Слідча група СБУ проводить зустрічі з кримськими татарами-очевидцями депортації

1
Кримські татари - жертви депортації 1944 р.
10.12.2009
Оцініть статтю: 
(156 оцінки)
oksana
Зображення користувача oksana.

Співробітники слідчої групи, створеної СБУ для проведення досудового розслідування всіх обставин депортації 1944 року, проводять зустрічі з кримськими татарами-очевидцями депортації, з метою їхнього опитування як свідків. Про це 5 грудня в ході 2-ї сесії Курултаю кримськотатарського народу V скликання заявив заступник голови Спеціальної комісії Курултаю з вивчення геноциду кримськотатарського народу і подолання його наслідків Ельведін Чубаров.

За інформацією Е. Чубарова, співробітникам СБУ, що проводять такі зустрічі, дані відповідні інструкції вести зустрічі з очевидцями депортації саме у такому ключі і зі свого боку керівник слідчої групи просив повідомляти про скарги на брутальність або нетактовність їхніх співробітників, якщо такі будуть.

Нагадаємо, що на виконання доручення Президента України В. Ющенко від 2 липня 2009 року Службою безпеки України, у тому числі й у Головному управлінні СБУ у Криму, створені слідчі групи для проведення досудового розслідування всіх обставин зробленого у 1944 році радянським режимом злочину проти кримськотатарського народу, а також вірменів, болгар, греків і німців.

20 серпня поточного року група членів Комісії на чолі з першим заступником голови Меджлісу Рефатом Чубаровим провела зустріч із керівництвом кримського головкому СБУ і співробітниками слідчої групи для обговорення питань можливої взаємодії у справі розслідування даного злочину. У ході цієї зустрічі члени Комісії ознайомилися з підходами слідчої групи, а також було домовлено, що Меджліс кримськотатарського народу і Спеціальна комісія нададуть у міру своїх можливостей допомогу відповідними документами і матеріалами, наявними у їхньому розпорядженні.

Тому копії перших 30 заяв і свідоцтв очевидців уже були офіційно направлені Головою Меджлісу кримськотатарського народу Мустафою Джемільовим разом із супровідним листом на ім'я начальника Кримського головкому СБУ України Володимира Пшеничного.

«Ці, а також інші групи документів (заяв і свідоцтв), що періодично направлятимуться у майбутньому, повинні бути прикріплені слідчою групою СБУ до інших матеріалів при проведенні перевірки фактів злочинних дій, здійснених органами державної влади СРСР проти кримських татар за національною ознакою, і прийнятті процесуальних рішень», - вважають у Спецкомісії Курултаю.

Листи зі спогадами

Усього протягом чотирьох років з моменту створення Спеціальної комісії 22 грудня 2006, на адресу Меджлісу кримськотатарського народу надійшло 610 листів від кримських татар, у яких вони розповідали про депортацію 1944 року.

За словами Е. Чубарова, більша частина цих спогадів опублікована у трьох томах книги «Депортация. Как это было». Останні 150 спогадів, що надійшли на ім'я Комісії у 2006-2007 роках, ще чекають свого часу на видання.

До цієї групи додалися 60 спогадів співвітчизників і десятки офіційних документів, зібраних членом Комісії Гульнарою Бекіровою.

Акція

По сьогоднішній день Комісія проводить активну роботу з поповнення архіву новим масивом документів. Для цього, восени цього року у Криму була оголошена акція «Унутма» зі збору свідоцтв депортації 1944 року, яка пізніше була оголошена безстроковою.

За три місяці дії акції від кримських татар на адресу Комісії надійшло 120 заяв, написаних на ім'я Голови Ради представників кримськотатарського народу при Президенті України, народного депутата М. Джемільова.

Зокрема, у заявах, за інформацією Е. Чубарова, містяться прохання реалізувати комплекс заходів щодо визнання українською державою, світовою громадськістю геноциду кримськотатарського народу, а також ініціювати перед українською державою вживання заходів по притягненню до відповідальності осіб, що вчинили даний злочин. Більше того, до кожної заяви додається докладне свідоцтво про депортацію, де очевидець описує ті сумні події, тяжкі і трагічні випробування, через які пройшли він сам і його родина. До заяви і свідоцтва очевидці додають і копії різних документів, у тому числі й фотографії, що підтверджують наведені ними факти.

«Такий формат збору документів від співвітчизників передбачає наявність мінімального, але достатнього пакету документів, що доводять здійснення злочину проти конкретних людей», - підкреслив Е. Чубаров.

За матеріалами QHA

Посилання на тему:

Новини

У Службі безпеки України відбувся круглий стіл "Депортація кримських татар: історичні та правові оцінки"

СБУ розпочала слідство у справі незаконного виселення кримськотатарського народу

Президент доручив СБУ порушити справу за фактом депортації кримськотатарського народу

СБУ закликає ФСБ розсекретити архівні документи про депортації кримських татар

СБУ створює підрозділ по розслідуванню репресій проти кримських татар

Статті

«Сліпота влади» - нещастя і горе кримських татар

Кримські татари: і через 65 років депортація триває?

Дім для кримських татар усе ще не гостинний

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.