20 грудня у будівлі Міжнародного конгрес-центру «Український дім» лунали Гімн України та мусульманська молитва — так було відкрито фотовиставку «Аміна. Життя», яка діятиме до 26 грудня 2017 року в Києві, а після експонуватиметься в інших містах країни й поза її межами.
Фотоекспозицію, що складається з 34 фотографій, створено бойовими побратимами на вшанування пам’яті легендарної жінки-воїна, патріотки України та Ічкерії, що поклала життя в боротьбі за свободу і незалежність цих країн, мусульманки Аміни Окуєвої.
Крім світлин, на виставці було розміщено два великих банери із силуетами білих птахів, що летять у небо — там кожен присутній міг залишити ті слова, з якими б він звернувся до Аміни, чи виразити свою шану її пам’яті.
Гостей, що прийшли на урочисте відкриття, зустрічала мати загиблої патріотки Ірина Камінська — це й бойові побратими, військовослужбовці й ветерани АТО, волонтери та добровольці, громадські активісти, представники влади, іноземних диппредставництв, ісламського духовенства, політичні діячі й журналісти вітчизняних і зарубіжних ЗМІ. Захід відвідали також секретар РНБО Олександр Турчинов, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, народні депутати Ігор Мосійчук, Тетяна Чорновол, колишній позаштатний радник міністра МВД, член коллегії МВД, нардеп Антон Геращенко та інщі.
— Аміно, я так рада, що ми з тобою перетнулися у часі та просторі… Вона знала, що таке бути вільною. Вона була народжена вільною і знала, що за волю можна і треба заплатити найвищу ціну, — заявила під час відкриття мати Аміни Ірина Камінська. — Вона боролася з імперською агресією. З тією останньою імперією в історії людства, яка корчиться в муках, закінчує своє безславне життя. І я знаю, що коли-небудь вона впаде і під її останками будуть поховані ті, що вбили мою дочку.
Оскільки Аміна Окуєва за віросповіданням була мусульманкою, Едгар Девлікамов, заступник муфтія ДУМУ «Умма», прочитав молитву, після чого кожен з присутніх міг поділитися своїми спогадами про загиблу героїню, розказати про її життя та діяльність.
Також на виставці було показано невеликий відеофільм із фрагментів прижиттєвих інтерв’ю та аматорських відеознімань Аміни Окуєвої, де вона висловлює свої думки та погляди на призначення кожної людини, говорить про ту ціну, яку ладна заплатити за волю України та Ічкерії.
Під час урочистого відкриття виставки слово було надано представникам держави й тим, хто особисто знав Аміну.
— Аміна Окуєва спочатку захищала Чечню від російської агресії. Потім з першого дня була на Майдані. А коли розпочалася війна в Україні, не вагаючись, вона взяла в руки зброю і поїхала на передову. Вона стала справжнім героєм українського та чеченського народів, — зазначив секретар РНБО Олександр Турчинов.
— У такий день важливо зібратися і віддати належне чудовій людині. Вона була на Майдані, в перших добробатах. Вона робила так багато для української незалежності. Ми бачимо ці фото і відразу згадуємо, що вона була дуже світлою людиною… Ми повинні знати і пам’ятати про вчинки таких людей, — підкреслив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.
Конгресвумен США Марсі Каптур надіслала відеозвернення до організаторів та відвідувачів виставки, в якому ще раз наголосила, що мужність та життя Аміни Окуєвої стануть натхненням для усіх і що міжнародна спільнота буде з Україною пліч-о-пліч у протистоянні російській агресії.
Тетяна Чорновол та Антон Геращенко розповіли про діяльність Аміни, підкресливши її внесок в боротьбу за свободу і незалежність України та Ічкеріі.
Слово було надано й бойовим побратимам Аміни Окуєвої:
— Я мало зустрічав в своєму житті людей, які були настільки сконцентровані на боротьбі і ставили перед собою глобальні цілі, які були б настільки стійкими та непоступливими в своїй боротьбі, як Аміна. І в той же час вона багато усміхалась, навіть у складних ситуаціях, під час і після боїв, тому що була сильною особистістю. Посмішка, яку ви сьогодні бачите на світлинах Аміни, була в неї навіть тоді, коли її загортали в саван.
— Найкраще, що ми можемо зробити на вшанування пам’яті Аміни, — це продовжувати боротьбу…
З 17 чорно-білих аматорських фотографій із особистого архіву Аміни і 17 кольорових знімків роботи Олександри Лисицької на відвідувачів виставки дивляться глибокі очі української героїні. На монохромних світлинах — Аміна-воїн, Аміна на війні, жертовна Аміна, що всю себе присвятила боротьбі з ворогом… В кольорі — усміхнене втілення краси й жіночності, самого непереможного життя, яке неможливо знищити.