Намагаючись знайти відповідь на запитання: «Де моляться мусульмани Дніпра?», журналістка Тетяна Долгієр відвідала мечеть, що діє при Ісламському культурному центрі міста та поспілкувалася з імамом Едгаром Девлікамовим. В результаті візиту народився телесюжет, що його було розміщено у випуску ТВ-шоу «Власні метри».
— Одна з двох мечетей Дніпра знаходиться на другому поверсі Ісламського центру. Заходити до неї треба з чистими думками та обов’язково без взуття! А зараз ми познайомимося з імамом, — каже дівчина у кадрі і, вітаючи імама Едгара Девлікамова, простягає тому руку для рукостискання.
— Даруйте, але мусульманин не може потиснути руку незнайомій жінці, — пояснює імам. — Кожна жінка може торкатися лише мужчини, який є її чоловіком, сином, батьком…
Тож журналістці довелося вітатися наново за мусульманським звичаєм — і вона, й імам побажали один одному миру.
— Едгар Девлікамов працює імамом четвертий рік — розповідає журналістка. — Має український диплом інженера. А щоб стати мусульманським священиком, навчався в Ємені.
Далі була екскурсія центром та мечеттю, в якій, як зауважила інтерв’юер, не знайдеш коштовних аксесуарів та яскравих кольорів, щоб не відволікатися від молитви.
— Мусульмани поклоняються Єдиному Богові, не поклоняються святим, тому ми й не знайдемо тут таких зображень, — пояснює гості Едгар Девлікамов. — Максимум, що ми можемо побачити на стінках мечеті — це арабська каліграфія та розпис Корану.
Як зауважує журналістка, в мечеті — хороша акустика, бо цьому допомагає купольна стеля та спеціальна ніша у стіні — міхраб, де під час проповіді стоїть імам. Під час читання Корану звук відбивається від напівкруглої стіни міхрабу й лине до тих, хто перебуває в мечеті, аби вони чули читання молитви. Ділиться зі своєю глядацькою аудиторією Тетяна Долгієр і тим, що мусульмани моляться п‘ять разів на день; що спілкуватися з Богом можна і вдома, але у святий день — п’ятницю — всі віряни йдуть до мечеті; що чоловіки і жінки моляться окремо, що час початку намазів для кожної країни є різний і що раніше час розраховували за сонячним годинником, а тепер за всім слідкує спеціальний електроннимй таймер, який чи не кожен мусульманин має в своєму телефоні.
Дізнавшися, що перший намаз здійснюється рано-вранці зі сходом сонця, а останній — після заходу, журналістка поцікавилася в імама: «Ваш день розпочинається о четвертій ранку і ви не маєте вихідних — як вам вдається не втомлюватися?». На це Едгар Девлікамов відповів, що імам має бути присутнім на кожній з п’яти молитов, але іноді йому дозволено замість себе залишити свого заступника (духовну особу, яку він виховує як свого помічника)
— Аби молитви твої були почуті, тобі обов’язково треба не тільки вірити, але й сіяти добро, — каже Едгар Девлікамов.
Після молитви, як розповідає журналістка, імам повертається до мирських справ:
— До його кабінету приходять і з життєвими негараздами, за порадами — як вберегти шлюб, примиритися чи поділити гроші з партнерами. І на все в імама має бути відповідь. Едгар вислуховує обидві сторони й виносить вердикт так, як радить святе Писання. Він додає, що бути незалежним арбітром дуже тяжко, але сили йому дарує молитва.
Скріншот сюжету «Власні метри»: