Законопроект “Про внесення змін до Закону України “Про свободу совісті та релігійні організації” (щодо запобігання діяльності релігійних культів деструктивного типу та тоталітарних сект)” зареєстрував 24 квітня 2008 року у Верховній Раді народний депутат від фракції НУНС Геннадій Москаль.
У пояснювальній записці до законопроекту наголошується, що «чинне законодавство України має чимало прогалин, які дають змогу релігійним культам деструктивного типу безперешкодно здійснювати свою протиправну діяльність, яка створює реальну загрозу правам людини й свободам громадян України».
Метою законопроекту, за словами Г. Москаля, є вдосконалення законодавства України щодо реалізації свободи совісті та діяльності релігійних організацій. Депутат наголошує, що законопроект регламентує діяльність тільки нових релігій і не стосується традиційних.
Небезпека тоталітарних культів, стверджує автор законопроекту, пов’язана з тим, що їхня авторитарна структура часто суперечить загальновизнаним демократичним цінностям, а їхня основна ідеологія й претензії на абсолютну правоту лідерів у питанні про «шляхи до порятунку душі» спокушають людей і допомагають повністю заволодівати тими, хто шукає для себе змін і нових орієнтирів.
Завданнями законопроекту є: приведення змісту загальних принципів діяльності релігійних організацій до Конституції України, підсилення контролю за діяльністю неорелігійних культів; обмеження протиправної діяльності релігійних культів, протидія проявам деструктивної діяльності релігійних організацій, здійснення суворого обліку й контролю діяльності релігійних організацій, їхньої ідентифікації; здійснення обліку і контролю місіонерської діяльності релігійних організацій.
Законопроектом пропонується заборонити релігійним організаціям орендувати приміщення в навчальних закладах усіх форм власності (крім тих, що створені цими релігійними організаціями); дозволити релігійним громадам здійснювати свою культову діяльність (проведення богослужінь, релігійних зібрань, обрядів, церемоній, процесій) виключно на території того регіону, де зареєстровано статут (положення) цих організацій; дозволити створювати нове релігійне об'єднання не менш ніж десятьом релігійним громадам єдиного віросповідання (конфесії), за умови, що хоча б одна релігійна громада з тих, що прагне утворити релігійне об‘єднання, легально існує на території України не менш ніж 10 років; законодавчо заборонити здійснювати релігійним організаціям підприємницьку діяльність; посилити вимоги до реєстрації статуту (положення) релігійною організацією для набуття нею статусу юридичної особи, зокрема, збільшити терміни розгляду документів відповідальними органами державної влади; зобов‘язати новостворені релігійні громади, які не належать до вже зареєстрованих релігійних об’єднань існуючих в Україні віросповідань (конфесій) проходити щорічну перереєстрацію своїх статутів (положень) у державному органі України у справах релігій впродовж перших десяти років діяльності; заборонити релігійним організаціям займатися цілительством, врачуванням, знахарством; заборонити іноземним громадянам займати керівні посади в релігійних організаціях, що зареєстровані в Україні.
Прийняття Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про свободу совісті та релігійні організації” (щодо запобігання діяльності релігійних культів деструктивного типу та тоталітарних сект)”, за словами Г. Москаля, сприятиме підвищенню захисту прав людини в Україні та здійсненню суворого контролю за діяльністю релігійних організацій, обмеженню протиправної діяльності релігійних культів, попередженню екстремістської й деструктивної діяльності, усуненню можливості екстремістських проявів з боку членів релігійних організацій, захисту існуючих релігійних структур, підсиленню контролю за проведенням нерелігійних культів.
Те, що новий законопроект пропонує заборонити іноземцям займати керівні посади в неокультових організаціях, чимало інформаційних видань розцінюють як можливість залишитися «обезголовленими» таким релігійним організаціям як «Посольство Боже» (керівник Сандей Аделаджа), «Церква Христа» (керівник — Шон Вуттен), «Церква Муна «Об’єднання» (Чонг Джин Ліг), «Сім’я» (Немієн Берг).
Геннадій Москаль сподівається, що його колеги з ВР підтримають законопроект. «Хоча не можна щось прогнозувати в нашому парламенті», — додав нардеп, слова якого приводить агентство «proUA».
За матеріалами РІСУ