Халяль і шаріат: глибший погляд на ісламські харчові норми

Халяль і шаріат: глибший погляд на ісламські харчові норми
що таке халяльна їжа?
15.11.2024
Оцініть статтю: 
(47 оцінки)
Islam in Ukraine
Зображення користувача Islam in Ukraine.

1. Принципи халяльного харчування й шаріат

1. Харчові норми халялю й шаріат

Харчові норми халялю й шаріат — невіднятна частина ісламського віровчення, вони визначають, що мусульманам дозволено вживати в їжу, а що заборонено. Ці норми основані на Корані та Сунні й забезпечують основу для підтримки духовно та фізично корисного способу життя. У цьому розділі ми заглибимося в основи харчових норм халялю й шаріат, вивчимо їх значення, основні принципи та практичне застосування.

2. Що таке «халяль»

Термін «Халяль» стосується до всього, що дозволено чи законно за ісламським правом (шаріатом). Коли мова про харчі та напої, визначають конкретні стандарти, або критерії, що їм повинен відповідати продукт, щоб він був дозволений для споживання мусульманами. Ось деякі основні принципи халялю:

  • заборона свинини та продукти з неї: мусульманам суворо заборонено вживати свинину та будь-які її похідні, зокрема бекон, шинку та желатин, отриманий зі свинини;    
  • заборона алкоголю: мусульманам заборонено вживати будь-які алкогольні напої та продукти, що містять алкоголь; це поширюється як на вживання алкоголю, так і на його використання в кулінарії;
  • гуманний забій тварин: тварини, призначені для споживання, мають бути забиті в певний спосіб, відомий як забіха, що передбачає одночасне перерізання горла, трахеї та кровоносних судин, щоб     забезпечити швидку та гуманну смерть тварини.

3. Роль шаріату в харчових нормах

Шаріат, ісламська правова система, основана на Корані та Сунні, відіграє вирішальну роль у формуванні норм халяльного харчування. Він охоплює широкий спектр принципів і норм, що стосуються не тільки їжі, але охоплюють усі аспекти життя мусульманина. Ось деякі основні принципи шаріату, що впливають на харчові норми:

  • Намір та поінформованість: мусульманам рекомендовано усвідомлювати свої наміри та вплив своїх дій на себе та інших. Цей принцип поширюється й на     їжу, що вони споживають, підкреслюючи важливість поінформованости про походження та спосіб приготування їжі.    
  • Помірність і баланс: шаріат підкреслює важливість збалансованого та помірного способу життя. Це так само стосується їжі та спонукає мусульман уникати надмірного споживання та марнотратства.
  • Здоров’я та добробут: шаріат надає великого значення збереженню доброго здоров'я та добробуту; мусульманам рекомендовано їсти здорову та поживну їжу, що сприяє фізичному та духовному здоров’ю.
     

4. Практичні поради з дотримання норм халялю та шаріату

Дотримання харчових норм халялю та шаріату може здатися, на перший погляд, складним, особливо для тих, хто не обізнаний з принципами та практикою. Але з мінімумом знань і плануванням це може стати невіднятною частиною способу життя. Ось кілька практичних порад, що допоможуть вам орієнтуватися у світі халяльних норм і шаріату:

  • читайте етикетки та сертифікати: шукайте сертифікати «халяль» як підтвердження, що продукт визнано дозволеним до вживання надійним органом сертифікації халялю;    
  • вивчайте основні принципи халяльних харчових норм і шаріату, щоб свідомо обирати їжу та напої;
  • якщо інгредієнт або харчова добавка не халяльні, шукайте альтернативні варіанти, відповідні нормам; наприклад,     замість використання желатину, отриманого зі свинини, обирайте желатин, отриманий з риби або рослинні замінники;     
  • зверніться до місцевих мечетей або ісламських організацій, щоб дізнатися більше про практику халяльного харчування згідно з шаріатом (зокрема про наявність халяльної продукції в місцевих магазинах і закладах харчування) — це може дати вам цінну інформацію.

Розуміючи принципи та практики халяльних харчових норм і шаріату, люди можуть робити усвідомлений вибір, відповідний їхньому віровизнанню, та мати здоровий і збалансований спосіб життя.

Ісмаіл Каді, експерт у сфері сертифікації «Халяль»

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.