Президент Конгресу мусульман України Сейран Аріфов дав інтерв'ю азербайджанському медіапорталу Media.az.
Відповідаючи на питання, що сталося в житті українських мусульман за рік від моменту повномасштабного вторгнення Росії, шейх Сейран зауважив, що війна — це велике лихо, й воно зачепило практично всіх громадян України, в тому числі мусульман.
— Українські мусульмани зіткнулися з російською агресією ще у 2014 році, коли було анексовано Крим та захоплено частину Донецької та Луганської областей. У цих регіонах жила та й живе більшість мусульман України. <...> А рік тому розпочалася друга гаряча фаза — повномасштабна війна, що насамперед торкнулася південних і східних регіонів: Херсонської, Запорізької, Харківської, Донецької та Луганської области. І це саме ті місця, де живе переважна більшість мусульман України. Вони стали біженцями, лишилися без дому, без роботи, — розповів президент КМУ.
Також він зазначив, що багато мечетей та релігійних об'єктів в Україні зруйновано:
— Цілком знищена мечеть у Сєвєродонецьку, майже нічого не лишилося від мечеті в Бахмуті. Перераховувати можна довго. Навіть під Києвом, в Ірпені, приміщення мусульманської релігійної громади знищено. Але головне — це люди, що нині у скрутному становищі. Жінки і діти мусили виїхати за межі країни — до Європи, Туреччини, хтось до Азербайджану.
За словами Сейрана Арифова, допомога від мусульманських країн надходить, проте вона має здебільшого гуманітарний характер:
— Її більше видно на державному рівні, особливо якщо ми говоримо про арабські країни. Ця допомога до нас, людей, прямо не приходить, але ми читаємо новини, знаємо, що вона надходить. Але все одно цієї підтримки від мусульманського світу загалом мало, адже йдеться про десятки тисяч мусульман, що мусили покинути свої домівки, стали біженцями.
Очільник Конгресу мусульман висловив свою думку про те, коли все-таки скінчиться війна й коли Крим повернеться під контроль України:
— Я не військовий експерт, не дипломат і не державний діяч. На мою думку, дипломатичним шляхом ця проблема не буде розв’язана. До дипломатії можна вдатися тільки по тому, як одна зі сторін переможе на полі бою, або обидві країни опиняться у військовій безвиході. Але ми вважаємо, що перемога буде за Україною, і Крим сподіваємося звільнити малою кров'ю. Утім, про термін говорити не готовий. <...> Можливо, це триватиме ще пів року, як кажуть деякі військові аналітики та представники силових структур України та і іноземних держав.