В Україні вже традиційно 18 травня відбуваються меморіальні заходи, присвячені пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу. Цього дня згадують трагічні події 1944 року, коли корінний народ Криму, кримських татар, вислали з півострова. У перші роки на засланні через голод, жахливі умови проживання та хвороби загинула майже половина депортованих.
Меморіальні заходи з нагоди 80-х роковин провели в Києві, Одесі, Львові, Дніпрі, Запоріжжі, Чернівцях та в окупованому Криму.
Ранок 18 травня в Києві розпочався піднесенням кримськотатарського національного прапора. Такі церемонії відбулися перед будівлею МЗС, Київської міської державної адміністрації та біля Київського національного університету ім. Тараса Шевченка.
У головному офісі ДУМУ «Умма» провели молебень, прочитавши дуа за загиблих під час депортації кримських татар. Після молитви за ініціативи активіста Ісмаіла Рамазанова на подвір’ї офісу розгорнули великий прапор, зшитий з двох прапорів: України та кримськотатарського народу.
О 12:00 по всій України, зокрема в мережах теле- та радіозв’язку відбулася загальнонаціональна хвилина мовчання.
У сквері Миру в Києві відбулася урочиста церемонія закладання каменю майбутнього меморіалу пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. З промовою на ній виступив Президент України Володимир Зеленський, зазначивши, що місце, обране для меморіалу — символічне, адже перед тим у сквері стояв пам’ятник Дзержинському.
До заходу долучилися Міністр оборони України Рустем Умєров, Постійна представниця Президента України в АР Крим Таміла Ташева, лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, муфтій Духовного Управління мусульман України «Умма» Мурат Сулейманов тощо.
На Майдані Незалежности біля Газону національної пам’яті кримськотатарські активісти KyivQT організували дуа-молебень.
В Українському Домі відкрилась виставка про ненасильницький опір громадян України на окупованих територіях «Небачена Сила».
У Національній музичній академії України ім. П. Чайковського глядачам презентували захопливу музично-драматичну виставу для всієї родини «Легенда», або Efsane.
Мистецька виставка Qırım içün («Заради Криму»), присвячена 80-м роковинам депортації відкрилась у Представництві Президента України в АР Крим Києві.
У Національній філармонії України відбувся вечір-реквієм «Симфонія Криму. Повернення».
У Львові з нагоди роковин депортації перед будівлею міської ратуші піднесли прапор блакитного кольору з жовтою тамгою.
У меморіальному музеї «Територія терору» вшанували пам’ять жертв депортації. У межах заходу Ісламський культурний центр ім. Мухаммада Асада презентував виставку Коранів, що пережили заслання. Кримськотатарський ресурсний центр представив виставку плакатів на тему депортації 1944 року.
В Одесі на будівлях міської адміністрації, обласної ради, районних адміністрацій міста, а також на закордонних дипломатичних установах України відбулося піднесення кримськотатарського прапора. В Ісламському культурному центрі «Аль-Масар» читали дуа за загиблих унаслідок депортації.
На залізничному вокзалі показали театралізовану виставу, що нагадала глядачам, як відбувалася депортація 1944 року: у вагонах того часу зробили експозицію, що відтворювала події депортації. Можна було побачити предмети, що їх люди встигли брати з собою у вагони. Організатором події стала ГО «Кримські татари Одещини». Загиблих ушанували на заході молитвою, яку прочитав імам мечеті ІКЦ «Аль-Масар» Хамза Іса.
На Буковині у стінах Чернівецького краєзнавчого музею відбувся меморіальний захід «У Жорнах радянських репресій». У ньому взяла участь Ніяра Мамутова, голова ГО «Ана Юрт». Вона розповіла присутнім про трагедію кримськотатарського народу.
У Дніпрі до Дня памʼяті жертв геноциду кримськотатарського народу відкрили виставку в Державному архіві Дніпропетровської області. Як повідомляє «Суспільне», на виставці представлено три документи з фондів Придніпровської залізниці, зокрема оперативні донесення начальника залізниці про організацію депортації.
В окупованому Криму, в селищі Ічки, на залізничному вокзалі відбувся жалобний захід до роковин депортації кримськотатарського народу. Його учасники молилися за загиблих земляків — про це на своїй фейсбук-сторінці повідомила «Кримська Солідарність».