Саід Ісмагілов: Всеукраїнська рада релігійних об’єднань є найширшим форматом міжрелігійного діалогу в Україні

Саід Ісмагілов: Всеукраїнська рада релігійних об’єднань є найширшим форматом міжрелігійного діалогу в Україні
Саід Ісмагілов: Всеукраїнська рада релігійних об’єднань є найширшим форматом міжрелігійного діалогу в Україні

Всеукраїнська рада релігійних об’єднань (ВРРО) скликала прес-конференцію, приурочену до Всесвітнього тижня гармонійних міжконфесійних відносин, запровадженого Організацією Об’єднаних Націй з подання короля Йорданії Абдалли Другого у 2010 році.

Прес-конференцію провели 6 лютого 2019 року в Укрінформі.

Під час комунікативного заходу, модератором якого була Людмила Филипович, віце-президент УАР, представники церков і релігійних спільнот, які входять до ВРРО, поділилися своїм досвідом налагодження співпраці і взаємодії у забезпеченні міжетнічного, міжконфесійного, міжрелігійного миру і злагоди в українському суспільстві. Учасники зустрічі розповіли також і про зусилля, які докладають члени ВРРО задля протидії виникненню непорозумінь і недовіри між народами, які сповідують різні релігії, зазначивши, що не лише протягом цього Тижня, а й постійно послідовники різних віровчень в Україні власними спільними справами демонструють, що релігійні заповіді про необхідність прояву любові, толерантності, доброзичливого і шанобливого ставлення до ближнього є однаково значущими для послідовників різних віровчень і світоглядних позицій.

На прес-конференції обговорювалися проблеми розвитку міжрелігійного діалогу, шляхи і механізми їх вирішення в умовах сьогодення, а також перспективи реалізації тематичних проектів, запланованих Радою.

Учасники зустрічі акцентували увагу на необхідності актуалізації питання міжрелігійного діалогу, який триває в Україні вже достатньо давно, наголосивши, що цей постійний процес має не тільки внутрішньо-українське, але й міжнародне значення.

Також було висловлено думки про умови забезпечення ефективності і результативності міжрелігійного діалогу і побудови сталих гармонійних міжконфесійний відносин.

Йшлося і про порушення прав вірян на тимчасово окупованих територіях України (Крим, деякі частини Луганської і Донецької областей), зокрема про обмеження прав на свободу совісті і зібрань послідовників віровчень, що не входять до сфери впливу російської православної церкви; заборону діяльності низки протестантських церков, християнських євангельських об’єднань, Свідків Єгови, а також тиск на мусульман і послідовників релігій орієнтального напряму.

Людмила Филипович під час заходу нагадала присутнім про історичну подію, якою став перший в історії візит Папи Римського Франциска на Аравійський півострів, а також підписання декларації про співпрацю між християнами і мусульманами. У цьому контексті вона надала слово Муфтію Духовного управління мусульман України «Умма» шейхові Саіду Ісмагілову, який впродовж минулого року очолював ВРРО.

У своїй доповіді шейх Саід Ісмагілов наголосив на важливості проведення днів толерантності, тижнів гармонійних міжконфесійних відносин, оскільки вони не тільки сприяють налагодженню ефективного і продуктивного спілкування, обміну досвідом і думками, а й створюють можливість для підведення певних підсумків спільної роботи. Також Муфтій розповів про тенденції в міжрелігійному спілкуванні, які мають глобальний характер, озвучивши своє бачення особливостей діяльності і формату взаємодії релігійних об’єднань- членів ВРРО. На думку Муфтія, до міжрелігійного діалогу, який вважається діалогом послідовників авраамічних релігій, треба вже зараз, як це робить ВРРО, залучати релігії орієнтального напрямку, зокрема буддизм, різні течії індуїзму, конфуціанство й інші віровчення, адже з року в рік питома вага послідовників нетрадиційних для Старого Світу вірувань серед населення Землі зростає за рахунок приросту населення країн Сходу і Південно-Східної Азії.

«Всеукраїнська рада релігійних об’єднань є найширшим форматом міжрелігійного діалогу в Україні з-поміж усіх існуючих. У нашій Раді присутні християни, мусульмани, юдеї, буддисти, бахаї, крішнаїти і РУНВіра. Більш широкого міжрелігійного представництва не існує в Україні. Фактично ми є пілотним проектом міжрелігійного діалогу. Можна скільки завгодно не помічати глобальні тенденції, але я впевнений, що через декілька десятиліть (можливо, сорок, можливо — п’ятдесят років) міжрелігійні діалоги в рамках тріади «християнство-іслам-юдаїзм» втратять актуальність, оскільки і на офіційному рівні, і на рівні держави, і на рівні спільнот, і на рівні громадянського суспільства доречним буде діалог саме в тому форматі, який сьогодні уособлює Всеукраїнська рада релігійних об’єднань. Для цього є об’єктивні підстави: найбільший приріст населення відбувається в Китаї, Індії, Японії, країнах Південно-Східної Азії та в мусульманських країнах. Водночас, корінне населення Старого Світу, на жаль, зменшується. У країнах з найбільшим приростом населення поширені буддизм, різні напрямки індуїзму, юдаїзм, іслам, конфуціанство й інші релігії, які у нас поки що не помічають на високому офіційному рівні. Глобалізований світ, міграційні потоки, вільне пересування ідей, зокрема й духовних ідей, імовірніше, змінять такий комфортний і приємний для нас старий світ. Тому потрібно бути готовим до більш широкого діалогу, до зустрічі з поки що мало відомими пересічному українцеві, але розповсюдженими великими релігіями», — зауважив Муфтій.

При цьому шейх Саід зазначив, що це не погроза, а неминуча реальність. «Це демографія, наука про людство, тому попри те, що у світі зростає кількість людей-прибічників маловідомих, не розповсюджених в Україні або залишених поза увагою на офіційному рівні релігій, то це зовсім не свідчить про те, що цього не відбудеться в Україні в майбутньому», — сказав Саід Ісмагілов, маючи на увазі вірогідність появи нетрадиційних для нашої країни вірувань і необхідність готовності до діалогу з їх послідовниками.

Також Муфтій запропонував звернутися від імені ВРРО до відповідних структур з пропозицією запровадити День вшанування пам’яті жертв релігійних репресій.

Серед учасників прес-конференції були громадські діячі і науковці, зокрема Ігор Козловський, відомий в Україні і світі фахівець з релігійних, духовних і психофізичних систем, кандидат історичних наук, президент Центру релігієзнавчих досліджень і міжнародних духовних стосунків, керівник Донецького обласного відділення Української асоціації релігієзнавців, президент Донецької обласної громадської організації «Центр Діскавері», керівник Міжнародного центру християнсько-мусульманського діалогу і співпраці, президент Школи Аюрведи-Йоги-Тантри «Центру Діскавері». Пан Козловський понад 25 років працював у Донецькій обласній державній адміністрації на посаді головного фахівця у справах релігії, а також викладав релігієзнавчі дисципліни на кафедрі філософії Донецького національного технічного університету.

Тривалий час був ув’язнений бойовиками терористичного угруповання ДНР, які не вносили його до списків на обмін, оскільки вважали громадянином самопроголошеної «ДНР». Через 700 днів полону був звільнений у грудні 2017 року за обміном.

Ігор Козловський розповів про досвід міжрелігійної взаємодії в Донецьку в 2014–2015 роках, коли послідовники різних віровчень — християни, протестанти, православні, греко-католики, мусульмани й інші пліч-о-пліч, незважаючи на загрозу здоров’ю, життю і свободі, регулярно виходили у вже окупованому місті на спільні молитви за єдину, суверенну і незалежну Україну.

Учасники прес-конференції:

Голова ВРРО — Алла Баранова (секретар релігійного об’єднання Національні Духовні Збори Бахаї України);

Представники релігійних організацій-членів ВРРО:

Духовне управління мусульман України «Умма» (ДУМУ «Умма») — Муфтій, шейх Саід Ісмагілов, голова правління — Олег Гузік;

Українська асоціація релігієзнавців (УАР) — вiце-президент УАР проф. Людмила Филипович, проф. Олександр Саган;

Релігійне Об’єднання Громад Прогресивного Іудаїзму України — головний рабин громад прогресивного юдаїзму України та Києва Олександр Духовний;

Апостольська Православна Церква в Україні — єпископ Сергій (Вутянов);

Апостольська Церква «Православна релігійна громада апостольської традиції» — митрополит Віктор Веряскин;

Центр Громад Свідомості Крішни в Україні — Олександр Пліс;

(Абхінандана дас)

Національні Духовні Збори Бахаї України — Алла Баранова, Тетяна Кісєльова;

Об’єднання Синів і Дочок України Рідної Української Національної Віри (ОСІДУ РУНВіри) — Михайло Марченко;

Всеукраїнський буддійський центр «Махасангха Ніппондзан Меходзі» (належить до школи Нітірен) — настоятель додзьо в Ірпені сьонін Сергій Триліс.

Представники центральних органів виконавчої влади:

Департамент у справах релігій та національностей Міністерства культури України — Іван Папаяні, начальник відділу моніторингу діяльності та реєстрації статутів релігійних організацій.

Всеукраїнська рада релігійних об’єднань (ВРРО) — створена два роки тому й об’єднує представників кількох релігійних організацій.

ВРРО є відкритою до співпраці і взаємодії з іншими релігійними об’єднаннями. За статутом ВРРО передбачено щорічну зміну голови. Так, з моменту створення ВРРО очолювали: професор Олександр Саган (2017 р.); Муфтій ДУМУ «Умма» шейх Саід Ісмагілов (2018 р.). На 2019 рік головою ВРРО обрано секретаря релігійного об’єднання Національні Духовні Збори Бахаї України Аллу Баранову.

Релігійні організації, що об’єдналися у Всеукраїнську раду релігійних об’єднань, мають значний потенціал для розбудови України і беруть участь у вирішенні суспільно важливих питань, наполягаючи на реалізації прав, гарантованих Конституцією України і чинним законодавством; намагаються затвердити в Україні модель толерантності і партнерства в міжрелігійних відносинах, а також у взаємодії держави з релігійними організаціями.

ВРРО запрошує всі релігійні об’єднання долучатися до роботи задля гармонізації духовного життя в Україні й акцентує увагу на тому, що втілення фундаментального принципу єдності людства, який гарантує мир і процвітання, можливе лише завдяки спільним зусиллям усіх релігій і членів суспільства.

Довідково: Всесвітній тиждень гармонійних міжконфесійних відносин відзначається у перший тиждень лютого щороку, закликаючи людей усіх віросповідань до гармонійних стосунків.

Генеральна асамблея ООН, ухваливши з подання короля Йорданії Абдалли Другого Резолюцію ООН 65/5, звернулася з закликом до всіх держав про добровільну підтримку протягом цього тижня поширення ідей міжконфесійної гармонії і доброї волі в церквах, мечетях, синагогах, храмах й інших молитовних будинках у всьому світі на основі любові до Всевишнього і любові до ближнього або шанування добра і любові до ближнього, в залежності від власних релігійних традицій або переконань.

 

©️Укрінформ
Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.