В Києві відбулася міжнародна наукова конференція «Мусульмани в сучасному українському суспільстві»

Ислам в социальной и политической жизни современного украинского общества
Ислам в социальной и политической жизни современного украинского общества
В Києві відбулася міжнародна наукова конференція «Мусульмани в сучасному українському суспільстві»
Ислам в социальной и политической жизни современного украинского общества
14.04.2006
Оцініть статтю: 
(92 оцінки)
oleg
Зображення користувача oleg.

14 квітня, Київ. - 12 квітня, у приміщенні Ісламського громадсько-культурного центра в м. Києві пройшла Міжнародна наукова конференція «Мусульмани в сучасному українському суспільстві». Організаторами виступили Міжобласна асоціація громадських організацій «Арраід» та Всеукраїнська громадська організація «Український центр ісламознавства».

На конференції були присутні відомі науковці з України та Росії, державні діячі, дипломати та представники духовенства і багатьох громадських організацій. Журналісти декількох теле- та радіоканалів а також друкованих видань висвітлювали обговорення становище мусульманської спільноти та міжрелігійних відносин в сучасній Україні.

Присутні поважні гості засвідчили підтримку конференції та напрямку діяльності, який проводиться МАГО «Арраід» в нашій державі.

«Українська держава високо цінує вагомий внесок мусульманського населення України – невід’ємної складової українського народу у розвиток її економіки, науки, культури і створення всіх необхідних умов для повного забезпечення духовних потреб її громадян. Впевнений, що плідна дискусія, яка розгорнеться на цій конференції, щодо питань забезпечення активної участі мусульман у розбудові демократичної та процвітаючої української держави, слугуватиме утвердженню в суспільстві високих духовних цінностей.» - зазначив помічник президента України у справах релігій Олександр Саган.

«Я вітаю всіх учасників конференції від імені комітету Верховної Ради з захисту прав людини, вважаю, що проведення цієї конференції має велике значення як для інтеграції мусульман України в цілому в громадянське суспільство, так і для кращого знання українським суспільством історії, проблем мусульман, які є складовою частиною нашої держави» - у своєму вступному слові наголосив голова комітету Верховної Ради Удовенко Геннадій Йосипович.

З привітальними словами виступили посли Алжиру, Сирії, Киргизії, зокрема останній підкреслив приклад особливої толерантності, яка вбачається в українському суспільстві у відносинах між різними релігійними конфесіями. Також дипломати відзначили активну участь ісламської громади у всіх сферах суспільного життя України, що благотворно впливає на відносини Європейської спільноти та мусульман.

Необхідно зазначити присутність представників православного духовенства та інших конфесій, зокрема від імені патріарха України Філарета учасники заходу почули зворушливі слова, які розкривають суть відносин між різними релігіями: «Глибоко переконаний, що тільки недостатньо обізнані християни можуть з ненавистю ставитися до Ісламу, або якимось чином виступати проти тих людей, що сповідують Іслам».

Відомий український поет та народний депутат України Іван Драч із захватом розповів багатьом присутнім про досягнення мусульман в Україні, поставив їх прикладом для українського суспільства.

Після вступних слів присутні почули доповіді науковців, які виступали з роботами, присвяченими сучасному становищу мусульман в Україні і Європі в цілому.

Такі українські вчені, як Жангожа Р.Н., Швед В.О., Кочубей Ю.М. а також відомий російський науковець Родригес О.М. у своїх доповідях наголошували на тому, що попри всі конфлікти, які присутні у сучасній Європі між мусульманами та християнами, перспективи налагодження миру та спокою у цих суспільствах цілком можливе, та знаходиться в руках тих сил, які виступають з конструктивним діями щодо ісламської спільноти.

Завдяки зусиллям мусульман та ісламознавчих організацій, направлених на розвіювання стереотипів та чуток, що поширювались про іслам ЗМІ у недалекому минулому, все більше європейців не тільки стали толерантними та добрими по відношенню до ісламської громади, але й багато їх із захопленням та радістю усвідомлюють, що ця релігія не містить ніяких ознак ворожості або насильства по відношенню до сусідів іншої віри, особливо християн.

У доповіді доктора наук Кислої Г.О. було представлене соціологічне опитування київських студентів вищих навчальних закладів щодо їх релігійної толерантності. Встановлено, що ісламофобія як суспільне явище відсутня, але на побутовому рівні існують деякі ознаки недоброзичливого ставлення до мусульман, що насамперед пов’язано з відсутністю об’єктивної інформації про іслам у середині українського суспільства.

Завідувач відділу досліджень країн близького сходу та азійсько-тихоокеанського регіону Національного Інституту Стратегічних Досліджень В. Швед зосередив увагу присутніх на необхідності розробки державної політики з врахування ісламського чинника та у реалізації курсу на європейську інтеграцію України. На його думку, сьогодні необхідно зосередитись на трьох найважливіших напрямках цієї роботи; відзначив значне поліпшення якості у створенні належної системи інформаційно аналітичного забезпечення політики держави у цьому напрямку; опрацювання механізмів врахування ісламського чинника у внутрішній та зовнішній політиці української держави і нарешті значне розширення взаємовигідного співробітництва України з країнами ісламського світу.

Після першої частини конференції відбулася кава-брейк, на якому учасники змогли ближче поспілкуватись один з одним, обговорити питання щодо положення та майбутнього мусульманської громади Києва та України, поставити цікаві питання присутнім науковцям, дипломатам та духовенству.

У другій частині відбулося декілька визначних подій: це й представлення культурно-освітницького проекту семінару-тренінгу «Знайомтесь: Іслам без крайностей та стереотипів», а також презентація нового Інтернет-ресурсу «Іслам в Україні» (www.islam.in.ua). Бажаючим була дана можливість виступити перед присутніми, розповісти своє бачення сучасного становища та перспектив розвитку мусульманської спільноти в Україні.

У рамках конференції також пройшло підбиття підсумків 2-го Всеукраїнського конкурсу ісламознавчих досліджень молодих вчених ім.. А. Кримського «Україна та ісламський світ». Переможці та учасники конкурсу були нагороджені цінними призами та мали можливість поділитись своїми враженнями від проведених досліджень та конференції.

Насамкінець хотілось би зазначити важливість формування цілісної державної політики щодо ісламу в цілому та зокрема мусульманської спільноти в Україні, яка бере активну участь у розбудові сучасної України.

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.