В Ічні встановлено меморіальну дошку на вшанування пам’яті Номана Челебіджихана

22.02.2018
Оцініть статтю: 
(744 оцінки)
editor
Зображення користувача editor.

23 лютого  2018 року відзначається  трагічна дата -  сторіччя вбивства  матросами-більшовиками  Номана Челебіджихана -  лідера кримських татар, першого демократично обраного муфтія Криму, Литви, Польщі та Білорусі, одного  з організаторів першого Курултаю, першого  голову уряду проголошеної в 1917 році Кримської Народної Республіки, поета, публіциста, письменника, філософа...

Напрередодні  сотих роковин з дня трагічної загибелі  автора кримськотатарського гімну в місті Ічня, що на Чернігівщині, встановлено меморіальну дошку  на вшанування пам’яті знакової постаті в історії Криму й кримських татар.

Про це в соцмережі  Фейсбук  22 лютого повідомляє  перший заступник міністра інформаційної політики України  Еміне Джапарова,:

- Сьогодні в Ічні встановлено пам’ятну дошку на честь автора гімну мого народу - Номана Челебіджіхана. Чому Ічня - містечко на Чернігівщині?  Номан-бей кілька разів зупинявся на залізничному вокзалі Ічні по дорозі в Петербург на навчання. Кажуть, він купував пиріжки з капустою та казав, що це найсмачніші,  що йому доводилось їсти!

Як зазначає  Еміне-ханум, український та кримськотатарський народи мають багато спільного в своїй історії. Є численні приклади співпраці, взаємодопомоги та спільної боротьби за свободу:

  • Перекопський мурза Тугай-бей загинув під Берестечком,  допомагаючи українцям

виборювати свободу, під Конотопом було спільними зусиллями здобуто перемогу над ворогом обох народів - над російськими загарбниками. Підполковник армії УНР Алі-бей Булатуков проливав свою кров у боях за незалежність України в часи Визвольних Змагань 1917 - 1921 років, цей перелік можна продовжувати…  Саме тут,  на Ічнянщині,  у 1659 році, біля села Крупичполе, об'єдналися війська гетьмана Івана Виговського та кримського хана Мухаммед Герая ІV-го Софу напередодні переможної Конотопської битви. У 2017 році, на згадку про цю подію, в Крупичполі було відкрито перший в державі памятник, що символізує українсько-кримськотатарську дружбу.

Також Еміне Джапарова  нагадала, що у  вересні 2017 року  було створено Ічнянське районне товариство українсько-кримськотатарської дружби "Бірлік".

Торік  в Україні  на державному рівні відзначалося сторіччя Першого Курултаю, до цієї дати було перекладено книжку  видатного кримськотатарського літератора й дослідника Юнуса Кандима "Не заросте травою поле бою...":

  • Знаменно, що ця книжка, яка поширювалася в стінах Верховної Ради, була

надрукована саме в Ічні, - зауважує Еміне Джапарова. - Тож, сьогодні відвідали вже форпост дружби кримських татар та українців та були вражені теплотою прийому та співом кримськотатарською мовою гімну місцевим вокальним колективом!

 
Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.