Без перебільшення чи не вся Україна, затамувавши подих, чекала 27 грудня того моменту, коли згідно з досягнутими домовленостями понад 70 заручників терористичних угруповань Л-ДНР отримають свободу. Один із них — релігієзнавець, історик і філософ Ігор Козловський, відомий далеко за межами України.
Разом з іншими 73 нашими співвітчизниками він ступив на вільну від загарбника українську землю, і одними з перших його слів були такі: «Я люблю тебе, народе України!».
Своїми думками й радістю з приводу звільнення колеги з нашим виданням поділилася доктор філософських наук, завідувач відділу історії релігій та практичного релігієзнавства Відділення релігієзнавства Інституту філософії НАНУ Людмила Филипович:
— Тривала боротьба за свободу нашого колеги завершилася перемогою. Тяжко навіть порахувати, скільки людей доклали зусиль, щоб це сталося, скільки було листів, прохань, письмових та усних, звернень до влади, до церков, до громадських організацій в Україні та закордоння. Скільки було промовлено молитов різними мовами і в різних традиціях. Господь все чув і бачив, — відмітила Людмила Филипович. — Сьогодні (27 грудня — ред) надійшла новина: звільнили Ігоря Козловського. Як і майже два роки тому, коли ми дізналися, що його ув’язнили, ніяк не вірилося, аж поки в екстреному інформаційному випуску не побачили Козловського живого, втомленого, але не зламаного, який в короткому інтерв’ю говорив про різницю світоглядів як причину свого затримання і осудження в ДНР. Абсурдність ситуації, яка виникла в січні 2016 року, в тому, що арештували, зліпили справу, осудили, піддали тортурам, звинувативши в неможливому для вченого, вихователя сотні студентів, толерантного та інтелігентного чоловіка злочині.
На прикладі Козловського ми побачили, що є пріоритетним для ДНР, з ким воює ця «народна влада», як вона ненавидить інтелект, науку, не поважає вчених, освічених людей, вдається до їх переслідування, катування, приниження і діє при цьому в дикий спосіб, порушуючи моральні норми та заповіді Божі.
Я думаю, що ми ніколи не дізнаємося всієї правди. Козловський не з тих, хто втягуватиме близьких йому, а тим більше далеких, людей у своє минуле. Він дуже любить людей, жаліє їх, береже, тому не буде обтяжувати нас своїми спогадами, а тим більше жалями, горюваннями, реалістичними картинами зі своїх більш ніж 700 днів перебування на підвалі чи в Горлівській колонії. Він — сильна особистість, достойно пережив те, що сталося. Він — відповідальна людина, яка і цей отриманий досвід, такий гіркий, але й повчальний, обов’язково передасть своїм учням, як це вже робив неодноразово перед тим. Звільнившись, Козловський не припинить боротися за волю інших людей. Він і надалі відстоюватиме свободу кожного, право мати і висловлювати свої погляди.
Але нарешті Ігор Анатолійович повертається! До своєї родини, до нашої релігієзнавчої спільноти, до своїх надійних друзів і стійких симпатиків. Він потрібний Україні, як ніколи, оскільки його підтримувала віра, оскільки в ньому живе надія, оскільки він наповнений любов’ю, — підкреслила Людмила Филипович.
Нагадаємо, Ігор Козловський — релігієзнавець, історик і філософ, президент Центру релігієзнавчих досліджень та міжнародних духовних стосунків, керівник Донецького обласного відділення Української асоціації релігієзнавців, президент громадської організації «Центр Діскавері», заступник гетьмана Українського реєстрового козацтва з питань міжнародних зв’язків, особового складу і релігії, керівник Міжнародного центру християнсько-мусульманського діалогу і співпраці, дійсний член Королівського коледжу дворянства (Португалія), почесний громадянин штату Оклахома (США), нагороджений медаллю Австрійського товариства Альберта Швейцера, автор десятків наукових, науково-популярних та літературно-художніх публікацій, чиї роботи перекладені багатьма мовами, удостоєний безлічі нагород та орденів.
Ігор Козловський пробув у полоні окупантів майже два роки (з січня 2016) за абсурдним звинуваченням — терористи спершу закидали йому шпигунство, потім звинуватили у зберіганні двох бойових гранат. Судилище над 63-річним ученим винесло вирок — 2 роки і 8 місяців позбавлення волі.
З 2016 року ім´я Козловського вносилося в списки на обмін заручників, на всіх засіданнях Тристоронньої контактної групи в Мінську українська сторона порушувала питання про його звільнення, проте окупаційна влада Донецька затягувала з цим питанням. Звільнення науковця добивалися не лише українці, поверненням вченого переймалася й міжнародна наукова спільнота, а з березня 2017 року користувачі соціальних мереж, активісти почали флешмоб #FreeKozlovskyy з метою привернути увагу до перебування вченого у полоні бойовиків.