Щороку 26 лютого в Україні відзначають День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. До цієї дати цього року планують провести низку мистецьких заходів і телемарафон.
Як повідомляє «Укрінформ», Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим до Дня спротиву російській окупації півострова запустило інформаційну кампанію «Обличчя спротиву», що розпочалася з розповіді про арештованого у Криму та засудженого на шість років позбавлення волі журналіста Владислава Єсипенка.
Постійний представник Президента України в АРК Антон Кориневич під час брифінгу в «Укрінформі» зазначив, що спіраль політичних репресій у Криму посилюється, і сьогодні там ніхто не може бути у безпеці:
«Ніхто не може бути впевненим у тому, що завтра до нього чи його близьких, чи родичів не прийдуть з абсолютно надуманими звинуваченнями… Ми підтримуємо Владислава Єсипенка та його сім'ю в боротьбі за справедливість, за правду й ми віримо, що всі в'язні Кремля повернуться до своїх близьких».
Водночас у Львові стартували Дні Криму, у рамках яких 22–24 лютого відбудеться кілька тематичних заходів. Біля будівлі облдержадміністрації 22 лютого урочисто підняли національний кримськотатарський та український державний прапори.
«Нехай для всього світу стяги наших народів будуть символом боротьби з окупацією України та гібридною війною. Спільно з представниками кримськотатарського народу закликаємо українців готуватися до активного спротиву. Сьогодні як ніколи маємо згуртуватися й докласти максимальних зусиль у боротьбі проти спільного агресора», — закликала на церемонії підняття прапорів голова Львівської обласної ради Ірина Гримак.
«Сьогодні ми розпочинаємо Кримські дні у Львові. Події останнього тижня дають підстави говорити про їх символічність. Я хотів, щоб проводячи такі події, ми відчували та розуміли символічність часу. Часу, коли символи вшановують не лише те, що відбулося, а стають дороговказами для наших дій, для нашого майбутнього, для нашого шляху до спільної єдности. Я впевнений, що в майбутньому ми проведемо братерські дні Львова у Криму», — сказав голова кримськотатарського культурного центру «Кримський Дім у Львові» Халіл Халілов.
У програмі «Кримські дні у Львові» — відкриття фотовиставки Муміне Салієвої «Народжені після арешту» та читання текстів зі збірки «Кримський інжир» у Центрі Шептицького, читання листів політв’язнів у просторі «Книгарня Старого Лева», тематичні дискусії.
Під час пресконференції в «Укрінформі» оприлюднено програму заходів. Марія Томак, очільниця служби забезпечення діяльности Кримської платформи, поінформувала, що одним із пріоритетів є актуалізація теми Криму на всеукраїнському рівні в українських регіонах. Вона додала, що в партнерстві з телеканалом «Дом» буде проведено телемарафон, участь у якому візьмуть посадовці, громадські активісти, культурні діячі. Крім того, 24 лютого в Центрі Довженка відбудеться низка мистецьких заходів, у тому числі інсталяція, дискусія, показ фільму «Додому» Нарімана Алієва та обговорення за участю режисера.
«26 лютого — особливий для нас день. Ми намагаємося робити акцент саме не на річниці окупації Криму, відштовхуємося саме не від дати початку окупації, а від початку спротиву. І ось цю фразу про те, що спротив триває, ми вибрали цього року як ключову, провідну для всіх наших заходів», — наголосила Томак.
Як зазначали на пресконференції на майдані Незалежности в Києві 25 лютого о 14:00 відкриється виставка, присвячена опору окупації півострову. Вона складатиметься з матеріалів, опублікованих на інтернет-порталі «Віртуального музею російської агресії», що почав працювати торік. На ньому через історії окремих людей розповідається про окупацію Росією кримського півострова на початку 2014 року.
Як відомо, 26 лютого у 2014 році у Сімферополі під будівлею ВР АР Крим відбувся найбільший проукраїнський мітинг, організований на заклик Меджлісу кримськотатарського народу. Уже наступного дня РФ розпочала тимчасову окупацію АР Крим та міста Севастополя.