В Ісламському культурному центрі Києва відбулася чергова акція беззаплатного донорства крові. Провели її активістки жіночої організації «Мар’ям» у співпраці з Київським обласним центром служби крови. Такі заходи волонтери-мусульмани організують принаймні двічі на рік.
Як завжди, поділитися своєю кров’ю з нужденними прийшли не тільки послідовники Ісламу. У «днях донора», що проводить ІКЦ, охоче беруть участь і немусульмани. Так, Яна Дятель, що працює в медичному центрі поруч з ІКЦ, не пропускає донорських акцій. На попередню, 25 вересня минулого року, вона прийшла на донацію разом зі своїми колегами.
Ваіль аль-Бехесі так само регулярно здає кров. Практично жоден «день донора» в ІКЦ не відбувся без його участи.
— Мене ніхто не змушує, я сам приходжу. Для мене це питання — релігійне. Ми, мусульмани, повинні допомагати всім людям, всьому людству. І якщо тут, в Україні, я можу допомогти комусь своєю кров’ю, то це буде виконанням мого обов’язку. І я відчуваю моральне задоволення, що можу хоч чимось допомогти. Донорство грає дуже велику роль у моєму житті, — ділиться Ваіль.
Мусульмани не бачать у донорстві якогось подвигу. Для багатьох із них це ще одна можливість подякувати Всевишньому за дар життя. Так уважає Амаль Ткаченко:
— Кров — це дар Всевишнього нам, і якщо ним можна поділитися, то це садака (милостиня. — Ред.). Є люди, кому це справді дуже треба, і я думаю, що кожна людина, незалежно від віри, може поділитися кров’ю. Це (кров. — Ред.) те, що в нас відновлюється, до того ж це й велика користь для здоров’я самого донора.
Релігійні приписи забороняють мусульманам брати плату за донорство, але співробітники Служби крови навіть беззаплатним донорам повинні видати невелику суму на посилене харчування цього дня. Розписавшись про одержання, мусульмани тут же опускали отримані гроші в урну для пожертв на користь незаможних, і, зауважмо, донори-немусульмани вчинили так само.
Карантинні обмеження серйозно позначилися на кількості людей, готових поділитися кров’ю, та й число відводів за медпоказами зросло: з понад півсотні потенційних донорів 16 осіб кров здати не змогли. Після проведеного медогляду та аналізів лікарі порадили з кровоздаванням почекати. Як пояснила Тетяна Бондарук, керівниця виїзної бригади Київського обласного центру служби крови — через досить високі вимоги до стану організму донорів:
— У нас дуже суворий відбір. Потенційні донори здають аналізи крови, їх оглядає лікар. Навіть маса тіла людини може вплинути на рішення про допуск до донації. Хтось може не пройти за показниками крови, у когось може бути низький гемоглобін, занизький артеріальний тиск чи підвищені печінкові проби — вони вже не пройдуть на здачу крові. Потім я роблю огляд та опитую, і якщо існують постійні чи тимчасові причини для відводу, повідомляю про це людині. Раджу, що змінити в дієті або способі життя, щоб підкоригувати ці показники й наша наступна зустріч була продуктивна.
Взагалі завдяки акції в ІКЦ Києва обласний банк крови поповнився 31 дозою, а це — 13 950 мл крові та її компонентів.
Нагадаємо, попередня донорська акція в ІКЦ Києва відбулося 25 вересня 2020 року. Тоді виїзна бригада Київського обласного центру служби крови змогла прийняти 66 осіб, з них 52 людини здали по 450 мл крові.