьому світі (і дай Бог, щоб він таким був ще довго) ще ніхто не наважувався вголос грубо сказати «ні» природним правам цілісної нації. В цьому випадку — корінної нації Криму. Ніхто, крім Росії, звичайно.
Він ще раз нагадав про те, що, анексувавши півострів, країна-агресор порушила норми міжнародного права і принципи, які були встановлені після Другої світової війни.
— Росія порушила всі свої зобов’язання, зокрема договір з Україною. Тобто тут і так очевидно, що Крим — це українська земля. Але якщо там якимось чином приплітатимуть інші сентенції — якісь «духовні скріпи» тощо — тоді стане у пригоді вже цей важіль, кримськотатарський. В історії були такі часи, коли, здавалося б, не дуже потужні чинники займали своє місце, і, врешті-решт, змінювали хід історії. Так буде і в нашій ситуації.