Презентація аналітичного звіту за результатами соціологічного дослідження «Проблема вимушених переселенців з Криму: інтеграція та адаптація» відбулася 8 жовтня в агентстві Укрінформ за підтримки державного підприємства «Кримський дім».
З журналістами спілкувалися директор ДП «Кримський дім» Олексій Скорик, кандидат соціологічних наук, керівник дослідницького центру «Сфера» Олександр Шульга та народний депутат України Георгій Логвинський.
Олександр Шульга заявив, що справжня картина щодо внутрішньо переміщених осіб досі недоступна:
– У нас досі немає достовірної та повної статистики стосовно вимушених переселенців. У цій роботі ми використовували підхід фокус-групи до 10 осіб: спілкувалися з ними і з'ясовували проблеми, які для них є більш болючими, намагалися знайти тенденції, найбільш типові ситуації і досвід, з яким вони стикаються, – пояснив він.
Так, головними проблемами кримчан, які переїхали, є отримання довідки переселенця, перетин адміністративного кордону з Кримом, забезпечення житлом та працевлаштування. Фахівці відзначають, що поки в Україні немає комплексного підходу до вирішення проблем тимчасово переміщених осіб.
– Переселенці стикаються з проблемою відсутності комплексної державної підтримки, тобто навіть ті люди, які вже готові виїхати (з півострова - КР), цього не роблять і чекають, тому що бачать всі ці проблеми. Відсутність житла і навіть натяку на те, що ця проблема буде комплексно вирішена для них, відсутність нормальної роботи, нормальної програми для тимчасово переміщених осіб гальмує наступні хвилі вимушених переселенців, – зазначив Шульга.
За словами авторів дослідження, до цього звіту підготують рекомендації для органів влади.
– Він (звіт) буде перекладений англійською мовою і поширений серед наших дипломатичних установ для того, щоб заповнити нестачу інформації або надати додаткові дані для роботи наших дипломатів закордоном», – сказав Олексій Скорик.
Моніторинг проблем переселенців проведений дослідницьким центром «Сфера» за ініціативою державного підприємства «Кримський дім».
За даними Мінсоцполітики України, станом на 5 жовтня на обліку перебувають 1517116 вимушених переселенців зі Сходу України, де триває антитерористична операція проти проросійських бойовиків, та анексованого Росією Криму.