Чудова четвірка і іслам, або хто вони - кандидати-мусульмани

Передвиборча компанія 2014 року
04.11.2014
Оцініть статтю: 
(142 оцінки)
oleg
Зображення користувача oleg.

У досить бурхливій і насиченій політичній історії часів української незалежності іслам як релігія, або люди, які виступали б від його імені , ніколи не були помітним явищем. Іслам в нашій країні довго був чимось екзотичним, а тому його роль у політичному житті ніколи не сприймалася всерйоз. Але на Майдані багато мусульман яскраво показали свої патріотичні переконання, а анексія Криму підтвердила, що єдиною організованою проукраїнською силою на півострові була мусульманська меншина − кримські татари. Україна вперше усвідомила, що мусульмани − не якісь приїжджі гості, а повноцінна свідома частина громадянського суспільства, причому вельми активна. Парламентські вибори стали ще одним випробуванням мусульманської громади України на політичну зрілість. Ми вирішили скласти рейтинг українських мусульман, які балотуються до Верховної Ради України нового скликання.

Номер один у нашому рейтингу - Мустафа Джемілєв. Колишній глава Меджлісу кримськотатарського народу по праву вважається одним з ветеранів українського політикуму. Знаменитий дисидент, чий авторитет в Україні можна порівняти хіба що з авторитетом В'ячеслава Чорновола, з яким вони, до речі, підтримували дружні стосунки, вперше потрапив до Верховної Ради в 1998 році. З тих пір він постійно ставав народним депутатом України, обираючись за списками НРУ, Нашої України, НУНС і Батьківщини. При цьому Мустафа Джемілєв продовжує залишатися безпартійним. В ВРУ він з перервами очолював підкомітет з питань депортованих народів, національних меншин і жервтв політичних репресій.

Особливо популярним політик став після анексії Криму завдяки своїй твердій проукраїнській позиції. Напередодні президентських виборів у травні цивільні активісти навіть пропонували висунути Джемілєва на пост глави держави, підкреслюючи його принциповість, моральний авторитет і непохитність. На ці вибори лідер кримських татар, якому нова влада Криму заборонили в’їзд напівострів, йде разом з Блоком Петра Порошенко. Більше того, Мустафа Джемілєв замикає першу п’ятірку президентського блоку. Вище нього тільки Кличко, Луценко, Богомолець та Гройсман.

Разом з Блоком Порошенко, тільки значно нижче (на 71-й позиції) балотується до українського парламенту ще один політик, що представляє інтереси кримських татар - Рефат Чубаров.

Рефат Абдурахманович, як і Мустафа Джемілєв, вперше потрапив у ВРУ в 1998 році разом з Народним Рухом України. Ще двічі він обирався народним депутатом в 2002 і 2006 рр. за списками Нашої України. Також як і Джемілєв, Рефат Чубаров займався в парламенті питаннями депортованих народів, національних меншин, жертв політичних репресій. Був головою підкомітету, першим заступником голови Комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин.

У 2009 році Чубаров став Президентом Всесвітнього конгресу кримських татар, а в листопада 2013 року очолив Меджліс кримськотатарського народу, змінивши на цій посаді Мустафу Джемілєва.

Під час «кримської кризи» Чубаров не покидав півострів, зберігаючи при цьому проукраїнську позицію, а також закликав жителів АРК бойкотувати так званий «референдум». В липні нова влада півострова заборонили йому в'їзд до Криму на п'ять років.

Муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» Саід Ісмагілов - третій в нашому списку кандидатів-мусульман. Саід був активним учасником майдану в Донецьку, а також неодноразово відвідував київський майдан. Його лекція в рамках Відкритого університету майдану, присвячена Ісламу і мусульманам України, стала дуже популярною в соцмережах. В найтрагічніші дні лютого, під час розстрілу активістів Майдану на Інститускій Саід Ісмагілов був присутній на місці подій, оскільки з'явилася інформація, що серед убитих є мусульмани. Муфтій «Умми» також був одним з організаторів багатоденного молитовного марафону за мир в Донецьку і приймав участь в пошуках і звільненні священиків, викрадених в перші дні «днровскої» істерії. Саід є фахівцем-релігієзнавцем і готується до захисту дисертації. Муфтій духовного управління «Умма» йде на вибори четвертим номером за списками всеукраїнського політичного об'єднання «Україна-єдина країна». Серед членів об'єднання чимало активістів Майдану, є безпосередні учасники АТО, волонтери. За словами самого Саіда Ісмагілова, в разі потрапляння в парламент його головним завданням буде вирішення проблем національних меншин, захист прав мусульман і відродження духовних цінностей і моралі в суспільстві.

Вперше за всю історію незалежної України кандидатом в депутати стала жінка-мусульманка в хіджабі. Четвертий номер нашого рейтингу - Аміна Окуєва, яка балотується в одномандатному виборчому окрузі № 136 (Суворовський район м.Одеси). Вона була лікарем-хірургом на Майдані, а пізніше приймала участь в АТО. Аміна досі є бійцем добровольчого батальйону «Київ-2». Історія Окуєвої стала відомою в Україні ще й тому, що її чоловік Адам Осмаєв в лютому 2012 року був затриманий в Одесі за підозрою в підготовці теракту і замаху на Володимира Путіна. Слідство у цій справі триває досі, а сам Осмаєв перебуває під вартою, незважаючи на те, що ще в березні Аміна Окуєвазверталася з листами в ВРУ, Генпрокуратуру і СБУ з проханням визнати її чоловіка політв'язням і реабілітувати.

Передвиборча програма кандидата Окуєвої полягає в реформуванні оборонної та бюджетної сфер, проведенні люстрації, реформі освіти і вихованні суспільства на основі принципово нових цінностей.

У разі перемоги в житті Аміни Окуєвої почнеться абсолютно новий період. Принаймні про участь в АТО в складі добровольчих підрозділів доведеться забути.

Кандидати, які не приховують своєї приналежності до ісламу, або мають явно мусульманське походження були помічені в списках інших партій. Це відомий журналіст Мустафа Найєм, 20-й номер в списках Блоку Порошенко, нинішній глава підкомітету з питань друкованих ЗМІ та Інтернету Рустам Раупов (№ 100 в Блоці Порошенко), уродженець Йорданії Абдулла Бані Насер (№ 14 в партії Сила Людей) і багато інших.

Перед майбутніми виборами мусульманська умма України знаходиться в досить складному становищі. Крим ось вже майже вісім місяців перебуває під владою іншої країни, частина Донбасу, де також існувала велика мусульманська громада, непідконтрольна українському уряду. Через бойові дії Україну покинуло чимало турків-месхетинців. Багато мусульман Криму і сходу країни знаходяться в статусі так званих «внутрішньо переміщених осіб» - вони переселилися з проблемних регіонів України в інші частини країни.

При цьому за допомогою як окремих мусульман, так і організованих громад, ісламська умма України продовжує доводити свою політичну зрілість і громадянську спроможність. Мусульмани все більш активно приймають участь в соціально-політичному і громадському житті країни, а іслам для України - вже не така екзотика. І прийдешні вибори стануть ще одним доказом цього.

Ділявер Саідахметов

спеціально для «Іслам в Україні»

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.