Основні заходи на пам'ять про жертв депортації кримськотатарського народу в Києві розпочнуться 14 травня. У цей день на Майдані Незалежності перед входом в Головпоштамт проведуть спеціальне гасіння блоку поштових марок, випущених на тему історії кримськотатарського народу. Захід можуть відвідати всі бажаючі.
Про це повідомляє голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров на своїй сторінці у Фейсбуці.
Згідно з планом заходів, 15 травня в Українському центрі народної культури «Музей Івана Гончара» по вул. Лаврська, 19 в Києві урочисто відкриють виставку-інсталяцію «зинджир: ланки пам'яті. День скорботи і вшанування пам'яті жертв геноциду (депортації) кримськотатарського народу».
«У великому залі музею відвідувачі зможуть познайомитися з реконструйованої кімнатою в кримськотатарському будинку (як вона виглядала на момент депортації її мешканців), а також автентичними костюмами, предметами побуту, картинами. Здійснюватиметься демонстрація відповідних відеоматеріалів», - йдеться в повідомленні Чубарова. Відкриття виставки заплановано на 18:00.
17 травня в Національному музеї історії України по вул. Володимирська, 2 опівдні заплановане відкриття виставки «Hatira albomi» («Альбом спогадів»), приуроченої до річниці депортації кримськотатарського народу. Як сказано в повідомленні, на виставці експонуватимуться фотографії сімейних архівів.
Цього ж дня з 20:00 до 22:00 на Майдані Незалежності планується акція-реквієм «Запали вогник у своєму серці».
«З вогників будуть намальовані півострів Крим з числом 71, контури кримськотатарського національного символу «Тамга» і напис "No genocide". У момент встановлення вогників будуть виконуватися кримськотатарські народні пісні, присвячені подіям 18 травня 1944 і їх наслідкам», - сказано в повідомленні.
18 травня о 16:00 в Національній опері України мають намір провести «вечір-реквієм», в якому мають взяти участь керівники вищих органів державної влади України, члени Меджлісу кримськотатарського народу, народні депутати України, представники громадськості, студентство.
О 19:00 цього ж дня на Майдані Незалежності за планом має відбутися всеукраїнський траурний мітинг на пам'ять жертв геноциду кримськотатарського народу з виступами керівництва та членів Меджлісу кримськотатарського народу, представників політичних партій та громадських організацій, народних депутатів України.
Раніше повідомлялося, що російська міська адміністрація Сімферополя офіційно відмовила Меджлісу кримськотатарського народу в проведенні траурного мітингу, приуроченого до річниці депортації.
У той же час в Меджлісі не виключають провокаційних мітингів з боку російської влади.
18 травня - День пам'яті жертв депортації кримськотатарського народу з Криму. У цей день в 1944 році в Середню Азію з півострова був відправлений перший ешелон кримських татар. Всього було депортовано понад 180 тисяч чоловік.
До анексії Криму в річницю депортації в Сімферополі щорічно проводився Всекримський жалобний мітинг, в якому брали участь десятки тисяч людей.