«Біг з перешкодами» для кримчан і іноземців

Пресс-конференція пройшла в національному інформагентстві Укрінформ в рамках безстрокової кампанії «Крим — це Україна»
Пресс-конференція пройшла в національному інформагентстві Укрінформ в рамках безстрокової кампанії «Крим — це Україна»
06.08.2015
Оцініть статтю: 
(523 оцінки)
admin
Зображення користувача admin.

«Бігом з перешкодами» назвала норми так званого нового порядку в’їзду до Криму юрист Української Гельсінської спілки з прав людини Дар’я Свиридова на прес-конференції «Правозахисники вимагають змінити новий порядок в’їзду в Крим», яка пройшла в національному інформагентстві Укрінформ в рамках безстрокової кампанії «Крим — це Україна», організованої Міністерством інформаційної політики. Модератор заходу, радник Міністра інформаційної політики України Сергій Костинський зазначив, що іноземні журналісти або не мають можливості, або мають великі труднощі з в’їздом до Криму.

Хочу актуалізувати тему, яка турбує насамперед Міністерство інформполітики та журналістів. Це проблема в’їзду та роботи іноземних журналістів в окупованому Криму. Насамперед потрібна моральна підтримка незалежних журналістів, які продовжують працювати на півострові, незважаючи на репресії та тиск з боку силових структур і спецслужб Росії, оскільки завдання Росії обірвати зв’язок між кримськими журналістами та українськими ЗМІ, кримськими, українськими та російськими правозахисниками.

Друге — висвітлення ситуації з правами людини, правами корінного населення — кримських татар, свободою слова і преси на світовому рівні, а ресурси для цього мають насамперед іноземні журналісти.

Третє — це актуалізація Криму в світовій пресі та надання фактам порушення прав людини більш медійного та соціального значення у світі, оскільки іноземні журналісти мають більше довіри і більший репутаційний капітал.

І четверте — це обмеження дій окупаційних властей, які будуть дбати про збереження свого обличчя. А якщо немає іноземних журналістів, немає і гальм в окупаційної влади, — поділився Сергій Костинський.

За його словами, ті, хто свідомо порушує закони України, мають можливість спокійно висвітлювати ситуацію в регіоні, а ті, хто підтримує Україну, цієї можливості позбавлені. І все це через відсутність «зрозумілого і комфортного» порядку перетину адміністративного кордону з півостровом, тому завдання номер один — розробити та імплементувати таку процедуру.

Рік тому був прийнятий закон про окуповані території, на виконання якого Кабмін розробив порядок в’їзду і виїзду з Криму. Але вихід цього порядку породив перечень нових проблем і не вирішив ті, що існують, — продовжила тему юрист Української Гельсінської спілки з прав людини Дар’я Свиридова.

За її словами, «всі ці перешкоди — це досить серйозні порушення прав людини» і втручання в свободу пересування. Порядок встановлює можливість заборони в’їзду і виїзду з Криму для громадян України, осіб без громадянства та іноземних громадян, що порушує чинне законодавство України. Подібні обмеження можуть бути встановлені тільки законом, а «порядок» — це не закон, і Кабмін не міг їх вводити. До речі, порядок повинен був регламентувати лише правила в’їзду в Крим для іноземців, але його норми торкнулися і громадян України, що ніяк не полегшить перетин адміністративного кордону.

Що стосується складнощів в’їзду в Крим для іноземців, то слід зазначити, що цей порядок зобов’язує їх отримувати спецдозвіл для в’їзду на півострів. Це при тому, що вони проходять перевірку документів при перетинанні державного кордону, що гарантує вільне переміщення Україною. Однак, навіть при отриманні спецдозволу, іноземцю можуть заборонити в’їзд при перетині адміністративного кордону з Кримом.

Навіть потрапляючи в той вузький перелік підстав, який наданий державою, щоб потрапити на територію Криму, а їх всього декілька, і в цей перелік не потрапляють ні правозахисники, ні адвокати, які захищали інтереси громадян України, ані журналісти, можна отримати заборону на в’їзд до Криму на адміністративному кордоні, — уточнила Дар’я Свиридова.

Як зазначила правозахисниця, група юристів в інтересах громадян України, які проживають як на материковій частині країни, так і в Криму, а також іноземних громадян подали позов до Окружного адміністративного суду міста Києва щодо чинного порядку в’їзду на півострів. Судове засідання розпочалось 4 серпня.

Залишається нагадати, що ми вже писали про цю проблему.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров піднімав питання перед журналістами та громадськістю. Цього року під час Рамадану десятки делегацій діаспори кримських татар приїжджали в Крим, щоб бути разом зі своїми співвітчизниками та одновірцями в цей місяць. Вони прилітали в Україну рейсом Стамбул-Херсон, але процедура отримання спецдозволу на в’їзд до Криму займала кілька днів, а то й тиждень. І тоді представники кримськотатарської діаспори користувалися рейсом Стамбул-Москва, після вилітали літаком Москва-Сімферополь. В результаті потрапляли на окуповану частину української держави через Росію, тим самим порушуючи закони Української держави щодо окупованого Криму.

Марк Дервішев, Київ

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.