Вже більше 15 років миколаївські мусульмани не можуть добитися від чиновників дозволу на те, щоб відновити мечеть, яка була побудована у районі парку Петровського ще у 1870 році, але знищена радянською владою. Причому територія, на яку претендують послідовники ісламу, фактично не використовується. Але з незрозумілих причин чиновники 15 років підряд то дають дозвіл на будівництво, то беруть його назад.
Як розповів виданню «Николаевские вести» начальник відділу з питань релігії облдержадміністрації Олександр Косташенко, міськрада до цього часу не видала мусульманам дозвіл на будівництво. За його словами, проблема полягає в тому, що на історичну територію мечеті претендують різні мусульманські організації.
24 червня відбулося засідання Ради представників громадських організацій національних меншин області при голові облдержадміністрації, на якому учасники підняли питання будівництва мечеті. Про те, що між самими нацменшинами існують якісь розбіжності з приводу того, хто буде будувати мечеть, мова не йшла. Більше того, різні мусульманські організації, можливо, навіть не знають про те, що між ними існують протиріччя, пише джерело.
Проблему мечеті на засіданні підняв голова громадської організації «Рада національних організацій Миколаївської області» Султан Мурад Каймаразов.
«Впродовж багатьох років мусульмани не можуть отримати територію мусульманської мечеті. Конгрес азербайджанців України у Миколаївській області взяв на себе зобов'язання профінансувати будівництво мусульманської мечеті. На підставі цього ми звернулися до губернатора з клопотанням. Губернатор нас підтримав. Практично проблеми тут не існує».
Мурад Каймаразов звернувся до присутніх на засіданні заступника губернатора Дмитра Оборонько та начальника відділу з питань національностей облдержадміністрації Олени Івашко з проханням, щоб начальник відділу релігії А. Косташенко в найближчий час підписав матеріали щодо мусульманської громади для того, щоб на законній підставі передати територію під будівництво мусульманської мечеті.
«Щоб не вийшло, дійсно, таким чином, що одним конфесіям територію дають, іншим не дають. Конфлікти завжди виникають тоді, коли не задовольняються законодавчі вимоги», - підсумував Каймаразов.
У свою чергу, Дмитро Оборонько пообіцяв, що це питання не залишиться закритим.
Історія мечеті
Згідно історичної довідки Миколаївського обласного краєзнавчого музею, мусульманська мечеть у місті будувалася протягом восьми років. Фундамент був закладений у 1862 році, а в 1870-му будівля набула закінченого вигляду. Збереглося прохання товариства миколаївських магометан військовому губернатору міста, віце-адміралу Б. А. Фон-Глазенапу з клопотанням про надання матеріальної допомоги у будівництві мечеті. Сьогодні відомо, що лютеранин Фон-Глазенап, незважаючи на скрутне становище, у якому опинився Миколаїв після Кримської війни, знайшов можливість надати матеріальну допомогу мусульманській громаді - і мечеть була побудована.
Більшовики у 1931 році розібрали мечеть на будматеріали. До війни тут спочатку розмістили автомайстерню, потім склад заводського автогосподарства. Подальша біографія мусульманської мечеті простежується «пунктирною лінією».
Біографія території
На початку 60-х цю землю віддали заводу ім. 61 Комунара під тепличне господарство і оранжерею. У 1975-му міськвиконком ухвалює рішення щодо передачі ділянки із занедбаними теплицями під будівництво лікарняного корпусу на 100 ліжок для пологового будинку № 1. Але з будівництвом корпусу щось не заладилося, і міська влада повернула землю на баланс заводу.
4 квітня 1995 року депутати міськради прийняли постанову «Про затвердження історико-архітектурного опорного плану м. Миколаєва». Це рішення включило колишню територію мечеті в охоронну зону культурно-історичної спадщини Центрального району і змінило правовий статус земельної ділянки. Відповідно до статті 32 Земельного кодексу України, переведення таких земель в іншу категорію не дозволяється. Інакше кажучи, якщо тут раніше стояла мечеть, то за законом мусульманська громада має пріоритетне право на відвід цієї ділянки.
31 січня 1997 року сесія міськради узаконила передачу парку культури і відпочинку ім. Петровського від заводу місту. Через два місяці депутати проголосували за передачу цього об'єкта в оренду приватному підприємству «Оскар і БПР-інвест». При переоформленні майна орендодавці включили гараж, майстерню, оранжерею і теплицю, розташовані на території колишньої мечеті, в акт інвентаризації об'єктів паркового комплексу. Саме з цього часу ділянка землі із залишками старої мечеті виявилася намертво прив'язаною до майна паркового комплексу.
Спроба першої оренди парку ім. Петровського виявилася невдалою: міськрада і приватні підприємці не змогли домовитися про умови угоди.
Із другої спроби об'єкт віддали на 49 років у користування ТОВ «Інтерфірма», яким володіє депутат міськради Леонід Подільський. Територія колишньої мечеті відійшла за актом старої інвентаризації новому користувачеві, який ліниво спостерігає за «марафоном» миколаївських мусульман у пошуках історичної правди.
Марафон
«…Це дійсно марафон», - розповів кореспондентові миколаївської обласної інтернет-газети «Новости N» Руслан Дамірханович Бінали-огли, імам мусульманської громади Миколаївської області.
30 листопада 1992 р. Представник Президента України в Миколаївській області Анатолій Кінах віддав розпорядження голові міськради Юрію Сандюку про заборону приватизації території мечеті і якнайшвидшу передачу її мусульманській громаді після реєстрації уставу цієї організації.
26 лютого 1993 р. два чиновники з міськвиконкому П. М. Касаткін та А. С. П'ятак приватною постановою заборонили віддавати територію мечеті мусульманській громаді. Рішення документально не розкриває мотивацію посадових осіб.
5 червня 1995 р. голова Ради національних товариств М. Каймаразов повідомив голові облдержадміністрації Миколі Круглову про згоду керівництва заводу ім. 61-го Комунара передати територію мечеті в користування мусульманській громаді м. Миколаєва і попросив останнього «прискорити вирішення даного питання».
30 листопада 1996 р. муфтієві Духовного управління мусульман України шейхові Ахмеду Таміму відповів заступник голови держкомітету у справах релігій М. Новиченко: «Ваше звернення про повернення території мечеті мусульманській громаді м. Миколаєва розглянуте і передане облдержадміністрації з проханням розглянути його відповідно до чинного законодавства...»
27 серпня 2002 р. голова національних товариств, заслужений працівник культури України хаджі Султан Мурад Каймаразов звернувся до міського голови В. Д. Чайки з відкритим листом: «Мусульманська громада м. Миколаєва з 1992 року звертається у міськвиконком із клопотаннями про повернення мусульманам міста території колишньої мечеті, яка до цього часу перебуває в оренді у підприємця Подільського. У місті проживають більше 2 000 мусульман, вони так само, як і представники інших релігійних конфесій, бажають щонайменшого - відправлення своїх духовних потреб: проводити священні п'ятничні молитви, обряди народження дітей, поховання померлих мусульман, спільно відзначати священні свята... Сьогодні немає на Україні міста крім Миколаєва, де б не були повернуті культові споруди мусульманам. Ми ніколи не зверталися зі скаргами до жодних організацій. Це говорить про факт поваги до своїх депутатів і міського голови. Ми розраховуємо на Вашу мудрість у вирішенні даного питання...»
Але виявилося, що мусульмани запізнилися. Депутат міськради Леонід Подільський узяв під довгострокову оренду парк ім. Петровського і прилеглу територію старої мечеті.
«Мечеть Подільський віддавати не збирається, тому депутатська комісія запропонувала нам на вибір аналогічні ділянки землі у районі Кульбакіно і в Дубках, - повідомив Руслан Біналі-огли. На питання журналіста про те, що запропоновані ділянки мусульманам не підходять через їхню віддаленість, імам додав: - Не в цьому справа, якби ця вимолена земля знаходилася навіть у глухому степу, то ми б погодилися її взяти. Але мечеть наших предків, яка за нашими законами має бути відновлена, розташована саме на тій ділянці, яка помилково дісталася Подільському. Він бізнесмен, і тому добровільно не віддасть власність, хоча, за великим рахунком, ця земля для нього не представляє ділового інтересу. Сьогодні тут як і раніше занедбаний госпдвір із залишками теплиць і оранжереї».
За матеріалами «Николаевские вести», «Новости N»
Посилання на тему:
Миколаївські мусульмани вимагають повернути їм територію старої мечеті