Наближаються 75-ті роковини депортації кримськотатарського народу, що визнана багатьма країнами світу за геноцид, спробу знищити кримських татар, їхню історію та культуру, позбавити тих, хто вижив у вигнанні етнічної, культурної та релігійної ідентичності.
Цій скорботній даті, 18 травня, присвячують багато заходів на вшанування пам’яті жертв депортації та підтримки їхні нащадків, що за сімдесят років після трагедії знову стикнулися зі спробами ідейної спадкоємиці Радянського Союзу, Росії, витиснути корінний народ із Криму. Окупаційна влада проводить політику системних утисків киримли за етнічною та релігійною ознакою, практикує викрадення, незаконні арешти та позбавлення волі за надуманими звинуваченнями та вироками, що їх слухняно штампують так звані «суди» на півострові та суди в самій Росії, куди вивозять кримських татар. Тож не дивно, що фотовиставка Зареми Ялибойлу, що відкриється 16 травня о 18:30 в культурно-мистецькому центрі «Кримський Дім» (Київ), матиме назву «Обличчя депортації. Трагедія кримських татар 75 років поспіль».
Виставка розповість про злочин радянської влади через портрети та історії простих людей, що були вислані, вижили та повернулися до Криму. Люди на цих портретах — живі свідки злочинного сталінського режиму. Багато з них досі пам'ятають події 18 травня в найдрібніших деталях, хоча були тоді ще зовсім малими дітьми.
Історії учасників проекту багато в чому схожі: у них є і страх, і біль, і втрати близьких людей. Але є й те, що всіх об'єднує, — велика любов до Криму та бажання повернутися на Батьківщину, з якою кримські татари були розлучені понад 50 років, і звідки їх знову намагаються витиснути: багато хто мусив знову лишити загарбаний півострів через цілком реальні загрози здоров’ю, свободі та навіть життю…
«Свідків депортації кримськотатарського народу з кожним роком все менше. Але ми віримо, що людство збереже у своїй пам’яті обставини цієї трагедії та винесе важливі висновки, щоб зробити у майбутньому все, аби така трагедія ніколи не повторилася знову ні з корінним народом Криму, ні з будь-ким іншим», — читаємо на сторінці події в соцмережі «Фейсбук».
Після презентації, о 19:00, на відвідувачів «Кримського Дому» чекає театральний перформанс «Трава пробиває землю» — творчий доробок кримської режисерки Галини Джикаєвої та драматургів Дена та Яни Гуменних — спільний проект київського PostPlayТеатру та «Кримського Дому».
Вхід на захід вільний, але через обмежене число місць обов’язкова попередня реєстрація.
В основі цього міждисциплінарного проекту — сучасна кримськотатарська поезія, звіт Amnesty International про тортури та порушення прав людини на Сході України, звіт «КримSOS» про тортури в Криму, доповідь Управління верховного комісара ООН з прав людини та документальні свідчення. З цих документів народжується фізичний театр і нова неакадемічна музика. Біль перетворюється на поезію, звук і рух. У перформансі звучать вірші кримськотатарських поетес Сеяре Кокче та Аліє Кенджалієвої. Спеціально для цього проекту молодими композиторками Тетяною Хорошун і Яною Шлябанською з електроакустичного дуету GUMA створений музичний супровід (з використанням новітніх аудіовізуальних технологій).
«На жаль, кримська тематика в сучасному українському мистецтві нині мало представлена. І цей театральний перформанс може стати ще одним кроком, наразі мистецьким, щоб привернути увагу суспільства до проблем окупованого Криму», — пишуть організатори заходу.
Нагадаємо, культурно-мистецький центр «Кримський Дім» — це платформа для культурних і правозахисних заходів, ініціатив, навчальних програм, наукових досліджень, майданчик для обговорення соціально важливих процесів і явищ. Ідея створення закладу виникла одразу після окупації Криму 2014 року. У травні того ж року Уряд вирішив створити цей центр для забезпечення інформаційних і культурних прав кримців, сприяння збереженню культурної спадщини корінного народу Криму, забезпечення прав і свобод громадян України, зокрема національних меншин і корінних народів на окупованій території України. Директор — Ахтем Сеітаблаєв, програмний директор — Алім Алієв.
Отже, не пропустіть — 16 травня, «Кримський Дім», вул. Омеляновича-Павленка, 9, Київ:
18:30 — презентація фотовиставки Зареми Ялибойлу «Обличчя депортації. Трагедія кримських татар 75 років поспіль»,
19:00 — театральний перформанс «Трава пробиває землю».