Священний Рамадан з новою силою виявив найкращі людські якості мусульман: любов до ближнього, милосердя, бажання полегшити становище тих, хто у скруті. Нині, в умовах пандемії коронавірусної інфекції, практично в усіх країнах світу запроваджено карантинні обмеження — багато людей потребують продуктів і предметів найпершої потреби. А мусульмани позбавлені одних з основних благодатей Рамадану: спільних молитов, іфтарів у колі одновірців, та й саме приготування іфтару для багатьох через погіршення фінансового стану дедалі трудніше. На допомогу прийшли добродійники, зокрема українські мусульмани, приватні особи та бізнес — етнічні українці й діаспори: палестинська, афганська, сирійська, пакистанська, афганська, турецька, — наші одновірці з Німеччини (добродійний фонд MuslimeHelfen) і навіть дипломатичні представництва мусульманських країн в Україні : Туреччини, Індонезії, Малайзії, Пакистану, Катару. Хтось допомагав грошима, хтось купував продукти та привозив їх до ісламських культурних центрів. Люди надавали особистий транспорт для довозу наборів.
За словами глави ГСВА «Альраід» Сейрана Арифова, базовий склад таких наборів — борошно, макаронні вироби, рис, цукор, печиво, олія; перед Рамаданом їх стали доповнювати фініками. Утім склад варіювався відповідно до побажань добродійників, а також доповнювався продуктами, що приносили небайдужі безпосередньо до ІКЦ. Так, у деяких наборах були овочі, фрукти, яйця та м’ясо, іноді додавалися засоби особистої гігієни. Для багатодітних сімей пакували великі набори, для самотніх людей або маленьких родин — менші. Перші пакети формували з огляду на те, що продуктів має стати принаймні на кілька тижнів, а ближче до Рамадану почали пакувати з розрахунку на місяць.
Шейх Сейран зазначає, що пишається масштабною акцією та всіма, хто до неї долучився. Вона стала прекрасним прикладом взаємної допомоги та милосердя — не тільки для мусульман, а для всього суспільства.
Для Асоціації «Альраід» роздача продуктових наборів — справа далеко не нова, але цього року акція набула небаченого обсягу через карантинні обмеження. Від 12 березня у співпраці з ДУМУ «Умма» роздано 4600 продуктових наборів у 14 областях, ще 250 наборів роздадуть на наступному тижні — вони вже готові. Але збір триває, бо незрозуміло, коли карантин закінчиться, а люди оговтаються від його наслідків.
Допомогу отримують вимушені переселенці, нужденні мусульманські родини, члени багатодітних сімей, сім’ї, що втратили прибуток чи його значну частину через карантин, самотні старенькі, а також іноземні студенти-мусульмани, що з різних причин не виїхали через карантин додому.
Назвемо лише деякі з таких добрих справ українських мусульман:
- Продуктами забезпечують жителів різних міст України й не тільки тих, де функціонують ісламські культурні центри «Альраід» і мечеті ДУМУ «Умма». Якщо треба, допомогу довозить кур’єрська служба «Нова пошта» або волонтери.
- Напередодні Рамадану ДУМУ «Умма» та «Альраід» забезпечили нужденних придбаними коштом німецького фонду MuslimeHelfen продуктовими наборами.
- Надзвичайний і Повноважний Посол Малайзії в Україні та Грузії Дато Раджа Реза Раджа Заїб Шах (Dato' Raja Reza Raja Zaib Shah), дізнавшись про акції українських мусульман, особисто відвідав ІКЦ Києва та передав допомогу для малозабезпечених мусульманам України.
- Дружню й братню підтримку відчули українські послідовники Ісламу, отримавши від Посольства Держави Катар продуктові набори, що їх ДУМУ «Умма» розподілило між малозабезпеченими сім’ями.
- Триває роздача продуктових наборів в ІКЦ Києва.
- Імам мечеті ІКЦ «Бісмілля» в Сєвєродонецьку Темур Берідзе разом із прихожанами-волонтерами роздав продуктові набори студентам-мусульманам із вишів регіону. Акція відбулася в рамках кампанії «Єдине тіло»: роздано 115 кг яловичини, рис і цукор.
- Не лишились осторонь від проблем жителів Новоолексіївки (Херсонська область) волонтери ІКЦ Запоріжжя «Віра»: сюди привезли продуктові набори, придбані на пожертви українських мусульман.
- Дбаючи про одновірців, не можуть через карантин залишати гуртожиток навіть для придбання продуктів, активісти й волонтери запорізького ІКЦ на пожертви купили все потрібне, власноруч приготували їжу, розфасували порції та привезли з додержанням усіх протиепідемічних вимог до гуртожитку — кожному зі 130 послідовників Ісламу, що там живуть. Це не разова акція — допомога не припинятиметься.
- А ще запорізькі мусульмани допомагають самотнім людям похилого віку, малозабезпеченим і багатодітним сім’ям, що найбільше страждають через карантин.
- Не вважавши на віру, допомогу продуктами й засобами захисту мусульмани надавали медичному персоналові, що працює з хворими COVID-19, а також сім'ям учителів і співгромадянам в обсервації. Так, муфтій Саїд Ісмагілов і голова правління ДУМУ «Умма» Олег Гузік привезли 113 українцям, що перебувають в обсервації після повернення з ОАЕ, продуктові набори.
- Продуктові набори збирали й розвозили малозабезпеченим, між них і немусульманам — людям похилого віку та вимушеним переселенцям — київські мусульмани.
- Триває співпраця ІКЦ Дніпра з турецькою діаспорою: щодня тут готують їжу для двох десятків немусульман.
- Допомога знедоленим надають і волонтери-мусульмани Львова та Харкова. Як кажуть мусульмани Дніпра, «серце на карантин не відправиш».
- «Не буде досконала віра того, хто лягає спати ситий, знаючи про те, що його сусід страждає з голоду», — сказано в хадисі. З ініціативи імама сєвєродонецької мечеті Темура Берідзе й силами волонтерів місцевого ІКЦ щотижня готують гарячі обіди для бездомних і малозабезпечених — незалежно від їхньої віри. Карантин не став перешкодою для мусульман у богоугодній справі, адже для багатьох знедолених це чи не єдина можливість мати повноцінне харчування хоча б раз на тиждень.
І це лише кілька прикладів допомоги, що, завдяки пожертвам небайдужих, зокрема й з-за кордону, надають нужденним українські мусульмани.