У Сімферополі згадати Загальну декларацію прав людини у день 59-ї річниці її ухвалення прийшли кілька сотень кримчан. 10 грудня меджліс кримськотатарського народу і кримська організація Народного Руху України провели на центральному майдані адміністративного центру автономії мітинг проти дискримінації і порушення прав людини.
Як повідомляє «Радіо Свобода», на мітинг прийшли переважно ветерани кримськотатарського національного руху і місцеві правозахисники, всього 2-3 сотні чоловік. Демонстранти тримали чимало транспарантів із гаслами про засудженням тоталітаризму і вимогами до влади дотримуватися Загальної декларації прав людини. Мітинг проходив під девізом: «Відстояти різноманіття, покласти край дискримінації!»
Правозахисний мітинг почався з читання ісламської і християнської молитв, пише «Новий регіон».
Права цілого народу досі не відновлені
На мітингу йшла мова насамперед про права раніше депортованих громадян, які в Україні досі не відновлені – кримські татари досі не реабілітовані і не отримали якихось відшкодувань. Законодавці так і не прирівняли їх до незаконно репресованих за політичною ознакою.
Люди говорили, що загинули їхні рідні, у них відібрали майно і чесні імена.
Кримськотатарський народ зазнав десятиліть насильницького утримання у місцях вислання. Це супроводжувалося масовими репресіями, позбавленням прав на національний розвиток. І вже в умовах незалежної України наслідки раніше вчинених злочинів так і не усунуті, наголошували учасники мітингу.
75-літня Адаліє-ханум розповіла, що ні вона, ні її діти не отримали компенсації ні за втрачене майно, ні за роки суворого режиму спецпоселення. «Ось сьогодні день захисту прав людини. Оскільки ми із 1944 року й досі не реабілітовані, немає ні на що прав, весь час нас дискримінують, то прийшли захищати свої права. Але влада нас не бачить і не чує», – зазначає жінка.
Лідер кримського Руху Леонід Пилунський нагадав, що за комуністичних часів за саме зберігання Декларації, попри те, що Радянський Союз підписав її, можна було потрапити за грати. «Я тоді її бачив лише в рукописному виді. Комуністична влада просто ховала Декларацію від людей, не дозволяла друкувати, переслідувала тих, хто її лише згадував», – зазначає пан Пилунський.
Молитва в пам'ять жертв комуністичного режиму (Фото «Радіо Свобода»)
Резолюція
На завершення мітингу була прийнята резолюція, у якій говориться, що й досі частина кримчан зазнає дискримінації за релігійною, мовною та етнічною ознакою. Кримські татари не мають змоги контролювати свій власний розвиток, виходячи зі своїх цінностей, потреб і пріоритетів, можливості навчати своїх дітей рідною мовою, передає інформагентство QHA.
Також, кримські татари недопредставлені у політичних органах і в сфері управління, не мають рівного з іншими громадянами України доступу до землі та інших природних ресурсів, зазнають дискримінації за релігійною ознакою, стають жертвами сваволі з боку влади і насильства, чиненого правоохоронними органами.
Тому держава зобов'язана відновити права кримськотатарського народу, депортованого за часів радянської влади, для чого слід ухвалити відповідний закон.
Учасники мітингу заявили про свою рішучість і надалі докладати всі зусилля для безумовного дотримання українською державою Загальної декларації прав людини у повному обсязі й стосовно всіх громадян.
«Ми послідовно виступаємо проти відродження тоталітарних режимів і увіковічнення пам'яті їхніх злочинних керівників», - говориться у резолюції.
Довідка. Міжнародний день захисту прав людини встановлений Генеральною Асамблеєю ООН в 1950 році на честь прийняття 10 грудня 1948 року Загальної декларації прав людини. Цей документ вперше закріпив тридцять невід'ємних прав кожного жителя Землі. Загальна декларація проголошує права особистості, цивільні й політичні права і свободи, право кожного на особисту недоторканність, свободу совісті тощо. Заявлено, що всі люди мають рівні права, які не залежать від їхніх особистісних відмінностей і від різниці в політичних системах їхніх країн.
За матеріалами ЗМІ
Посилання на тему:
Новини
Слідча група СБУ проводить зустрічі з кримськими татарами-очевидцями депортації
Сімферопольські депутати свідомо затягують питання будівництва Соборної мечеті, - Р. Чубаров
Богословська пропонує припинити репатріацію кримських татар
СБУ розпочала слідство у справі незаконного виселення кримськотатарського народу
Статті
«Сліпота влади» - нещастя і горе кримських татар
Кримські татари: і через 65 років депортація триває?