Влада Автономної Республіки Крим жадає побачити реакцію кримських татар. Так прокоментував арешт радника голови правління громадської організації «Авдет» Даніяла Аметова директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос, повідомляє інформагентство QHA.
«Сам факт швидкого суду над Даніялом Аметовим і достатньо слизька стаття звинувачення показує те, що влада дуже сильно поспішала здійснити суд і оголосити його засудженим за цю статтю («нанесення тілесних ушкоджень співробітникові міліції при виконанні ним службових обов'язків» - ред. QHA)», - говорить Семиволос.
На його думку, у поспіху влади криється декілька причин: з одного боку, влада намагалася не допустити висунення Даніяла Аметова кандидатом у депутати Верховної Ради Криму. Ймовірно, у цьому й полягає збіг реєстрації Аметова і виголошення вироку судом.
«З іншого боку, влада якоюсь мірою хотіла бачити реакцію кримських татар на те, наскільки вони готові відстоювати Даніяла Аметова й обурюватися фактом його засудження», - наголошує експерт.
Він зауважує, що цікавою для влади є й реакція Меджлісу кримськотатарського народу. «Така проба з боку влади, щоб подивитися, як реагуватиме на це Меджліс, з урахуванням спроб зроблених для знаходження спільної мови й інтересів між керівництвом Меджлісу і кримською владою», - говорить І.Семиволос.
Він також додав, що кримська влада розраховує на те, щоб побачити конкретні дії Меджлісу, чи «буде він співпрацювати чи співпраця буде згорнута».
Семиволос дотримується думки, що даний факт здійснений напередодні виборів і направлений на дестабілізацію ситуації. «Розрахунок цілком очевидний і залишилося чекати того, наскільки кримські татари піддадуться на цю провокацію», - резюмував експерт.
Засудження Аметова
Нагадаємо, 12 жовтня 2010 року, кандидат в депутати Верховної Ради Криму, імам громадської організації «Авдет» Даніял Аметов постановою Центрального районного суду м. Акмесджита (Сімферополя) був засуджений на 4 роки позбавлення волі.
Приводом для судового розгляду послужило, нібито, чинення опору Аметовим і нанесення тілесних ушкоджень співробітникові міліції 18 січня 2007 року, коли фірма «Олві-Крим» намагалася знести поляну протесту кримських татар по вул. Балаклавській в Акмесджиті.
Як зазначили в організації «Авдет», жодних доказів протиправної поведінки Аметова немає. Немає ні фотографій, ні відеозаписів, ні показів свідків, які б підтверджували висунуте проти нього звинувачення.
Аметов був присутній під час зазначених подій на вул. Балаклавській, по-перше – як радник голови Верховної Ради Криму із земельних питань, по-друге – як імам громадської організації «Авдет», що захищає конституційні права кримських татар.
В організації вважають арешт Д.Аметова прямим наслідком його рішення балотуватися в депутати Верховної ради Криму 31 жовтня 2010 року й розцінюють арешт як спробу виключити кандидата з передвиборної боротьби.
Крім того, в організації зауважили, що 8 жовтня Даніял Аметов отримав у виборчій комісії кандидатське посвідчення, а за день до цього, 7 жовтня, у суді Центрального району Акмесджита відбулося слухання кримінальної справи щодо нього. При цьому суддя Ольга Андрєєва зняла з Даніяла Аметова звинувачення за 293-ю і 342-ю статтями кримінального кодексу України (організація масових заворушень і опір міліції) у зв'язку з закінченням терміну давності, але залишила в силі звинувачення за статтею 345 за «умисне нанесення тілесних ушкоджень співробітникові правоохоронних органів 18 січня 2007 року».
«Проте, не зважаючи на показання свідків з числа працівників міліції про випадкове нанесення тілесних ушкоджень і слова очевидців про те, що в руках Даніяла Аметова не було палиці, якою він «нібито ударив міліціонера», суддя прискорила процес і, не заслухавши всіх свідків, призначила оголошення вироку на 12 жовтня», - повідомили в організації, додавши, що прискорення судового процесу по сфальсифікованому звинуваченню проти Даніяла Аметова – політична піар-акція.
За матеріалами QHA
Посилання на тему:
Влада і Меджліс: час випробувань
Лідери кримських татар вимагають скасування «збройної спецоперації» у Криму