Щороку 21 лютого під егідою ЮНЕСКО відзначається Міжнародний день рідної мови. Цю ініціативу скеровано на визнання і заохочення використання рідних мов, зокрема мов національних меншин.
У листопаді 1999 року Генеральна конференція ЮНЕСКО прийняла рішення про проведення Міжнародного дня рідної мови, підкресливши цим важливість багатомовності.
З 2000 року Міжнародний день рідної мови відзначається у всьому світі щорічно, що сприяє мовній і культурній різноманітності, а також підтримці багатомовної освіти.
В Україні зазвичай з нагоди цієї дати проводиться багато заходів, покликаних привернути увагу суспільства до проблеми збереження мовного розмаїття.
До відзначення Дня долучилася й громадська організація «Кримська родина — Qırım ailesi», і це — не випадково, адже серед головних цілей і завдань національного культурно-освітнього центру є збереження культури, звичаїв і мови кримських татар.
Так, «Кримська родина — Qırım ailesi» оголосила конкурс творчих робіт «Мова — душа народу» серед учнів навчально-освітніх закладів України (зокрема, шкіл Автономної Республіки Крим і м. Севастополь), представників кримськотатарських діаспор з усіх куточків земної кулі.
Учасникам пропонується написати твір (прозовий або поетичний) на тему ставлення до рідної мови, місця рідної кримськотатарської мови в житті автора.
Як зазначається, конкурс «Мова — душа народу» приурочено до Міжнародного Дня рідної мови, який щороку відзначають 21 лютого.
ВИМОГИ до учасників:
1. Мова твору: кримськотатарська.
2. Обсяг твору: не менше однієї сторінки А4, шрифт Times New Roman, 14.
3. Обсяг поетичних творів — без обмежень.
3. Вік учасника — до 18 років.
4. Статевих, релігійних, національних обмежень конкурс не має.
Творчі доробки учасників приймаються до 15 лютого 2021 року.
Компетентне журі відбере найкращі твори; переможці отримають призи. Крім цього, найкращі роботи будуть опубліковані на офіційній сторінці Організації.
Роботи надсилати на електронну пошту: krimskarodina@ukr.net .
У листі вказати прізвище, ім’я і по батькові учасника, його вік, номер телефону і поштову адресу.
Персональні дані учасників (номер телефону, поштова адреса) не будуть розголошуватись.
За додатковою інформацією можна звертатися на офіційну електронну пошту Організації: krimskarodina@ukr.net
Кримськотатарський культурно-освітній центр «Кримська родина — Qırım ailesi» реалізує низку культурно-освітніх ініціатив, серед яких велику увагу приділяється вивченню рідної кримськотатарської мови дітьми кримських переселенців.
За час діяльності було проведено чимало культурно-просвітницьких заходів: літературних читань, творчих вечорів, конкурсів читачів, відкритих уроків, присвячених відомим кримськотатарським письменникам тощо.
Довідка: Міжнародний День рідної мови був заснований з метою сприяння багатому культурному і мовному різноманіттю. Збереження багатомовності дає можливість зберегти не тільки унікальний погляд на нашу тисячолітню історію і культуру, але й напрацювати найбільш широкі підходи у сфері взаєморозуміння і людяності, які все ще продовжують зберігати в собі ряд проблем, вирішення яких видається складним завданням.
Нині у світі існує понад 6 000 мов. Кожна з шести тисяч мов унікальним чином відповідає призначенню людини і є живою спадщиною, яку нам належить оберігати. Але більшість (95%) з цих шести тисяч мов використовує всього 4% населення нашої планети. Частина з них має писемність, інші не мають. Різні мови використовують різні форми письма, з кожним з яких пов’язані культурні особливості різних народів. Більше половини з існуючих у світі мов перебувають на межі зникнення.
За даними ЮНЕСКО, щомісяця зникають дві мови.
Експерти ООН пропонують для збереження рідних мов використовувати їх у шкільній освіті у поєднанні з офіційною мовою.
Одним з лідерів такого підходу до навчання є Індія, де на різних рівнях шкільної освіти використовується майже 80 мов.