11 вересня в Києві відбувся Четвертий саміт Кримської платформи. Крім українського президента Володимира Зеленського, участь у відкритті заходу взяли президент Литви Гітанас Науседа, прем’єр-міністр Хорватії Андрей Пленкович, прем'єрка Латвії Евіка Сіліна. Мусульманську спільноту України представляли, зокрема, муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» Мурат Сулейманов і муфтій Духовного управління мусульман АР Криму Айдер Рустемов. Загалом саміт зібрав близько 60 учасників.
Кримська платформа, ініційована Президентом України Володимиром Зеленським, залишається важливим міжнародним консультаційно-координаційним інструментом, мета якого — деокупація Кримського півострова. Діяльність платформи спрямована на підвищення ефективности міжнародного реагування на окупацію Криму, посилення міжнародного тиску на Кремль, запобігання подальшим порушенням прав людини та захист жертв окупаційного режиму.
10 років тому російське вторгнення в Україну розпочалося саме з окупації Криму, тож тільки з деокупацією та реінтеграцією Криму війна може бути завершена.
Голова держави зауважив, що завдяки Кримській платформі вдалося привернути ще більшу увагу світу до російської окупації українського Криму:
— Ми зараз, зокрема, завдяки Кримській платформі, завдяки всім нашим дипломатичним зусиллям, завдяки спротиву нашого народу, наших воїнів, абсолютно чітко примушуємо Росію до реальности, а саме до міжнародного права, до сили світової солідарности, а також до необхідности відновити для України повну справедливість і зрештою надійний мир для всієї нашої землі, для всіх наших людей.
Президент також звернувся до жителів тимчасово окупованих територій, наголосивши, що Україна не кидає своїх людей:
— Ми нічого й нікого не залишимо в неволі! Я хотів би, щоб це чули всі наші громадяни в Україні, на тимчасово окупованих територіях України — де б ви не були, і як би вам не було складно. Це — частина нашої моралі. Україна не торгує своєю землею і не кидає своїх людей.
Пан Зеленський звернувся до мусульманських країн, зокрема до громад Туреччини та Азербайджану, закликавши виявити лідерство та допомогти протистояти несправедливості та знущанням. Він також попросив країни, що працюють над реалізацією Формули миру, переконувати партнерів, що поки втримуються від спільної роботи.
Своєю чергою президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган у відеозверненні до учасників саміту Кримської платформи заявив, що повернення окупованого Росією Криму під контроль України — це вимога міжнародного права. Він підкреслив, що Туреччина підтримує завершення повномасштабної війни на основі територіальної цілісности, суверенітету, незалежности Україн:.
— Наша підтримка територіальної цілісности, суверенітету й незалежности України залишається непохитною. Повернення Криму до складу України — це вимога міжнародного права.
Цього року на саміті п’ять основних тем: питання територіальної цілісности України, реінтеграція тимчасово окупованих територій, повернення полонених громадян, успіхи України на Чорному морі та розвінчання російських міфів про Крим.
Постійна представниця Президента України в АР Крим Таміла Ташева наголосила у своєму слові, що надзвичайно важливо підтримати Формулу миру Президента України, яка визначає кроки до справедливого та тривалого миру з обов’язковою умовою деокупації Криму. Це не лише наш національний інтерес, а й глобальний виклик для всіх, хто прагне миру й безпеки у світі.
— Ми показали світу, що готові і здатні захищати свою землю, навіть у найскладніших умовах. Проте ми маємо також пам’ятати й тих, хто змушений чекати Збройні сили України в окупації, або й зовсім перебуває в неволі. Цього року нам удалося звільнити першого заступника Голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла. Проте ще 219 наших громадян з Криму залишаються незаконно ув'язненими. Україна не залишить їх. Ми робимо все можливе, щоб повернути додому кожного з них. Попри все ми продовжуємо працювати над поверненням Криму додому. Спільно з урядом, міжнародними партнерами ми розробили та продовжуємо розробляти рішення, що стосуються відновлення публічної влади, адміністративно-територіального устрою, освіти, політики пам’яті, прав корінних народів. Але ключове для нас — це люди, що живуть у Криму, — заявила Таміла Ташева.
Представниця президента наголосила, що Крим був, є й буде частиною України:
— Наша спільна історія продовжується. Завдяки єдності й підтримці ми повернемося в Крим — хтось додому, а хтось у гості. Але це буде наша спільна перемога. Слава Україні!
Муфтій ДУМУ «Умма» Мурат Сулейманов поділився, що організація заходу дуже серйозна — це свідчить про рівень і бажання порушувати справді важливі теми:
— Сьогодні ми всі є свідками жорстокости та несправедливости з боку наших ворогів. Проте ми віримо, що справедливість настане, з Божої поміччю, неодмінно настане. Справедливість — на нашій стороні! Проведення таких потужних заходів — це ознака того, що ніхто не забув. Неодмінно Крим буде звільнений від ворогів! А спільно з міжнародними друзями, які нас підтримують, це станеться значно скоріше. Дякую за запрошення!
Перша леді України Олена Зеленська також узяла участь у панельній дискусії в рамках саміту Кримської платформи. Вона зазначила, що це важливе освітнє партнерство, яке має сприяти поширенню правди про Україну, а отже і про Крим:
— Кримська платформа має стати також інструментом акумуляції зусиль для деколонізації сприйняття півострова. Ми працюємо спільно разом з Радницею-Уповноваженою Президента України з питань Фонду Президента України з підтримки освіти, науки та спорту, Ukrainian Institute — Український інститут, Міністерством освіти над формуванням цієї коаліції, а також щоб залучити ресурси на розвиток уже існуючих українських та кримськотатарських студій. Ця робота справді потребує багато зусиль та ресурсів. І сподіваємося, що країни-учасниці Кримської платформи долучаться до цієї роботи у найбільш зручному та прийнятному для вас форматі.