Еміне Джепарова: Крим є невід’ємною частиною України

Еміне Джепарова: Крим є невід’ємною  частиною України
Еміне Джепарова: Крим є невід’ємною частиною України
04.03.2019
Оцініть статтю: 
(177 оцінки)
Власкор
Зображення користувача Власкор.

У столиці України в Національному культурно-мистецькому і музейному комплексі «Мистецький Арсенал» впродовж двох днів — 26 і 27 лютого 2019 року — тривала робота V Міжнародного форуму «Окупований Крим: 5 років опору». Акордом, що завершив цей захід, став показ документального фільму «Crimea. Russia’s Dark Secret» («Крим. Брудні секрети Росії»), створеного для телеканалу Aljazeera відомим режисером і продюсером з Великої Британії Джемі Дораном та українською продюсером Лізою Ясько. Після перегляду фільму відбулася дискусія на тему: «Як запобігти зникненню теми Криму з порядку денного світових політиків і медіа», під час якої учасники фільму і гості обмінювалися думками про кримські реалії. Команда проекту розповіла про етапи роботи над стрічкою, її суспільне значення, а також відповіла на запитання присутніх. В обговоренні взяли участь лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, перший заступник міністра інформполітики Еміне Джерапова. Творчу групу представляли Джемі Доран і Ліза Ясько.

Після презентації й обговорення документального фільму гості й учасники змогли насолодитися автентичною кримськотатарською музикою, яка звучала у виконанні майстра гри на багламі музиканта-фольклориста, композитора й аранжувальника, заслуженого діяча мистецтв України Джеміля Карікова.

Організатором заходу було Міністерство інформаційної політики України.

Перший заступник міністра інформаційної політики Еміне Джепарова у бесіді з кореспондентом нашого видання поділилася своїми враженнями від роботи форуму.

Відповідаючи на запитання про результативність заходу, рівень досягнення мети, визначеної організаторами, пані Еміне відповіла:

«Можу констатувати, що захід організовано на високому рівні, оскільки він був масштабним, гучним… Досягнуто синергії, адже ми відкривали два заходи паралельно, і попри те, що один був мистецьким, а інший — політичним, їх об’єднав Крим. Виставка «Дивовижні історії Криму», яку ми відкривали разом з Міністерством культури України, «Мистецьким Арсеналом» і «Кримським Домом», продемонструвала, що Крим є невід’ємною частиною України. Артефакти, археологічні докази цієї єдності представлено у вигляді експонатів виставки. Паралельно з цим заходом розпочав роботу міжнародний форум, відвідувачі якого мали доступ до виставки як цінної, потужної адвокації теми Криму».

«Форум для мене — місце зустрічі і в буквальному, і в смисловому непрямому вираженні, адже йдеться про зустріч України, світу і мешканців окупованого Криму», — говорить Еміне Джепарова.

«Традиційно на форумі працювало три дискусійні панелі: перша — Україна і дії держави щодо повернення Криму; друга — світ і відповідальність світової спільноти у вирішенні проблеми повернення Криму. Ось сьогодні (27 лютого — ред) йшлося про солідарність, міжнародну підтримку, без якої Крим не повернеться. І ми це всі усвідомлюємо. Резюме цієї панелі було таке, що Україна не зможе виборювати Крим наодинці. Третя — найболючіша й найемоційніша — правозахисна панель, адже під час дискусій роботи цієї панелі обговорювалися проблемні питання, пов’язані з життям мешканців Криму в умовах окупації. Мене надзвичайно тішить присутність на заході гостей із Криму, зокрема Еміля Курбедінова і його колег, які з певних причин не бажають оприлюднювати свої імена. Вони приїхали з Криму, вони стали голосом Криму… Ахтем Чийгоз, який розповів свою історію ув’язнення; правозахисники, громадські діячі… Тобто, на форумі представлені всі сектори і сегменти — держава, світ, громадськість, Крим», — зауважує пані Еміне.

Як розповіла заступник міністра, вона була модератором першої панелі (національної).

У дискусії цієї панелі взяли участь міністр культури України Євген Нищук, перший заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Юсуф Куркчі, перший заступник міністра освіти і науки України Павло Хобзей, заступник міністра закордонних справ України Василь Боднар, заступник міністра юстиції України з питань європейської інтеграції Сергій Петухов, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, прокурор Автономної Республіки Крим Гюндуз Мамедов і директор Національного інституту стратегічних досліджень Ростислав Павленко.

Учасники обговорили питання щодо сутності, мети, стратегії і механізмів реалізації державної політики, спрямованої на деокупацію Криму, а також окреслили основний алгоритм дій держави зі збереження зв’язків з громадянами України на окупованих територіях.

Міжнародну панель Форуму модерувала правозахисниця Олександра Матвійчук, голова правління правозахисної організації «Центр громадянських свобод».

У рамках дискусії депутат Європарламенту Ребекка Гармс, голова Представництва НАТО в Україні Александер Вінніков, голова Комітету у закордонних справах Сейму Латвійської Республіки Ріхардс Колс, член Сейму Литовської Республіки Емануеліс Зінгеріс, а також Надзвичайний і Повноважний Посол Турецької Республіки в Україні Ягмур Ахмет Гюльдере висловили одностайну підтримку територіальної цілісності України і засудили незаконну анексію Криму від імені європейської і євроатлантичної спільноти.

У третій — правозахисній панелі, яку модерував журналіст Андрій Куликов, взяли участь голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Фіона Фрейзер, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз, член Меджлісу кримськотатарського народу Ескендер Барієв, координатор освітніх програм для юристів УГСПЛ Дар’я Свиридова, адвокат і правозахисник Еміль Курбедінов, правозахисниця і співзасновник «Крим SOS» Таміла Ташева і російський адвокат Микола Полозов.

«Неодноразово чую такі слова: «Ну ось, ви зібралися, поговорили, але ж Крим не повернуто». Але я впевнена, що на таких форумах має формуватися дискурс, — говорить Еміне Джапарова. — Ми повинні обговорювати актуальні питання, формувати певні сталі речі, адже це дуже важливо. Ми сьогодні навіть жартували: майданчик і Майдан, мейдан… І цей форум має стати таким Майданом або мейданом якраз для того, аби формувати цей дискурс: що таке Крим? Чому ми маємо за нього боротися? Які виклики існують? З чим ми не впоралися як держава, а можливо, і як суспільство… І всі-всі ці болісні питання (від того, у яких умовах живуть люди і до того, як створювати платформу деокупації і чи необхідно це) лунали тут… Завдання Форуму — формувати візію. Робити підсумки і формувати візію на майбутнє. Я думаю, що цієї мети ми досягли. І ми як організатори (я маю на увазі Міністерство інформполітики), і спікери, і гості — усі впоралися. Без сумніву, такі заходи є надзвичайно важливими. Вони повинні бути масштабними. Важливим є як українське, так і міжнародне представництво. Я невимовно рада, що гостем заходу є спецпредставник Держдепу США з питань України Курт Волкер, який став провідником сильної позиції. Не менш важливим є те, що захід привернув увагу ЗМІ. Прем’єр-міністр сьогодні (27 лютого — ред) відкрив другий день роботи форуму — це теж важливо. Скажу, що навкруги — дуже багато важливих речей. Готуючись до цього форуму, ми надрукували десятки книг, перекладених англійською мовою, щоб подарувати їх учасникам з-за кордону. Тут є кримськотатарські і українські символи. Зокрема, орнамент на стінах, що розробляв кримський митець Мамут Чурлу (ред. — Мамут Чурлу, мистецтвознавець кримськотатарського походження, заслужений художник України, лауреат премії імені Гаспринського, член Національної спілки художників України). Кожен з орнаментів має свій символ, певне значення, має свою семантику. Таким чином ми намагалися зберегти і показати цей зв’язок між Кримом і Україною…»

Нагадаємо, 26 лютого 2019 року дружина Президента України, голова Українського культурного фонду, співголова Ради з питань розвитку «Мистецького арсеналу» Марина Порошенко разом зі Спецпредставником Держдепартаменту США з питань України Куртом Волкером відкрили V Міжнародний форум «Окупація Криму: 5 років опору» і відвідали масштабний виставковий проект «Дивовижні історії Криму», що об’єднує арт-об’єкти й історичні артефакти, пов’язані з усіма народами, що творили історію на півострові (виставка експонуватиметься до 5 травня 2019 року).

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.