«Подробиці», 28.06.2010
Конституція України нерідко стає головним аргументом у судових суперечках. Відстоюючи свої позиції, люди звертаються до Основного закону різних ситуаціях. Останній яскравий приклад: так звана «Справа про хіджаб».
Жителька Криму, мотивуючи своїм конституційним правом - на віросповідання - вимагає дозволити їй фото в хіджабі - у паспорті. Суперечка, що виникла на рівні Бахчисарайского райвідділу міліції, набула зовсім інших масштабів. З подробицями - Анастасія Даугуль.
Сусанна Ісмаїлова проти Міністерства внутрішніх справ. 25-річна кримчанка рік судилася за право вклеїти в паспорт фото в хіджабі. І - програла.
Сусанна Ісмаїлова, мешканка Бахчисараю, мусульманка:
Суддя в даний момент нам відмовив. Ми порадилися з адвокатом і подали апеляцію. Я, звичайно, дуже незадоволена рішенням судді.
Цей процес розбурхав мусульманок по всій країні. У столичному ісламському культурному центрі вчинок кримчанки гаряче підтримують. Хіджаб для цих дівчат - не просто головний убір.
Сюзанна Іслямова, мешканка Києва, мусульманка:
Хіджаб - це моя гордість, це моя скромність, це веління Господа Всевишнього.
Дар'я Кушнір, мешканка Києва, мусульманка:
Ми захищаємо свою честь, адже це честь для жінки-мусульманки - бути в хіджабі.
Не просто честь, але обов'язок: справжня мусульманка може зняти хустку тільки вдома, перед чоловіком і близькими родичами. Вчені ісламісти прямо трактують відповідний розділ в Корані.
Іслям Гімадутін, заступник голови Духовного управління мусульман України:
Носіння хіджабу, хустки, за шаріатом є релігійним розпорядженням для мусульманки. Гріх - його знімати. Гріх - це злочин проти закону Бога.
Для мусульманки Закон Бога - вищий, ніж будь-які інші закони.
Конституційне право вибору віри було однією з основних ліній захисту хіджабу в суді.
На українську міліцію аргументи у вигляді цитат з Корану не діють. Там стверджують - їм абсолютно байдуже, якого віросповідання дотримується громадянин. Проблема - у тому, що головний убір заважає ідентифікувати особу. Людина в хустці і без хустки виглядає по-різному.
У МВС вже багато років існує інструкція, що регламентує вимоги до фото на паспорт: строго анфас, з непокритою головою. «Будь-який відступ - знахідка для потенційних порушників закону», - упевнені в міліції.
Микола Гринцов, головний інспектор управління юридичного забезпечення МВС України:
Ховаються деякі елементи обличчя людини, що дозволяє використовувати його в незаконних цілях. Тобто, вибачте, ми поважаємо релігійні вірування наших громадян, але і вони повинні поважати норми, які встановлює Конституція України та її законодавство.
У суді обидві сторони активно використовували приклади зарубіжних країн. Першою питання підняла Франція. За активної позиції Ніколя Саркозі там категорично заборонили ходити в хіджабі до школи, тепер на порядку денному - заборона на публічне носіння паранджі. Аналогічним шляхом йдуть Бельгія та Іспанія, незважаючи на протести мусульман.
У той же час, низка країн пішли назустріч вимогам ісламу. Так, Росія в 2003 році дозволила фотографії на паспорт у хіджабі. Чим закінчиться процес в Україні, стане відомо після апеляційних слухань.
Сусанна Ісмаїлова з адвокатом готуються довести, що хіджаб - не головний убір, а невід'ємна частина повсякденного одягу. Весь цей час Сусанна живе з простроченим паспортом.
Сусанна Ісмаїлова, мешканка Бахчисараю, мусульманка:
Оскільки мій паспорт вже недійсний, я зараз не можу отримати навіть допомоги на дітей.
Судовий позов змусив МВС звернути увагу на те, що в ряді райвідділів приймають фото в хіджабі - такі паспорти не рідкість, їх цілком законно видавали в останні роки.
Микола Гринцов, головний інспектор управління юридичного забезпечення МВС України:
Для нас це було одкровенням. Було вжито заходів як дисциплінарного характеру, так і додатково були розіслані листи про неприпустимість фотографування на паспорти осіб в головних уборах. Неприпустимість!
Тим часом до позову кримчанки хочуть приєднатися ще 700 мусульманок України.
Оригінал статті на сайті «Подробиці» (видео)
Публікації на тему в українських ЗМІ:
Судовий процес «хіджаб проти МВС» («Оглядач»)
Нова французька мода у громадянських правах (газета «День»)
Інші публікації на сайті «Подробиці»:
Проект мечеті у Сімферополі ятрить старі рани