Вже втретє відроджений замок «Радомисль» приймає кращих українських дизайнерів на Всеукраїнському фестивалі-показі етнічного та стилізовано-етнічного одягу та аксесуарів «Аристократична Україна».
Вироби демонстрували не професійні манекенниці — босоніж на автентичну українську доріжку, виткану понад сто років тому з кропиви, виходили громадські активістки, успішні жінки та дівчата, що роблять свій внесок у розбудову нашої держави. Особливо зворушливо, що серед них були й ті, чиї чоловіки, сини та брати зараз захищають Україну від агресора на Сході чи пожертвували заради країни найдорожчим — це вдови та матері загиблих захисників…
Півтори сотні красунь демонстрували не просто вбрання, прикрашене етнічними елементами. Вони доводили, що родові обереги народів, що складають українську політичну націю, живі. Тож зовсім не випадково, що серед впізнаваних візерунків вишиванок, витинанок та мережок, притаманних тим чи іншим регіонам України, учасники та гості етно-фешн-шоу побачили й палестинські, сирійські, кримськотатарські і татарські вишивки, феси та вуалі, вишукані прикраси.
Жіноча мусульманська громадська організація «Мар’ям», що входить до Громадської спілки «Всеукраїнська асоціація «Альраід», привезла на показ зразки національного вбрання країн Близького Сходу. Показали традиційне вбрання й гості з іноземних посольств та культурних центрів — Індонезії, Малайзії та Японії. А ось кримськотатарські вбрання були й більш нові: після депортації 1944 року радянська влада намагалася знищити всі згадки про культуру й традиції кримських татар, тож костюми, які побачили гості «Аристократичної України», відтворювалися, відновлювалися за описами музейників, за знайденими листівками та ілюстраціями в книгах, що дивом збереглися в приватних колекціях, за найменшими елементами вбрання, яке кримські татари навіть у засланні намагалися врятувати від знищення.
Показ супроводжувався живою музикою у виконанні струнного квартету «Міра» у складі Аліси Рубанової, Катерини Чечель, Вікторії Ганапольської та Ольги Жукової.
— У той час, коли світ поглинає глобалізація, коли тяжко розрізняти культури, коли все виглядає так само, в який би аеропорт ви не прилетіли, дуже важливо для кожної країни зберігати свою ідентичність і традиції. Впевнена, що через кілька років цей фестиваль буде не всеукраїнським, а міжнародним. І до нас їхатимуть модельєри, щоб подивитися нашу високу українську моду. Сьогодні ви будете дивитися не на сукні та спідниці, а на наші обереги, які захищають нас своїм орнаментом, своєю пам’яттю, — сказала засновниця фестивалю Ольга Богомолець на відкритті заходу.
Програма фестивалю складалася з трьох секцій показу. Перша — дефіле моделей в автентичному вбранні, де були продемонстровані оригінальні та відтворені автентичні костюми. Друга секція показу — демонстрація сучасного модного одягу та аксесуарів з етномотивами, а також дитяче дефіле, в якому виступили 40 маленьких моделей. В рамках третьої секції — «Сама шила» — свої роботи нарівні з кращими професійними дизайнерами продемонстрували народні майстри.
Як повідомляв Іслам в Україні, в цьому фестивалі взяла участь і дизайнер сучасного мусульманського одягу Катерина Євдокимова, засновниця бренду «Katrin Kym».
Після завершення етно-фешн-шоу, в програмі якого були і виставки, й ярмарки виробів майстрів народного прикладного ужиткового мистецтва, й дружня трапеза за одним великим щедрим столом, Ольга Богомолець поділилася своїми враженнями:
— Сьогодні (28 липня — Ред.) у мене був надзвичайний день — багатомісячні зусилля, витрачені на підготовку масштабного культурного заходу з відродження національних традицій, були винагороджені сповна. Унікальне етно-фешн-шоу «Аристократична Україна», яке відбулося у «Замку-музеї Радомисль», виявилося просто неймовірним! Я знала, що Україна талановита і багатогранна, але що така феєрична і фантастична, навіть не уявляла. Кольори і посмішки, настрій і вишиванки, вибійки і сміх, обійми і босі ніжки, віночки і хіджаби… Це треба було бачити!
Подивитися на наше диво — українське та кримськотатарське етнічне та стилізоване вбрання, представлене найкращими театрами мод та вітчизняними дизайнерами — приїхали сотні поціновувачів національних традицій — митці і спортсмени, телеведучі та політики, журналісти та науковці.
Перше місце в категорії «Кращий аксесуар року» завоювала Наталія Гладій та її віночки, які можна було побачити під час виступу театру мод. Перший приз за «Найкраще стилізоване вбрання» отримала дизайнер Ірина Ковальова.