У неділю, 22 серпня, в Києві відбувся IV Міжнародний ветеранський та волонтерський форум «Так, де ми — там Україна». Організували його Міністерство у справах ветеранів України з Благодійним фондом «Повернись живим».
Цього року захід відбувся в межах Всеукраїнського форуму «Україна 30. Захисники». Участь у ньому взяли Президент України, Вселенський патріарх Варфоломій, представники уряду, закордонні партнери, ветерани російсько-української війни та члени їхніх родин, діючі військовослужбовці, волонтери, члени сімей загиблих захисників. Загалом у форумі взяли участь близько 200 учасників та гостей, зокрема й представники Управління Військового капеланства мусульман України (ВКМУ).
Імами-капелани Мурад Путилін (очільник Управління) і Євген Глущенко відзначають, що на форумі йшлося про реабілітацію та підтримку захисників, що повернулися з зони воєнних дій, важливість підтримки ветеранських стартапів, наводилися приклади успішної самореалізації ветеранів у мирному житті. Але, як каже пан Євген, не менш важливою була й неофіційна частина форуму, коли капелани різних церков і релігійних організацій могли неформально спілкуватися:
— Обмін досвідом, нові знайомства, домовленості про співпрацю та взаємодію у справі капеланської підтримки як ветеранів, так і тих воїнів, що сьогодні перебувають у війську, в тому числі на передовій — це дуже важливі моменти таких заходів. Дуже приємним та інформативним було спілкування з капеланами армії Сполучених Штатів, які, до речі, побажали нам, щоб влада якнайскоріше ухвалила закон щодо капеланства, у розробці тексту якого ми брали безпосередню участь. Цікавими були й промови на офіційній частині форуму, де представники Мінветеранів звітували про роботу в різних регіонах країни, говорили про підтримку тих хлопців, що повернулися з війни та досягли успіху в мирному житті. Акцент робився на реабілітації захисників через спорт. Але саме для капеланів важливим був, повторюся, обмін досвідом і думками щодо організації капеланського служіння та допомоги бійцям як на фронті, так і в розташуваннях на мирній території, допомога ветеранам та їхнім родинам саме в період їх реадаптації до мирного життя після повернення з фронту.
Як повідомляє пресслужба Міністерства у справах ветеранів, під час форуму учасники обговорювали теми громадянської ідентичности, національної стійкости, формування ідеї офіцерства та ветеранства, приклади успіху та лідерства у ветеранській спільноті. Своїм досвідом ділилися представники США, Ізраїлю, Грузії, Данії, Хорватії.
Окрема панель була присвячена важливості реабілітації захисників України через спорт. Її гості познайомилися та привітали учасників української збірної «Ігор Воїнів-2021» (Warrior Games-2021) та «Ігор Нескорених» (Invictus Games).
Повний запис трансляції IV Міжнародного ветеранського та волонтерського форуму можна переглянути за посиланням.