Адміністрація сайту «Іслам в Україні» провела опитування серед відвідувачів, задавшись метою з’ясувати ступінь їх поінформованості про те, ким є мусульмани нашої країни.
Результати анкетування свідчать про те, що половина опитаних вважають послідовників Ісламу громадянами України з відповідними правами; майже чверть респондентів зарахували до мусульманам себе та членів своїх сімей; мусульмани виявилися друзями, знайомими та колегами по роботі у 13% опитаних; 3% зізналися, що не замислювалися над цим запитанням.
У той же час 9% відвідувачів сайту вважають, що серед громадян України мусульман немає, і що вони є винятково іноземцями та іммігрантами.
Ці результати дещо відрізняються від отриманих Українським центром ісламознавчих досліджень (УЦІД) під час всеукраїнського опитування, проведеного в 2013 році, що говорить про підвищення рівня обізнаності стосовно мусульман серед українських громадян. Так, за словами керівника УЦІД Саіда Ісмагілова, зведені дані по Україні тоді продемонстрували, що з іноземцями Іслам асоціювався у майже 22% опитаних, причому, з іммігрантами з країн Азії та Африки − у 15%. А з тим, що Іслам є традиційною для України релігією і, відповідно, мусульмани можуть бути громадянами нашої країни, погодилися 16%.
Відзначимо, що результати проведеного тоді опитування УЦІД сильно відрізнялися залежно від регіону, в якому проводилося анкетування. Більшу обізнаність демонстрували жителі східних областей та Криму (де на той час проживала левова частка українських мусульман і населення місцевих громад, членами яких були і послідовники Ісламу) і не сприймали Іслам чимось привнесеним ззовні та екзотичним. Наприклад, у Севастополі лише 9% опитаних тоді вважали мусульман іноземцями, при цьому 5% назвали їх вихідцями з Азії та Африки, тоді як в Чернігівській області 13% були переконані, що мусульман в Україні немає взагалі, а 9% − що мусульмани в нашій країні винятково іноземці та іммігранти.
Як повідомив Саід Ісмагілов, подібні опитування проводяться регулярно. Так, найближчим часом будуть оприлюднені результати чергового дослідження.