У Хадж за новими правилами: враження українських паломників про організаційні нововведення

У Хадж за новими правилами: враження українських паломників про організаційні нововведення
У Хадж за новими правилами: враження українських паломників про організаційні нововведення
06.11.2013
Оцініть статтю: 
(347 оцінки)
oleg
Зображення користувача oleg.

Як відомо, цього року влада Саудівської Аравії скоротила квоти для охочих здійснити обряди Хаджу і умри у зв'язку з роботами з реконструкції інфраструктури головних святинь ісламу. Будівельні роботи не припиняються ні на день. Паломники, які вчинили Хадж цього року, поділилися своїми враженнями про нові процедури і апробовані інновації.

Тарік Сархан: «Я супроводжую українських прочан вже не перший рік, і вважаю, що тим, хто здійснював хадж цього року дуже пощастило. По-перше, через менше стовпотворіння здійснювати необхідні обряди стало легше, не було великого натовпу, у якому неможливо вільно і швидко рухатися.


Цього разу в долині Міна зібралися близько 2 мільйонів паломників (порівняйте з 5 мільйонами у минулому році). По-друге, влада Саудівської Аравії не тільки скоротила квоти на Хадж, але й огородила територію з метою мінімізації кількості «нелегальних» паломників. Спійманих при спробі нелегального проникнення підданих короля Абдулли штрафували; іноземців депортували з відміткою про заборону в'їзду на територію Королівства на 10 років.


Ну і, природно, серйозно підійшли до питання забезпечення порядку при такому великому скупченні людей: було налагоджено регулярне вивезення накопиченого біля наметів сміття з долини Міна, яке в попередні роки вивозили тільки після завершення обрядів Хаджу і від'їзду паломників. Цього ж року усі види відходів і сміття регулярно спресовували в спеціальних пунктах і вивозили з метою забезпечення чистоти і порядку у наметовому таборі».


Руслана Марцинішина: «Паломниками ми з чоловіком стали вперше. Звичайно, вирушивши в Хадж, кожен мусульманин має багато очікувань, але враження від побаченого і відчуття тієї атмосфери перевершують усі сподівання. Незабутнім є той момент, коли ти відчуваєш себе гостем Всевишнього і усвідомлюєш можливість здійснення оцінки ступеня своєї віри, щирості і готовності поклонятися Йому. Заворожує почуття єдності мільйонів мусульман, які існують окремо, але у той же час кожен з них є невід'ємною частинкою умми, приналежність до якої спонукає до співіснування на засадах взаємодопомоги і підтримки.


Звичайно, надзвичайно велике значення має рівень підготовленості кожного паломника... Були люди, які буквально намагалися «зорієнтуватися на місці», і спершу, як у звичайній поїздці, скорочували обов'язкові молитви і залишали деякі додаткові. Однак потім, усвідомивши, що саме поклоніння — основна причина нашого перебування тут, вони стали більш старанними.


Деякі жінки, відкладали м'які матраци, які нам видали для сну, і спали практично на землі, скориставшись лише легкою накидкою, щоб не розслаблятися надмірно на занадто м'якій постелі і не провести Хадж у стані напівдрімоти...»


Володимир Фриндак: «Цього року людей було відчутно менше, і це дуже полегшило вчинення обрядів Хаджу. Зараз там тривають роботи з розширення території Забороненої мечеті, і деякі нові частини вже відкрили для паломників. Проект щодо здійснення решти змін можна подивитися на величезному плакаті, який підготовлено спеціально для паломників. Мене вразило, що цього року значно удосконалено механізми забезпечення чистоти і створено належні умови для інвалідів і літніх людей з метою полегшення вчинення ними Хаджу: для них зробили спеціальний пандус навколо Кааби, а також ескалатори в бік Джамарату».

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.