З моменту окупації Криму кількість релігійних організацій тут зменшилася вдвічі, а парафій ПЦУ — в понад 6 разів. Заборонено громади Свідків Єгови, що їх оголосили екстремістськими, як і мусульман, запідозрених у членстві в «Хізб ут-Тахрір», а також у виконавчому органі Курултаю кримськотатарського народу, що не є релігійною організацією — Меджлісі.
Про це на пресконференції в «Укрінформі» повідомила голова Державної служби з етнополітики та свободи совісті Олена Богдан.
«Згідно з офіційними даними, до окупації на Кримському півострові діяли щонайменше 2220 релігійних організацій, що представляли 43 деномінації. Станом на кінець 2020 року Росія повідомляє вже про 907 релігійних організаціях, що представляють близько 20 деномінацій. Тобто кількість релігійних організацій та деномінацій зменшилася більш ніж удвічі, — сказала Богдан.
<…> Лейбл екстремістської діяльності ставлять також на Меджліс кримськотатарського народу, бо кримські татари — переважно мусульмани. Коли відбуваються арешти за звинуваченням у „незаконній місіонерській діяльності“, то від неї страждають саме мусульмани та саме кримськотатарська етнічна ідентичність. Це пов’язано з тим, що кримськотатарська спільнота весь цей час займала активну позицію щодо потреби повернути Крим під контроль уряду України».
Голова ДЕСС нагадала, що одним із приводів переслідування людей є боротьба з «Хізб ут-Тахрір», адже це зручний для пропагандистів спосіб ув’язнити людину, що виявилася незручною.
Під час пресконференції також повідомлялося, що російські загарбники з початку нового етапу війни вже зруйнували 44 культові споруди в 7 областях України.
Як відомо, російські окупанти обстріляли Маріупольську мечеть, де шукали порятунку від смерті дорослі й діти, зокрема громадяни Туреччини.
«Це одна з найкрасивіших мечетей України. Я був на її відкритті, а у 2014 році, після того як виїхав із Донецька, я був місяць імамом у цій мечеті. Нехай Господь покарає страшною карою лиходіїв, що здійняли зброю на місце миру та молитви! Вони не мають ні людяности, ні моралі», — прокоментував варварський обстріл муфтій ДУМУ «Умма» Саід Ісмагілов.
Також від російських обстрілів постраждала будівля Ісламського культурного центру Сєвєродонецьку, в якій розташована мечеть мусульманської релігійної громади «Бісмілля».
Всеукраїнська рада церков та релігійних організацій закликала світових лідерів, країни-учасниці ОБСЄ, ЄС та НАТО вжити невідкладних заходів для запровадження безпольотної зони над територією України або надати українській армії сучасні засоби протиповітряної оборони та літаки-винищувачі, що зможуть захистити мирних жителів від регулярних бомбардувань та ракетних ударів російських загарбників.