Ініційований мусульманами круглий стіл з суспільного сприйняття ісламу розпочав роботу в Харкові

Ініційований мусульманами круглий стіл з суспільного сприйняття ісламу розпочав роботу в Харкові
Ініційований мусульманами круглий стіл з суспільного сприйняття ісламу розпочав роботу в Харкові

25 жовтня у Харкові розпочав роботу круглий стіл «Ісламознавство і суспільне сприйняття ісламу: точки перетину» в рамках V Конгресу молодих дослідників релігії «Релігія в сучасній культурі». Захід проходитиме впродовж двох днів на базі Харківської державної академії культури.

Організаторами виступили Ісламський культурний центр м. Харкова «Аль-Манар»,  видання «Іслам в Україні» та спільнота «Конгрес молодих дослідників релігії».

Круглий стіл присвячено тому, як академічне ісламознавство може сприяти подоланню негативних стереотипів у сприйнятті ісламу (і чи може взагалі?), бо, як зазначають його організатори, соціологічні дослідження свідчать про те, що, попри малу чисельність мусульман, сприйняття ісламу й його послідовників українцями залишається предметом контроверсій.

Своїми враженнями від першого дня роботи заходу поділився харків’янин Абдульхамід (Дмитро Ломакін).

— Перед безпосередньо обговоренням питань, що винесені у порядок денний, було організовано виставку-презентацію релігійної й релігієзнавчої літератури, яку пропонували учасникам конгресу представники різних релігійних організацій і церков. Ісламський культурний центр Харкова пропонував до уваги й українські переклади Корану, й книги ісламських мислителів, богословів, також посібники з ісламознавства та книги, що розповідають про мусульман України — як в історичній ретроспективі, так і про сьогодення мусульманської спільноти нашої країни.

Як зауважив Абдульхамід, література, що розповідає про сучасну мусульманську умму в Україні, дуже важлива, адже, на жаль, ще й досі багато співгромадян сприймає українських послідовників ісламу винятково як мігрантів з-за меж України, що з’явилися тут лише нещодавно, і навіть не одразу згадують про корінний народ — кримських татар, які споконвіку сповідують іслам.

— Деякі виступи не мусульманських учасників свідчать про те, що багато людей досі не усвідомлюють, що мусульмани можуть бути етнічними українцями чи росіянами, і дуже дивуються цьому факту. Також з деяких запитань (іноді доволі провокативних — і Ви можете здогадатися, представник якої саме церкви їх ставив) можна дійти висновку — незважаючи на роз’яснювальну роботу, в суспільстві досі не викоренені уявлення про іслам як про «жорстоку релігію», яка начебто закликає до ворожого ставлення до немусульман. У всякому разі, деякі запитання до представників Ісламського культурного центру були сформульовані не як запитання, а як завуальовані підтвердження цього стереотипного ксенофобського образу віровчення. Але, треба сказати, що представники ІКЦ дуже гідно й аргументовано відповідали на провокативні закиди.

Під час круглого столу імам мечеті ІКЦ м. Харків Євген Глущенко ознайомив присутніх з інформацією щодо мусульман України, розповів про духовні управління та мусульманські організації, приділив увагу соціально-значущій роботі, яку сьогодні проводять мусульмани (зокрема, й члени громадських організацій та волонтерських рухів, що входять до Всеукраїнської асоціації «Альраід»), а також коротко дав основні дані про іслам, його морально-етичне підґрунтя, наголосивши на тому, що проповідувані у цьому віровченні цінності жодним чином не протирічать загальнолюдським цінностям.

Про активну роботу, спрямовану на благо усього українського суспільства і кожного з його громадян, яку проводять мусульмани як самостійно, так і у співпраці з послідовниками інших віровчень, говорили й інші учасники круглого столу. Так, про організацію волонтерського служіння захисникам України розповіла Світлана Путіліна — опікування пораненими у шпиталях, допомога військовим на волонтерському пункті харківського вокзалу «Південний пост», надання підтримки вимушеним переселенцям з тимчасово окупованих територій тощо. Для декого з присутніх була несподіваною інформація про те, що серед захисників України, що зі зброєю в руках боронять її від агресора, є мусульмани і що їхні духовні потреби задовольняють імами-капелани, які не відмовляють у допомозі й підтримці й воїнам-немусульманам — про діяльність Військового капеланства мусульман України розповідав капелан Мурад Путілін.

Учасники круглого столу дійшли висновку, що хоча на сьогодні є дуже важливою інформаційно-роз’яснювальна робота заради подолання негативу у ставленні до релігійних меншин, все ж таки без спільних суспільно-значимих, гуманітарних проектів, які реалізовують і мусульмани, і немусульмани разом, не можна позбавитися від певних упереджень, які нині в умовах гібридної війни нав’язуються шляхом оприлюднення викривленої, спотвореної інформації або відвертої брехні щодо мусульман.

Під час круглого столу  між представниками різних релігійних організацій було досягнуто домовленостей про наміри проводити спільні заходи та акції.

Також студенти та викладачі академії культури звернулися до представників ІКЦ з проханням щодо організації відвідин Центру студентською молоддю з метою безпосереднього спілкування з послідовниками ісламу, присутності на лекціях та семінарах, які проводить Ісламський центр, та можливого долучення юнаків і дівчат до суспільно-важливих заходів, що їх ініціюють і проводять мусульмани.

Як раніше повідомляв «Іслам в Україні», ключовим доповідачем на заході виступає Мирослава Яріко, кандидат культурології, старший викладач кафедри туристичного бізнесу Харківської державної академії культури.

Участь у заході беруть дослідники релігії (науковці, викладачі, аспіранти, студенти з України та з інших держав), які працюють у сфері релігієзнавства, культурології, політології, соціології, соціальної комунікації, мистецтвознавства та інших соціогуманітарних дисциплін.

 

Щоб додати коментар, увійдіть або зареєструйтесь
Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.